نماوا: از سایت‌های دانلود فیلم شکایت نکرده‌ایم

نماوا بعد از انتشار ادعای یکی از مدیران سایت‌های دانلود فیلم مبنی بر اینکه مسدودسازی سرورهای سایتش، به دلیل شکایت شاتل و نماوا بوده، ضمن رد این ادعا، بیانیه‌ای را در حساب توییتر خود منتشر کرد و توضیح داد که آنها هیچ شکایتی از این سایت‌ها انجام نداده‌اند.

نماوا در این رشته توییت با اشاره به ادعای مدیر وبسایت دیبامووی گفته که این ادعا نشر اکاذیب است. آغاز متن این بیانیه به شرح زیر است:

«پیرو ادعای مطرح شده از سوی مدیر سایت دیبا مووی مبنی بر تلاش نماوا برای توقف فعالیت سایت های فیلم، ضمن رد این ادعا و اعلام این که نماوا هیچ گونه دخالت و یا نقشی در این فرایند نداشته است، علاقه مندیم مطالب زیر را به اطلاع برسانیم. خاموش شدن سرورهای تعدادی از سایت ها در روز گذشته، طبق دستور کتبی مقامات قضایی کشور روی داده است. چه آن که حسب تکلیف قضایی تصریح شده برای شرکت های ارایه دهنده خدمات میزبانی در سراسر کشور، ارایه سرویس به دامنه‌هایی که فیلتر هستند، غیرقانونی است و جرم محسوب می‌شود.»

موبایلت

نماوا در ادامه تاکید کرده که این دستور برای توقف ارایه خدمات به کلیه دامنه‌های فیلتر شده است و هیچ ارتباطی به محتوای دامنه ندارد:

«هرچند نماوا از محل میزبانی سایت دیبا مووی اطلاعی ندارد، اما قطعا خاموشی سرورهای ایشان توسط شرکتی صورت گرفته است که میزبانی این خدمات را برعهده داشته است و بی تردید نماوا نقشی در این باره نداشته است. قطعا نماوا هیچ گونه نقشی در فرایند دستور قضایی صادر شده از سوی دادستان برای عدم ارایه خدمات به دامنه های فیلتر شده (فارغ از نوع فعالیت دامنه) نداشته و ندارد.»

نماوا همچنین با اشاره به شکایتی که چندین ماه پیش از سوی آنها به دیبامووی شده اظهار کرده که این موضوع با مذاکرات دوستانه حل و فصل شده و پس از آن نماوا هیچ شکایتی نسبت به این سایت انجام نداده است.

نماوا در بیانیه خود با اشاره به جرم نشر اکاذیب گفته که این حق را دارد تا از این مدیر شکایت کند: «نماوا ضمن رد قاطع این ادعا، قطعا این حق را برای خود محفوظ می دارد که پی‌گیری‌های قانونی مورد نیاز علیه جوسازی، حمله سایبری و اتهام‌های کذب و دروغین مطرح شده از سوی مدیر این سایت را به صورت جدی انجام دهد.»

علیرغم همین موضوع، کاربران همچنان در کمپین‌هایی صفحه اینستاگرام نماوا را در زیر پست‌های اینستاگرامی صفحات استودیوهای هالیوودی و شبکه‌هایی نظیر نت‌فلیکس منشن می‌کنند و نماوا هم در همین راستا صفحه اینستاگرامی خود را به حالت پرایوت در آورده است.

شنیده‌های دیجیاتو حکایت از این دارد که نامه دادستانی کشور برای مسدودسازی سرور تمامی سایت‌های غیرقانونی و فیلتر شده بوده که از سرورهای داخلی پشتیبانی می‌شدند؛ گستره این سایت‌ها از دوستیابی آنلاین شروع شده و به همین سایت‌های دانلود فیلم هم ختم می‌شود.

در واقع دادستانی کشور به شرکت‌های ارائه دهنده میزبانی وب، یک وب سرویس ارائه داده تا هر یک از آنها اگر خواست هاستی به سایتی بدهد از این وب سرویس استعلام بگیرد و در صورت تایید به سایت مذکور، هاست داده شود. در همین نامه همچنین تاکید شده که سایت‌هایی که از قبل فیلتر هستند و هاست می‌گیرند نیز باید بسته شوند.

بسیاری از کاربران بر این باور هستند که سرمنشا نامه دادستانی شکایتی از سوی یک نهاد بوده است اما با توجه به اینکه در این نامه اشاره مستقیمی به سایتهای دارای محتوای فیلم نشده، می‌توان گفت که ممکن است این شکایت از سوی یک ناشر موسیقی، ناشر کتاب، پلیس فتا (به خاطر وجود سایت‌های دوستیابی) و یا حتی یک استودیو دوبلاژ فیلم و سریال باشد.

گفتنیست پیگیری‌های دیجیاتو از فیلیمو، پلتفرم VOD دیگری که نوک پیکان اعتراض عده‌ای از کاربران به سمت آن نشانه رفته به این نتیجه ختم شده که این مجموعه نیز تاکید دارد «مسدودسازی این سایت‌ها به آنها مرتبط نیست و هیچ شکایتی از سوی این VOD نسبت به سایت‌های دانلود فیلم صورت نگرفته است.»

موبایلت

نظرات ۲۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟