ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

تفاهم نامه کیش هوشمند و بهره‌برداری از برج نوآور منعقد شد

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی و رئیس منطقه آزاد کیش برای ایجاد زیست‌بوم نوآوری تفاهم نامه‌ای برای تبدیل شدن جزیره کیش به شهر هوشمند و بهره برداری از برج نوآوری ...

پگاه طوسی
نوشته شده توسط پگاه طوسی | ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۷:۴۵

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی و رئیس منطقه آزاد کیش برای ایجاد زیست‌بوم نوآوری تفاهم نامه‌ای برای تبدیل شدن جزیره کیش به شهر هوشمند و بهره برداری از برج نوآوری امضا کردند.

 به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، «سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در آیین امضای تفاهم نامه همکاری ایجاد زیست‌بوم نوآوری و تبدیل کیش به شهر هوشمند، هدف از امضای این تفاهم‌نامه را تبدیل جزیره کیش به زیست‌بوم نوآوری و شهر هوشمند و فناور عنوان کرد و گفت:

«هدف از این تفاهم نامه، تبدیل کیش به یک جزیره هوشمند و نوآوری است. ایجاد برج نوآوری کیش یکی از محورهای این تفاهم نامه، گامی برای رهنمون کردن جزیره کیش به یک قطب هوشمند، فناور و نوآور است. بهره‌برداری از برج نوآوری کیش را از محورهای این تفاهم‌نامه است و هدف اصلی این است که با تکیه بر تمامی مزیت‌های ذاتی کیش، یک زیست بوم نوآوری را با شتاب و سرعت بالا در این منطقه ایجاد شود.»

کیش هوشمند

او باور دارد کیش از ظرفیت‌های نهفته ارزشمندی برای رونق اقتصاد دانش‌بنیان به کمک فعالان زیست بوم نوآوری بهره‌مند است، ستاری می‌گوید اقتصاد دریا، فناوری اطلاعات و ارتباطات، گردشگری و زیست‌فناوری تنها بخشی از توانمندی‌های نهفته این منطقه است؛ اطمینان دارم به زودی با شکوفا شدن این ظرفیت‌های نهفته به دست شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپی، تحول تازه‌ای را در اقتصاد دانش‌بنیان و از مبدأ جزیره کیش شاهد خواهیم بود.

در بخش دیگری از این مراسم، «علی وحدت» رییس صندوق نوآوری و شکوفایی از حمایت این صندوق برای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور گفت یکی از دغدغه‌های شرکت‌های دانش بنیان فضای استقرار آنها است:

«از ابتدای کار آیین نامه‌های مربوطه را طراحی کردیم تا تأمین فضای کار این کسب و کارها تسهیل شود. این تسهیلات در قالب خرید یا رهن فضای استقرار به شرکت‌های اختصاص می‌یابد. اگر شرکتی نوپا باشد و نیازی به خریداری فضای کار نداشته باشد می تواند این تسهیلات را در قالب رهن دریافت کند. لازم است تا از شرکت‌های دانش بنیان حاضر در جزیره کیش حمایت کنیم. بر مبنای همین رویه، استقرار شرکت های دانش بنیان و فناور در منطقه آزاد کیش در قالب ارائه تسهیلات از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی تسهیل می شود.»

 رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، در ادامه  به اجرای سیاست‌های تشویقی برای استقار مجتمع شرکت‌های دانش‌بنیان در نواحی نوآوری یا پارک‌های علم و فناوری اشاره کرد و افزود: «اگر شرکت‌ها به صورت مجتمع در کنار یکدیگر قرار گیرند اثربخشی بیش‌تری خواهند داشت، یا  اگر شرکت های دانش بنیان در نواحی نوآوری قرار گیرند موجب می‌شوند بافت شهری هم اصلاح می شود و نمونه موفق آن در ناحیه نوآوری شریف قابل مشاهده است. یا به طور مثال قرار گرفتن این کسب و کارها در پارک‌های علم و فناوری، یکی دیگر از اولویت‌های حاکمیتی است. بنابراین برای تحقق این موضوعات سیاست‌ها تشویقی از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی در نظر گرفته شده است.»

به گفته او برای نهادهای واسط از جمله شتابدهنده‌ها  تسهیلاتی در حوزه استقرار دیده شده‌است و این نهادها نیز می‌توانند از تسهیلات رهن صندوق استفاده کنند و فعالیت‌هایشان را توسعه دهند . 

کیش هوشمند

«غلامحسین مظفری» رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش رییس سازمان منطقه آزاد کیش، با بیان این‌که زمینه فعالیت ها برای پایلوت شدن بسیاری از فضای کیش وجود دارد، عنوان کرد: «اراده و باور برای تبدیل شدن کیش به یک منطقه فناور، نوآور و دانش‌بنیان شکل گرفته است و این منطقه می تواند محلی باشد برای این که شرکای اقتصادی و تجاری در این منطقه تبادل مالی کنند.»

با امضای تفاهم نامه همکاری سه جانبه همکاری، ایجاد مرکز فناوری کیش برای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان پیشگام و صادراتی، استارتاپ‌ها، نهادهای تأمین مالی، شتاب‌دهنده‌ها و سایر نهادهای واسط یکی از محورهای همکاری این تفاهم‌نامه است.

این سه نهاد برای تحقق بخشیدن چشم‌انداز شهر کیش به عنوان قطب علمی، آموزشی و تحقیقاتی و الگوی توسعه پایدار با بهره‌گیری از فناوری نوین و یک زیست‌بوم مناسب سرمایه‌گذاری فناورانه همکاری می‌کنند. قرار است با استفاده از مزیت‌های کیش، راه برای توسعه پروژه‌های نوآورانه و پیشرو، توسعه پروژه‌های نوآورانه سایر مناطق کشور، نفوذ در بازارهای جهانی و رونق صادرات محصولات دانش‌بنیان هموار می‌شود.

هدف اصلی از امضای این تفاهم‌نامه، تبدیل شدن منطقه آزاد کیش به یک پایلوت برای پروژه های پیشگام فناورانه و نوآورانه است و می‌کوشد ایران را به پیشران نوآوری منطقه بدل کند. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در تجهیز ساختمان برج نوآوری و جلب مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان، شتابدهنده‌ها و نهادهای واسط برای استقرار و مشارکت در پروژه، همکاری می‌کند.

یک ساختمان ۱۱ طبقه  به مساحت 8هزار متر مربع توسط سازمان منطقه آزاد کیش به مدت ۵ سال، به برج نوآوری کیش اختصاص یافت تا بستری برای استقرار بخش‌های اثرمند در زیست‌بوم نوآوری شامل شرکت های دانش بنیان پیشگام، نهادهای تامین مالی دانش بنیان و نهادهای زیست بوم فراهم شود. صندوق نوآوری و شکوفایی از پروژه‌های شرکت‌های دانش‌بینان منطقه آزاد کیش در قالب ارائه تسهیلات، سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی صندوق مشترک در چارچوب دستورالعمل‌های مصوب صندوق حمایت می‌کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی