گوگل برای اولین بار در تاریخ به برتری کوانتومی دست پیدا کرد

بر اساس گزارش فایننشال تایمز، کامپیوتر کوانتومی گوگل توانسته برای اولین بار به برتری کوانتومی (Quantum Supremacy) دست پیدا کند. این کامپیوتر کوانتومی می‌تواند محاسباتی که حل آن برای ابر کامپیوتری مثل Summit متعلق به شرکت IBM ده هزار سال طول می‌کشد را در 3 دقیقه انجام دهد.

در واقع برتری کوانتومی یعنی یک کامپیوتر کوانتومی می‌تواند محاسباتی را انجام دهد که در زمان معقول غیر قابل محاسبه است. در ماه مارس 2018 گوگل از چیپ 72 کیوبیتی کوانتومی خود به نام Bristlecone رونمایی کرد و امیدوار بود که با استفاده از آن بتواند به برتری کوانتومی دست پیدا کند. حالا محققان این شرکت توانسته‌اند با استفاده از این چیپ به هدفشان دست پیدا کنند.

چنین دست‌یافته‌ای از آن جهت ارزشمند است که برای اولین بار در تاریخ محاسباتی را که هیچ کامپیوتر عادی قادر به حل آن نیست را انجام داده و به همین خاطر می‌توان عبارت برتری کوانتومی را برای آن به کار برد. در واقع زمان محاسبه ده هزار ساله برای هیچ کامپیوتری عملی نیست و نمی‌توان آن را امکان‌پذیر دانست.

برتری کوانتومی

در مقاله این تحقیق آمده است:

این افزایش سرعت نسبت به تمام الگوریتم‌های کلاسیک، مثالی از تحقق تجربی برتری کوانتومی در اعمال محاسباتی فراهم کرده و نوید بخش ظهور نوعی الگوی پیش‌بینی شده محاسباتی است.

این تیم همچنین دستیابی به برتری کوانتومی را به عنوان نقطه عطفی برای رسیدن به محاسبات کوانتومی در مقیاس کامل بر شمردند. محققان در مقاله‌شان به این نکته هم اشاره می‌کنند که چنین نتیجه‌ای می‌تواند مثال نقضی برای قانون مور بوده و نشان دهد که قدرت کامپیوترهای کوانتومی به صورت نمایی و نه خطی افزایش می‌کند.

با وجود این نتایج درخشان، کامپیوترهای کوانتومی هنوز راه زیادی تا تبدیل شدن به جایگزین کامپیوترهای معمولی در پیش دارند. البته اینکه آیا کامپیوترهای کوانتومی می‌توانند جایگزین واقعی پی‌سی‌ها و کامپیوترهای دسکتاپ باشند یا خیر بحث دیگری است که پاسخ آن را تنها در آینده می‌توان جست.

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟