ناتوانی ژاپن در مدیریت آب های رادیواکتیو حاصل از سونامی سال ۲۰۱۱

شرکتی که مدیریت نیروگاه برق هسته ای تخریب شده فوکوشیما را بر عهده دارد روز جمعه این هفته اعلام کرد که حداکثر ظرف سه سال آینده دیگر جایی برای نگهداری از آب های آلوده ایجاد شده توسط این نیروگاه نخواهد داشت و از دولت ژاپن و مردم درخواست کرد که سریع تر در مورد آینده این نیروگاه به توافق برسند.

سال ۲۰۱۱ بود که سه رآکتور هسته ای در نیروگاه دای ایچی فوکوشیما به خاطر بروز زمین لرزه و سونامی ویرانگر در شمال شرقی ژاپن تخریب شدند (۸ سال پس از فاجعه، در فوکوشیما چه می گذرد). در ادامه آب های رادیو اکتیو این رآکتورها به بیرون نشت پیدا کرد و با آب های زیرزمینی و باران در این منطقه ترکیب شد.

البته سطح آلودگی این آب تا حد ممکن پایین آورده می شود اما همچنان اندکی به مواد رادیواکتیو آلوده است و به همین خاطر درون تانکرهای عظیم نگهداری می شود.

فوکوشیما

گفته می شود که نیروگاه مذکور تاکنون بالغ بر یک میلیون تن آب را در داخل حدود هزار تانکر جمع آوری کرده و شرکت توکیو الکتریک پاور که مسئولیت این کار را برعهده دارد حالا اعلام کرده که میخواهد تانکرهای بیشتری برای این منظور بسازد اما تنها می تواند حداکثر ۱.۳۷ میلیون تن آب را مدیریت کند و در نتیجه تا تابستان سال ۲۰۲۲ قادر به انجام این کار خواهد بود. حالا این شرکت از دولت ژاپن درخواست کرده که برنامه اش را برای جمع آوری آب های آلوده بعد از این بازه زمانی اعلام کند.

تقریبا هشت سال و نیم از بروز این فاجعه می گذرد و مقامامت ژاپن هنوز مشخص نکرده اند که چه برنامه ای برای آب های رادیو اکتیو به جای مانده دارند.

یکی از راهکارهای پیشنهادی کارشناسان آزاد کردن آب های آلوده در اقیانوس است

یک پنل تحت نظر دولت این کشور پنج راهکار ممکن را برای مدیریت این آب ها پیشنهاد داده است. یکی از این راهکارها آزاد کردن کنترل شده آب آلوده درون اقیانوس آرام است که به گفته کارشناسان (از جمله کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی) تنها گزینه واقعی محسوب می شود.

با این حال اما ماهیگران و ساکنین این نواحی به شدت مخالف این طرح هستند و معتقدند که آزاد کردن آب های آلوده در آبهای اقیانوس آرام می تواند حکم خودکشی را برای صنعت ماهیگیری و کشاورزی فوکوشیما داشته باشد.

فوکوشیما

از آنطرف کارشناسان نیز باور دارند که وجود تانکرهای حاوی آب های آلوده خطر سیل و آلودگی رادیواکتیو را به دنبال دارند و تلاش هایی که در این نیروگاه برای حل معضل به وجود آمده صورت می گیرند را خنثی می کنند.

گفتنی است دولت ژاپن قصد دارد فرایند برداشتن سوخت ذوب شده از این نیروگاه را در سال ۲۰۲۱ آغاز کند و بخش هایی از این مجتمع نیروگاهی را که حالا با تانکرها اشغال شده تخلیه کرده و از فضای ایجاد شده برای ساخت انبارهای ایمن و نگهداری مواد آلوده به رادیواکتیو استفاده نماید.

پنل تحت نظر دولت ژاپن چهار گزینه دیگر را نیز برای خلاص شدن از این آب های آلوده پیشنهاد داده که براساس یکی از آنها میتوان آب را به زیر زمین تزریق و آن را تبخیر نمود و نگهداری دراز مدت این آب ها نیز روز جمعه این هفته به عنوان ششمین گزینه قابل بررسی مطرح شد.

منبع:
dailymail
خرید بلیط هواپیما مستر بلیط

مطالب مرتبط

محققان شواهد جدیدی مبنی بر هولوگرافیک بودن جهان هستی یافتند

از دهه 1990 میلادی تا کنون صحبت هایی در رابطه با هولوگرام بودن جهان هستی شنیده ایم و نظریه هایی نیز بر همین اساس داده شده است اما اخیراً تحقیقات دانشمندان کانادا، ایتالیا و انگلستان نشان دهنده این است که احتمال وجود جهان هولوگرافیک بیش از آن چیزی است که فکر می کردیم. یافته های جدید محققان... ادامه مطلب

دانشمندان از ارتباط میان فلوراید و نارسایی کلیه در نوجوانان می گویند

در رابطه با عوارض فلوراید حرف و حدیث‌های بسیار زیادی وجود دارد اما در جدیدترین مطالعه حیطه پزشکی مشخص شده حتی مقادیر بسیار کم فلوراید می‌تواند به نارسایی کبد و کلیه در قشر نوجوان ختم شود. البته هنوز دقیقا مشخص نیست فلوراید تنها مقصر نارسایی کلیه در نوجوانان است یا خیر. البته شاید این سوال... ادامه مطلب

یافتن شواهد وجود آب در سیارات منظومه تراپیست-1 توسط تلسکوپ هابل

یک تیم بین المللی از ستاره شناسان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل، و سنجش میزان نور فرابنفش منتشر شده از ستاره تراپیست-1 (یک ستاره کوتوله که 7 سیاره به دور آن می چرخند) در فاصله 39 سال نوری، به این نتیجه رسیده که 5 سیاره دورتر از ستاره در منظومه تراپیست-1، احتمالاً در سطح... ادامه مطلب

کاوشگر هند تا کمتر از سه ماه دیگر روی ماه فرود می آید

هند در ادامه بلندپروازی های فضایی خود اعلام کرده که در سال آتی یک کاوشگر را بر روی ماه فرود خواهد آورد. تقریبا چهار سال از فرود کاوشگر چینی «یوتو» بر سطح ماه می گذرد و پس از آن ماه نورد دیگری به این قمر ارسال نشده است. این در حالی است که تاریخ پرتاب آخرین... ادامه مطلب

نتایج امیدوار کننده واکسن جدید ابولا برای نخستی سانان

ویروس ابولا در سال 2014 در غرب آفریقا جان هزاران نفر را گرفت و از آن زمان تاکنون محققان به دنبال توسعه روشی برای کاهش سرعت و یا جلوگیری از انتشار آن بوده اند. از آنجایی که این روش ها معمولاً روی حیوانات آزمایش می شوند، گروهی از دانشمندان در حال بررسی متد نوینی جهت تولید واکسن... ادامه مطلب

آیا ساکنان ایستگاه فضایی بیمار می شوند؟

تا بحال این سوال در ذهن تان به وجود آمده که فضانوردان ساکن در ایستگاه فضایی بین المللی چگونه در ماموریت های طولانی سلامتی خود را حفظ می کنند؟ در ادامه «رابرت فراست» که مسئول آموزش کار با سیستم های کنترل حرکت به فضانوردان بوده، به این سوال پاسخ می دهد. او می گوید مساله اصلی... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x