ناتوانی ژاپن در مدیریت آب های رادیواکتیو حاصل از سونامی سال ۲۰۱۱

شرکتی که مدیریت نیروگاه برق هسته ای تخریب شده فوکوشیما را بر عهده دارد روز جمعه این هفته اعلام کرد که حداکثر ظرف سه سال آینده دیگر جایی برای نگهداری از آب های آلوده ایجاد شده توسط این نیروگاه نخواهد داشت و از دولت ژاپن و مردم درخواست کرد که سریع تر در مورد آینده این نیروگاه به توافق برسند.

سال ۲۰۱۱ بود که سه رآکتور هسته ای در نیروگاه دای ایچی فوکوشیما به خاطر بروز زمین لرزه و سونامی ویرانگر در شمال شرقی ژاپن تخریب شدند (۸ سال پس از فاجعه، در فوکوشیما چه می گذرد). در ادامه آب های رادیو اکتیو این رآکتورها به بیرون نشت پیدا کرد و با آب های زیرزمینی و باران در این منطقه ترکیب شد.

البته سطح آلودگی این آب تا حد ممکن پایین آورده می شود اما همچنان اندکی به مواد رادیواکتیو آلوده است و به همین خاطر درون تانکرهای عظیم نگهداری می شود.

malltina

فوکوشیما

گفته می شود که نیروگاه مذکور تاکنون بالغ بر یک میلیون تن آب را در داخل حدود هزار تانکر جمع آوری کرده و شرکت توکیو الکتریک پاور که مسئولیت این کار را برعهده دارد حالا اعلام کرده که میخواهد تانکرهای بیشتری برای این منظور بسازد اما تنها می تواند حداکثر ۱.۳۷ میلیون تن آب را مدیریت کند و در نتیجه تا تابستان سال ۲۰۲۲ قادر به انجام این کار خواهد بود. حالا این شرکت از دولت ژاپن درخواست کرده که برنامه اش را برای جمع آوری آب های آلوده بعد از این بازه زمانی اعلام کند.

تقریبا هشت سال و نیم از بروز این فاجعه می گذرد و مقامامت ژاپن هنوز مشخص نکرده اند که چه برنامه ای برای آب های رادیو اکتیو به جای مانده دارند.

یکی از راهکارهای پیشنهادی کارشناسان آزاد کردن آب های آلوده در اقیانوس است

یک پنل تحت نظر دولت این کشور پنج راهکار ممکن را برای مدیریت این آب ها پیشنهاد داده است. یکی از این راهکارها آزاد کردن کنترل شده آب آلوده درون اقیانوس آرام است که به گفته کارشناسان (از جمله کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی) تنها گزینه واقعی محسوب می شود.

با این حال اما ماهیگران و ساکنین این نواحی به شدت مخالف این طرح هستند و معتقدند که آزاد کردن آب های آلوده در آبهای اقیانوس آرام می تواند حکم خودکشی را برای صنعت ماهیگیری و کشاورزی فوکوشیما داشته باشد.

فوکوشیما

از آنطرف کارشناسان نیز باور دارند که وجود تانکرهای حاوی آب های آلوده خطر سیل و آلودگی رادیواکتیو را به دنبال دارند و تلاش هایی که در این نیروگاه برای حل معضل به وجود آمده صورت می گیرند را خنثی می کنند.

گفتنی است دولت ژاپن قصد دارد فرایند برداشتن سوخت ذوب شده از این نیروگاه را در سال ۲۰۲۱ آغاز کند و بخش هایی از این مجتمع نیروگاهی را که حالا با تانکرها اشغال شده تخلیه کرده و از فضای ایجاد شده برای ساخت انبارهای ایمن و نگهداری مواد آلوده به رادیواکتیو استفاده نماید.

پنل تحت نظر دولت ژاپن چهار گزینه دیگر را نیز برای خلاص شدن از این آب های آلوده پیشنهاد داده که براساس یکی از آنها میتوان آب را به زیر زمین تزریق و آن را تبخیر نمود و نگهداری دراز مدت این آب ها نیز روز جمعه این هفته به عنوان ششمین گزینه قابل بررسی مطرح شد.

مطالب مرتبط

دانشمندان چینی از سلول های تخمدان موش تخمک بارور ساختند

دانشمندان چینی در محیط آزمایشگاه سلول موجود درون تخمدان موش را به تخمک تبدیل کرده و از آنها نوزاد موش عمل آوردند.تیم پژوهشگران چینی با تزریق نوعی ماده شیمیایی به سلول های گرانولوزا که در تخمدان یافت می شود موفق شدند این سلول ها را به تخمک تبدیل کنند.در ادامه از این تخمک ها نیز... ادامه مطلب

متخصص ایرانی ارتفاع امواج سونامی اندونزی را ۱۶۴ متر برآورد کرد

فوران آتشفشان «اناک کراکاتوا» در اندونزی به وقوع سونامی قدرتمندی منجر شد که متخصصی ایرانی ارتفاع امواج آن را ۱۶۴ متر برآورد کرده است. در صورتی که خط ساحلی اندونزی به آتشفشان نزدیکتر بود ارتفاع این این امواج و قدرت تخریب آنها بیشتر هم می شد.سال گذشته وقوع سونامی مرگبار در تنگه «سوندا» بین دو جزایر... ادامه مطلب

استفاده محققین از کابل فیبر نوری به منظور لرزه‌نگاری در اعماق دریا

نصب تجهیزات لرزه‌نگاری در اعماق دریا، عملی سخت یا تقریبا نشدنی است. اما محققین راه حلی پیدا کرده‌اند که با استفاده از کابل فیبر نوری مخابراتی نصب شده در این مناطق، به خوبی بتوانند لرزه‌های اعماق دریا‌ها را ثبت کند.پروژه‌ای که با همکاری دانشگاه برکلی کالیفرنیا، آزمایشگاه لارنس برکلی و چند مرکز تحقیاتی دیگر صورت... ادامه مطلب

سایبرتراک زودتر عرضه می‌شود یا ماشین پرنده؟ دو سال دیگر می‌فهمیم

ساختن آینده سخت و طاقت فرساست، اما ایلان ماسک با نمایش ماشین عجیب و غریبش که به درستی هم نام گذاری شده (سایبرتراک) قصد دارد تا تصور ما از آینده را کمی تغییر دهد. البته موضوعی که آینده را در ذهن ما به تصویر می‌کشد، چیزی نیست جز ماشین پرنده. مطمئنا اگر کسی در دنیای... ادامه مطلب

کار کردن برای ساعت های طولانی باعث طاسی می شود

دانشمندان مدعی شده اند که کار کردن برای ساعت های طولانی شانس طاسی را در افراد دو برابر می کند. محققان دریافته اند مردانی که بیشتر از ۵۲ ساعت در هفته کار می کنند موی سر خود را با سرعت دو برابر بیشتر از آنهایی که کمتر از ۴۰ ساعت در هفته کار می کنند... ادامه مطلب

دردهای گردنی ناشی از کار با وسایل موبایل در زنان شدیدتر از مردان است

زنان احتمالا به خاطر نحوه استفاده از تبلتها و تلفن های هوشمند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دردهای گردنی قرار دارند. طبق پژوهشی تازه، زنان در حین استفاده از دستگاه های الکترونیک عادت دارند که صورت و چانه خود را به سمت قفسه سینه شان بگیرند که این عادت میتواند مشکل آفرین باشد.مردان... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟