ناتوانی ژاپن در مدیریت آب های رادیواکتیو حاصل از سونامی سال ۲۰۱۱

شرکتی که مدیریت نیروگاه برق هسته ای تخریب شده فوکوشیما را بر عهده دارد روز جمعه این هفته اعلام کرد که حداکثر ظرف سه سال آینده دیگر جایی برای نگهداری از آب های آلوده ایجاد شده توسط این نیروگاه نخواهد داشت و از دولت ژاپن و مردم درخواست کرد که سریع تر در مورد آینده این نیروگاه به توافق برسند.

سال ۲۰۱۱ بود که سه رآکتور هسته ای در نیروگاه دای ایچی فوکوشیما به خاطر بروز زمین لرزه و سونامی ویرانگر در شمال شرقی ژاپن تخریب شدند (۸ سال پس از فاجعه، در فوکوشیما چه می گذرد). در ادامه آب های رادیو اکتیو این رآکتورها به بیرون نشت پیدا کرد و با آب های زیرزمینی و باران در این منطقه ترکیب شد.

البته سطح آلودگی این آب تا حد ممکن پایین آورده می شود اما همچنان اندکی به مواد رادیواکتیو آلوده است و به همین خاطر درون تانکرهای عظیم نگهداری می شود.

فوکوشیما

گفته می شود که نیروگاه مذکور تاکنون بالغ بر یک میلیون تن آب را در داخل حدود هزار تانکر جمع آوری کرده و شرکت توکیو الکتریک پاور که مسئولیت این کار را برعهده دارد حالا اعلام کرده که میخواهد تانکرهای بیشتری برای این منظور بسازد اما تنها می تواند حداکثر ۱.۳۷ میلیون تن آب را مدیریت کند و در نتیجه تا تابستان سال ۲۰۲۲ قادر به انجام این کار خواهد بود. حالا این شرکت از دولت ژاپن درخواست کرده که برنامه اش را برای جمع آوری آب های آلوده بعد از این بازه زمانی اعلام کند.

تقریبا هشت سال و نیم از بروز این فاجعه می گذرد و مقامامت ژاپن هنوز مشخص نکرده اند که چه برنامه ای برای آب های رادیو اکتیو به جای مانده دارند.

یکی از راهکارهای پیشنهادی کارشناسان آزاد کردن آب های آلوده در اقیانوس است

یک پنل تحت نظر دولت این کشور پنج راهکار ممکن را برای مدیریت این آب ها پیشنهاد داده است. یکی از این راهکارها آزاد کردن کنترل شده آب آلوده درون اقیانوس آرام است که به گفته کارشناسان (از جمله کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی) تنها گزینه واقعی محسوب می شود.

با این حال اما ماهیگران و ساکنین این نواحی به شدت مخالف این طرح هستند و معتقدند که آزاد کردن آب های آلوده در آبهای اقیانوس آرام می تواند حکم خودکشی را برای صنعت ماهیگیری و کشاورزی فوکوشیما داشته باشد.

فوکوشیما

از آنطرف کارشناسان نیز باور دارند که وجود تانکرهای حاوی آب های آلوده خطر سیل و آلودگی رادیواکتیو را به دنبال دارند و تلاش هایی که در این نیروگاه برای حل معضل به وجود آمده صورت می گیرند را خنثی می کنند.

گفتنی است دولت ژاپن قصد دارد فرایند برداشتن سوخت ذوب شده از این نیروگاه را در سال ۲۰۲۱ آغاز کند و بخش هایی از این مجتمع نیروگاهی را که حالا با تانکرها اشغال شده تخلیه کرده و از فضای ایجاد شده برای ساخت انبارهای ایمن و نگهداری مواد آلوده به رادیواکتیو استفاده نماید.

پنل تحت نظر دولت ژاپن چهار گزینه دیگر را نیز برای خلاص شدن از این آب های آلوده پیشنهاد داده که براساس یکی از آنها میتوان آب را به زیر زمین تزریق و آن را تبخیر نمود و نگهداری دراز مدت این آب ها نیز روز جمعه این هفته به عنوان ششمین گزینه قابل بررسی مطرح شد.

منبع:
dailymail
تور کیش

مطالب مرتبط

کنفرانس توسعه دهندگان هواوی به خاطر شیوع کروناویروس به تعویق افتاد

هواوی اعلام کرده که به خاطر اقدامات احتیاطی در رابطه با شیوع کروناویروس در ووهان چین کنفرانس توسعه دهندگان خود را به تعویق می اندازد. طبق اطلاعات مندرج در وبسایت هواوی این کنفرانس که قرار بود تحت عنوان HDC.Cloud 2020 در تاریخ های ۱۱ و ۱۲ فوریه (مصادف با ۲۲ و ۲۳ بهمن ماه) در شنزن... ادامه مطلب

با ویومیترا آشنا شوید؛ ربات انسان نمای هند برای سفرهای فضایی

هند از ربات انسان نمای خود با نام ویومیترا (Vyommitra) رونمایی کرد. این ربات پیش از انجام اولین مأموریت فضایی سرنشین دار هند در سال 2021، به فضا ارسال می شود.ربات انسانی نمای ویومیترا توانایی فشردن دکمه ها، صحبت کردن با فضانوردان و نظارت بر سیستم های فضاپیما را داشته و اواخر سال جاری میلادی... ادامه مطلب

هرآنچه تا به این لحظه درباره کروناویروس مرموز چین می‌دانیم

اخیراً ویروسی ناشناخته در شهر ووهان چین جان دو نفر را گرفته و چند دوجین شهروند چینی دیگر را هم به نوعی بیماری شبیه به سینه‌پهلو دچار کرده است. گزارش مربوط به این بیماری برای نخستین بار در روز ۳۱ دسامبر به سازمان بهداشت جهانی ارائه شد و از آن زمان در حال بررسی است.... ادامه مطلب

درمان آرتروز با داروی ترکیبی جدید امکان پذیر می‌شود

محققان مؤسسه مطالعات زیست شناسی سالک (Salk Institute) موفق شدند با ترکیب دو داروی آزمایشی، علایم آرتروز را معکوس کنند. آزمایش این دارو در موش ها با موفقیت همراه بوده است.آرتروز یا اُستئوآرتریت (Osteoarthritis) یکی از شایع ترین بیماری های دوره سالمندی است و به غیر از مصرف مسکن یا تعویض مفصل، درمان دیگری برای... ادامه مطلب

آیا پیشرفت تکنولوژی از اهمیت تحصیل کاسته است؟

پاسخ پیچیده ترین سؤالات خود را با جستجوی ساده در گوگل می یابیم و انواع ویدیوهای آموزشی با تنها چند کلیک قابل دسترسی هستند. حال این پرسش مطرح می شود که آیا پیشرفت تکنولوژی از اهمیت تحصیلات دانشگاهی کاسته است؟ این سؤال را Bart Epstein استاد دانشگاه ویرجینیا پاسخ می دهد.تعداد افراد تحصیلکرده دنیا در... ادامه مطلب

کشف گونه جدید کوسه راه رونده در اندونزی [تماشا کنید]

محققان چهار گونه کوسه جدید کشف کرده اند که به کمک باله های خود در کف دریا «راه» می روند. این شیوه حرکتی در کوسه ها بسیار نادر بوده و برتری بزرگی به این جاندار برای شکار طعمه های کوچک می دهد.محققان این گونه های خارق العاده را در آب های استوایی مجمع الجزایر هند-استرالیا... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟