انرژی هسته‌ای بهتر است یا انرژی تجدید پذیر؟

طبق جدیدترین گزارش وضعیت هسته ای دنیا (WNISR)، انرژی های تجدید پذیر در مقایسه با انرژی هسته ای توانایی بیشتری در کاهش انتشار گاز دی اکسید کربن داشته و تولید و به کارگیری آنها نیز با سرعت بیشتری انجام می شود.

اواسط سال 2019 کارشناسان با مقایسه ژنراتورهای خورشیدی و بادی جدید با تعداد مشابهی نیروگاه هسته ای، به این نتیجه رسیدند که ژنراتورهای خورشیدی و بادی با سرعت بیشتری به تولید انرژی پرداخته و هزینه کمتری نسبت به روش های تولید انرژی دیگر دارند.

«Mycle Schneider»، نویسنده ارشد گزارش مذکور در مورد نقاط ضعف انرژی هسته ای می گوید:

«باید هر چه سریع تر آب و هوا را به یک ثبات رساند. انرژی هسته ای سرعت کمی برای انجام چنین کاری دارد. برای مراقبت از آب و هوای کره زمین باید بیشترین میزان دی اکسید کربن را با کمترین هزینه و در کمترین زمان کاهش دهیم.»

در گزارش مورد بحث تخمین زده شده که از سال 2009، میانگین زمان ساخت راکتورهای هسته ای در سطح جهان 9.8 سال بوده که بیشتر از برآوردهای انجمن هسته ای جهان (WNA) است که این مدت را بین 5 تا 8.5 سال تخمین زده بود.

همچنین به بیشتر بودن هزینه تولید انرژی هسته ای در مقایسه با انرژی تجدید پذیر نیز اشاره شده است. تولید انرژی خورشیدی از 36 تا 44 دلار به ازای هر مگاوات ساعت (MWh) و تولید انرژی بادی از 29 تا 56 دلار به ازای هر مگاوات ساعت هزینه می برد. این در حالیست که تولید انرژی هسته ای بین 112 تا 189 دلار هزینه می خواهد.

هزینه احداث نیروگاه های تجدیدپذیر در مقایسه با نیروگاه هسته ای کاهش داشته است. در یک دهه گذشته هزینه احداث نیروگاه خورشیدی 88 و نیروگاه بادی 69 درصد کاهش پیدا کرده اما هزینه ساخت نیروگاه هسته ای 23 درصد افزایش داشته است.

انجمن هسته ای جهان در واکنش به گزارش مورد بحث با انتشار بیانیه ای از تحلیل گزارش WNISR انتقاد کرد. این انجمن آمارهای گزارش مذکور را دقیق ندانست و اعلام کرد تعداد بسیاری زیادی از راکتورهای سطح جهان در مدت زمان 4 سال احداث شده اند و نیروگاه های انرژی تجدید پذیر زودتر به کار می افتند، ولی میزان عقب ماندن نیروگاه های هسته ای به آن شدتی که در گزارش مذکور آورده شده نیست.

آلمان و تولید انرژی از انرژی تجدید پذیر

در گزارش WNISR به تمایل صنایع به استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در مقایسه با انرژی هسته ای نیز اشاره شده. البته نرفتن به سمت انرژی هسته ای به منظور نزدیک شدن به انرژی های تجدیدپذیر نیست چون در بسیاری از کشورها به دلیل ارزان بودن گاز طبیعی از آن به عنوان جایگزین مطلوب استفاده می شود.

بهار امسال آژانس بین المللی انرژی (IEA) با انتشار گزارشی نبود انرژی جایگزین مناسب و استفاده از نیروگاه های هسته ای کنونی را گامی به عقب برای کاهش انتشار گاز دی اکسید کربن عنوان کرد. بسیاری از کشورها به جای انرژی تجدید پذیر به سراغ گاز طبیعی رفته اند که خود میلیاردها تن گاز دی اکسید کربن وارد جو می کند.

در اروپا بین سال های 2000 تا 2018 ظرفیت انرژی هسته ای با کاهشی 18.7 گیگاواتی مواجه بوده و ظرفیت انرژی زغال سنگ و نفت نیز به ترتیب با کاهشی 42.7 گیگاواتی و 41.1 گیگاواتی مواجه بوده اند. با وجود افزایش 310 گیگاواتی استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در کشورهای اروپایی، ظرفیت نیروگاه های گاز طبیعی نیز در مدت مشابه 97 گیگاوات افزایش داشته است.

سال 2018 در ایالت متحده آمریکا گاز طبیعی بیش از 60 درصد از ظرفیت های جدید انرژی را به خود اختصاص داده که روند افزایشی آن را نشان می دهد.

در گزارش مورد بحث آورده شده که انرژی های تجدیدپذیر و معمولاً گاز طبیعی نیروگاه های هسته ای فعلی و جدید را در رقابت شکست داده و کشورها باید منابع مالی خود را صرف توسعه نیروگاه های انرژی تجدید پذیر کنند.

آژانس بین المللی انرژی اما نظر دیگری داشته و معتقد است باید طول عمر نیروگاه های هسته ای فعلی را افزایش داد چون نقشی بسیار مهم در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای بازی کرده و در مقایسه با احداث راکتورهای جدید هزینه کمتری می برند.

مطالب مرتبط

مادر گرتا تونبرگ از کودکی سخت و بیماری اوتیسم او می‌گوید

گرتا تونبرگ یکی از معرف‌ترین فعالان محیط زیست است که تقریبا در سراسر این کره خاکی چهره‌ای شناخته شده به حساب می‌آید. اخیرا مادر او از کودکی سخت گرتا و مشکلاتی که با او داشته، صحبت کرده است. مادر گرتا می‌گوید او به جایی رسیده بود که حتی غذا هم نمی‌خورد. در ادامه با ما... ادامه مطلب

تبدیل روغن سرخ کردنی به رزین پرینتر سه بعدی [تماشا کنید]

روغن سرخ کردنی پس از دور ریختن در مسیر فاضلاب رسوب کرده و سبب گرفتگی لوله ها می شود. محققان دانشگاه تورنتو روشی ابداع کرده اند که روغن دور ریز رستوران ها را به مواد مصرفی چاپگرهای سه بعدی تبدیل می کند.یکی از محققان دانشگاه تورنتو سه سال قبل حین مطالعه در مورد چاپگرهای سه... ادامه مطلب

زمین امسال گرمترین ماه ژانویه در ۱۴۱ سال اخیر را تجربه کرد

براساس اعلام دانشمندان مرکز ملی اطلاعات زیست محیطی آمریکا، ژانویه ۲۰۲۰ گرم ترین ژانویه طی ۱۴۱ سال اخیر بوده است. طبق گزارش منتشر شده در این باره متوسط دمای جهانی سطح زمین ها و اقیانوس ها در طول این ماه با ۱.۱۴ درجه سانتی گراد بالاتر از متوسط ثبت شده برای قرن بیستم بود و... ادامه مطلب

نصف گونه های جانوری و گیاهی زمین تا ۵۰ سال دیگر منقرض می شوند

صدها جاندار روی زمین به خاطر تغییرات اقلیمی در خطر انقراض قرار دارند؛ طبق پژوهشی که توسط محققان دانشگاه آریزونا انجام شده تا سال ۲۰۷۰ تقریبا نیمی از تمام حیوانات و گیاهان روی زمین از بین می روند (البته بسته به اقدامات بشر برای پیشگیری از گرمایش زمین).در این پژوهش که در نشریه پیشرفت های... ادامه مطلب

وعده عجیب بریتیش پترولیوم؛ حذف کربن از فعالیت های غول نفتی تا سال ۲۰۵۰

شرکت نفتی بریتیش پترولیوم به خاطر ماهیت کسب و کارش، از نظر بسیاری، آخرین نامی است که ممکن است اقدام به حذف کربن از فعالیت های خود نماید با این حال این شرکت چنین وعده ای را داده است. این غول صنعت نفت و گاز به تازگی از طرح هایش برای رساندن سطح CO2 (هم در... ادامه مطلب

چرا کاشت ۱ تریلیون درخت برای مقابله با تغییرات اقلیمی ایده خوبی نیست؟

کمپین‌های کاشت درخت حسابی گرفته‌اند. همه، از تولیدکنندگان یوتوبی گرفته تا مدیرعامل‌های شرکت‌های قدرتمند، درختان را به عنوان راهکاری برای مقابله با بحران تغییرات اقلیمی برگزیده‌اند. اما همینطور که بی‌شمار کمپین مختلف به راه می‌افتد، ده‌ها دانشمند هشدار می‌دهند که کاشتن تمام این درخت‌ها احتمالا بیشتر از اینکه سودمند باشد، آسیب‌‌رسان است.دیگران به راهکاری متفاوت... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟