رئیس‌صندوق نوآوری: ۴۰۰ میلیارد تومان بودجه حمایتی از شرکت‌های دانش بنیان حوزه سلامت

براساس اعلام «مهدی الیاسی»، معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ۴ هزار شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارند و ازین تعداد ۱۲۷ شرکت برتر گردش مالی بالاتر از ۵۰ میلیارد تومان دارند که ۱۸ درصد آنها به طور مستقیم در حوزه سلامت فعالیت دارند و می‌توانند از بازیگران اصلی اقتصاد دانش بنیان در منطقه باشند. به گفته «علی وحدت» رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی همین ظرفیت موجب شده تا امسال بودجه ۴۰۰ میلیارد تومانی برای حمایت از شرکت‌های حوزه سلامت در صندوق فناوری مصوب شود.

در نشست مجمع پیشگامان اقتصاد دانش بنیان سلامت که با حضور «سعید نمکی» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، «سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور، الیاسی معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وحدت رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی و جمعی از شرکت‌‌های دانش بنیان حوزه سلامت برگزار شد، سیاست‌های حمایتی سازمان‌ها و نهادهای دولتی از این شرکت‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

الیاسی با اعلام اینکه از میان ۴ هزار شرکت‌ دانش بنیان کشور، حدود ۴۰۰ شرکت که به عنوان بازیگران بزرگ اقتصادی در حال فعالیت هستند، گفت از این تعداد ۱۴ شرکت امسال به اتاق بازرگانی تهران وارد شدند:

«مجمع پیشگامان امروز با در نظرگیری ۴ معیار این شرکت‌های حاضر در مجمع را انتخاب کرده‌است. یکی از این معیارها گردش مالی‌ست که براساس آن ۱۲۷ شرکت با گردش مالی بالاتر از ۵۰ میلیارد تومان دارند و جزو شرکت‌های برتر به حساب می‌آیند. با اینکه حجم این ۱۲۷ شرکت در اقتصاد دانش بنیان ۳ درصد است اما ۵۰ درصد فروش، ۷۰ درصد صادرات و ۵۰ درصد اشتغال را به خود اختصاص داده‌اند. بنابراین ما سعی کردیم علاوه بر حمایت از شرکت‌های دانش بنیان برنامه ویژه‌ای برای شرکت‌های برتر داشته باشیم. نکته جالب این است که ۱۸ درصد از این شرکت‌ها در حوزه سلامت مشغول به کار هستند.»

الیاسی همچنین تاکید کرد که این مجمع قصد دارد تا نقطه اتصال سه نهاد معاونت علمی ریاست و فناوری ریاست جمهوری، صندوق نوآوری و شکوفایی، نهادهای حاکمیتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان غذا و دارو با شرکت‌های دانش بنیان حوزه سلامت باشد.

وحدت نیز با تاکید بر اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی نگاه ویژه‌ای به شرکت‌های دانش بنیان دارد، گفت باید شرکت‌های دانش بنیان شروعی برای ابزارسازی باشند تا شرکت‌های کوچکتر دیگر را به عنوان زنجیره تامین در کنار خود داشته باشند:

«به همین دلیل ما در سال۹۸ بیشتر از ۴۰۰ میلیارد تومان بودجه برای حمایت از شرکت‌های حوزه سلامت در صندوق فناوری مصوب کردیم که این رقم بیشتر از مصوبات ۵ سال اخیر بوده‌است.»

وزیر بهداشت هم در صحبت‌های خود ابتدا به توان تکنولوژی ایران در تولید واکسن و داروها اشاره می‌کند که نسبت به دوران قبل از انقلاب پیشرفت چشمگیری داشته است. او باور دارد که تولید تکنولوژی درمانی و بهداشتی در کشور بسیار اهمیت دارد و نمی‌توان آن را به عقب انداخت چراکه وابسته به جان مردم است:

«قبل انقلاب ۲۵ درصد داروها در کشور تولید می‌شد و ۷۵ درصد دیگر وارداتی بودند، اما امروز ۹۷ درصد داروها در داخل تولید می‌شود که ارزش ۵۵۰ میلیون دلاری دارد ولی متاسفانه ۳درصدی که از خارج کشور وارد می‌شود ۱.۳ میلیارد دلار ارزبری دارد چراکه این داروها تکنولوژی های تک دارند و ما قادر به تولیدشان نیستیم. بنابراین عدم واردات همین میزان اندک تبعات بسیار زیادی دارد.»

شرکت‌های دانش بنیان حوزه سلامت

وزیر بهداشت باور دارد که رشد شرکت‌های دانش بنیان در حوزه سلامت باعث استفاده از ظرفیت‌های داخلی می‌شود و به همین دلیل هم دستوراتی مانند ارائه تسهیلات به تولیدکنندگان داخلی و عدم واردات داروهایی که در کشور تولید می‌شوند داده شده تا شرکت‌های دانش بنیان و تولید کننده انگیزه خود را برای ادامه کار از دست ندهند. نمکی همچنین نوآوری در شیوه‌های جدید ارایه خدمات به مردم را از موضوعات دیگری دانست که شر‌کت‌های دانش بنیان باید به آن توجه کنند.

ستاری در این نشست ضمن انتقاد به ساختار اقتصادی کشور که وابسته به نفت و واردات است و تاثیر منفی بر پیشرفت سایر صنایع گذاشته است، عنوان کرد که متاسفانه جایی برای تست تکنولوژی‌های جدید دارویی نداریم، ضمن آنکه ساختار کشور واردات است و همین امر ما را آسیب پذیر کرده است:

«موارد زیادی دیده شده که طرف خارجی قیمت تولیدات خود را پایین آورده تا ما از تولید داخلی صرفه نظر کنیم منتها با وجود این قوانین و تشکیلات در ۴ سال اخیر شاهد شکل گیری شرکت‌های دانش بنیان زیادی بودیم که بخشی از آنها در حوزه دارو و سلامت است و تقویت این بخش می‌تواند مبارزه‌ای با وارداتچی‌ها باشد اما نیاز به حمایت ملی دارد.»

شرکت‌های دانش بنیان حوزه سلامت

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به گفته‌های وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اشاره می‌کند که ۹۷ درصد داروها تولید داخل است، ستاری در ادامه می‌گوید که این آمار در مورد تولیدات غذایی به این نحو نیست چراکه برای تامین غذا، ویتامین‌ها، داروهای دام، طیور و آبزیان به سایر کشورها وابسته هستیم:

«کنجاله، اسید امینه‌ها، واکسن‌ها، داروها و مواد پروبیوتیک همگی وارداتی هستند و این موضوعی‌ست که باید مورد توجه قرار گیرد چراکه تا زمانیکه ما برای تامین غذای خود وابسته باشیم مسلح بودن در سایر حوزه‌ها بی‌فایده است. بنابراین بهتر است شرکت‌های دانش بنیان به این حوزه‌ها هم توجه داشته باشند.»

مطالب مرتبط

پلیس فتا: فعالیت لایکی در ایران ممنوع است؛ مسئولیت نظرات کاربران با صاحب اکانت است

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا اعلام کرده که فعالیت اپلیکیشن لایکی در ایران ممنوع است و مارکت‌های داخلی مجاز به ارائه این اپلیکیشن نیستند.اپلیکیشن لایکی یکی از جدیدترین شبکه‌های اجتماعی به شمار می‌رود که در همراستا با محبوبیت تیک تاک در دنیا محبوب شده و نوجوانان و جوانان بسیاری... ادامه مطلب

وزارت ارتباطات برای برخورد با اپراتورها اختیارات بیشتری از دولت می‌گیرد

وزیر ارتباطات پس از یک غیبت طولانی در شبکه‌های اجتماعی امروز در گفتگویی با صداوسیما از آخرین وضعیت پیگیری افزایش قیمت بسته‌های اینترنت موبایل گفت.امروز ۱۳ مرداد ماه درست یک ماه از افزایش قیمت و حذف برخی از بسته‌های دو اپراتور همراه اول و ایرانسل (در اپلیکیشن‌ها و نه سایت این اپراتورها) می‌گذرد و با وجود... ادامه مطلب

چرا ایران مدرن به سمت شفافیت پیش نمی‌رود؟ معاون وزیر ارتباطات پاسخ می‌دهد

رییس سازمان فناوری اطلاعات در سمینار «ریشه‌های اداری و اجتماعی مقابله با شفافیت»، درباره موانع رشد شفافیت در نظام‌های اداری صحبت کرد. او توضیح داد چرا برخی نهادها در دنیای مدرن امروزی همچنان به محرمانه‌سازی اعتقاد دارند و چرا باید شفافیت را به عنوان راه اصلی انتخاب کرد.«امیر ناظمی» در این نشست با طرح این... ادامه مطلب

کرونا هم مشترکین اینترنت ثابت را بیشتر نکرد؛ ضریب نفوذ ۱۴۴ درصدی موبایل در کشور

بر اساس آخرین آمار رگولاتوری، تا پایان خرداد ۹۹ تعداد ۱۲۱ میلیون و ۹۲ هزار و ۲۳۲ سیم‌کارت در کشور فعال بوده و ضریب نفوذ تلفن همراه در ایران به بیش از ۱۴۴ درصد (دو درصد بیشتر از اسفند ۹۸) رسیده است.رگولاتوری به شکل فصلی گزارش‌های کاملی را از بخش‌های مختلف تحت نظارت خود منتشر... ادامه مطلب

فیلیمو باکس معرفی شد؛ ورود اولین سخت افزار هلدینگ صبا ایده به بازار

هلدینگ صبا ایده امروز از اولین سخت‌افزار خود تحت عنوان «فیلیمو باکس» رونمایی کرد. این گجت اندرویدی به کاربران اجازه می‌دهد تا در تلویزیون‌های خود، تجربه‌ی استفاده از محتوای فیلیمو را با کیفیت 4K داشته باشند.مشخصات سخت‌افزاری فیلیمو باکسفیلیمو باکس که با کد FB-101 معرفی شده، از فناوری 4K HDR بهره می‌برد. در واقع کاربران... ادامه مطلب

کوئرا دومین نمایشگاه آنلاین کار در حوزه برنامه‌نویسی را برگزار می‌کند

نمایشگاه آنلاین کار Quera Career Days بستری برای ایجاد ارتباط بهینه بین شرکت‌های برتر حوزه IT با دانشجویان و فارغ‌التحصیلان برترین دانشگاه‌های ایران خواهد بود. در این نمایشگاه بیش از ۲۰ شرکت معتبر حضور دارند و با کارجویان گفتگو می‌کنند.تا کنون بیش از ۲۰۰۰ برنامه‌نویس برای شرکت در نمایشگاه آنلاین کار کوئرا ثبت نام کرده‌اند؛... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟