همه چیز درباره آیفون 13
تلاش نافرجام فرد چینی برای قاچاق تسلیحات نظامی آمریکا

تلاش نافرجام فرد چینی برای قاچاق تسلیحات نظامی آمریکا

رقابت نظامی میان چین و آمریکا به حدی جدی دنبال می‌شود که هیچ کدام از این دو کشور قدرت‌مند به یکدیگر رحم نمی‌کنند. جدیدترین مورد این کشمکش‌‌های نظامی و اقتصادی هم مربوط به شهروند چینی می‌شود که پس از ۲ سال به دلیل قاچاق تسلیحات نظامی آمریکایی دستگیر شده است.

تاو لی (Tao Li) چهل ساله بین دسامبر ۲۰۱۶ و ژانویه ۲۰۱۸ تلاش‌هایی برای خرید تقویت‌کننده‌های مقاوم به اشعه و همچنین مدار‌های نظارتی ازطرفین آمریکایی خود انجام داده است. این تجهیزات توان تحمل میزان بالایی از تشعشعات و حرارت را دارند و به همین دلیل برای اهداف نظامی و فضایی مناسب تلقی می‌شوند. در نتیجه به دلیل کاربرد‌های خاص این دستگاه‌ها، دولت آمریکا برای صادرات آن‌ها به جایی خارج از خاک این کشور، مجوز‌هایی را در نظر گرفته است.

با این حال به دلیل مصارف نظامی این دستگاه‌ها، دولت آمریکا تمام درخواست‌های چین برای گرفتن مجوز صادرات این دستگاه‌ها را رد می‌کند و در نتیجه آقای لی هم نتوانسته چنین مجوز‌هایی را از دولت امریکا اخذ کند. به همین دلیل آقای لی که آن زمان در چین زندگی می‌کرد، حاضر بود برای صادرات این دستگاه‌ها، هزینه خطر (Risk Fee) را هم پرداخت کند.

قاچاق تسلیحات نظامی

دلیل پرداخت این هزینه اضافی، خطر‌های موجود در رابطه با قاچاق تسلیحات نظامی بدون مجوز از مرز‌های آمریکا عنوان شده است و آقای لی از طریق بانکی در چین، این پول را به شرکای آمریکایی خود پرداخت کرده بود. وی زمانی گیر افتاد که پلیس امنیت آمریکا با جا زدن خود به عنوان یکی از این شرکای آمریکایی، توانست او را در حین ملاقات با دیگر تامین کننده آمریکایی در فرودگاه لس آنجلس دستگیر کند.

پس از بررسی جرایم آقای لی، وی به ۴۰ ماه زندان و ۳ سال آزادی مشروط محکوم شد. یکی از ماموران سازمان امنیت آمریکا در این رابطه می‌گوید:

یکی از اولویت‌های این سازمان جلوگیری از سوءاستفاده از محصولات نظامی آمریکا است و ما با تلاش هر چه تمام‌تر برای این کار تلاش خواهیم کرد.

البته دولت چین در این رابطه اظهار نظری نکرده است و باید دید که پایان این داستان چگونه رقم خواهد خورد.

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato