هزینه تعویض روغن پژو 405، پارس و سمند با موتور XU7، حجم 1800cc

هزینه تعویض روغن پژو 405، پارس و سمند با موتور XU7، حجم 1800cc

اصطکاک یکی از مهمترین دشمنان قطعات فلزی پیشرانه است که در صورت مهار نشدن باعث می‌شود تا اجزای موتور خیلی زود کارایی مناسب و لازم را از دست بدهند و دیگر نتوان عملکرد شایسته را از پیشرانه خودرو شاهد بود.

به منظور غلبه بر این اصطکاک مزاحم و ایجاد شرایط مناسب برای کارکرد به نحو احسن قطعات موتور، لازم است تا فضای میانی بسیاری از سطوح تماسی قطعات پیشرانه همچون میل لنگ، یاتاقان‌ها، سرسیلندر و... به وسیله یک نوع روان‌کار با درجه گران‌ر‌وی مناسب پر شود تا ضمن از بین بردن اصطکاک ناخواسته و مزاحم بر سر راه کارکرد قطعات، از افزایش دمای اجزای پیشرانه نیز تا حدی ممانعت به عمل آورد و به خنک شدن آنها کمک نماید.

روغن موتور همان عاملی است که حرکت روان اجزای در حال تماس پیشرانه را در جوار یکدیگر ممکن می‌سازد و کارکرد مناسب آنها را تضمین می‌نماید. روغن موتور یکی از مهم‌ترین اجزای مجموعه پیشرانه است که در صورت عدم برخورداری از کیفیت مناسب و یا کاهش میزان آن در موتور، قطعا پیشرانه با خطرات بسیار بسیار جدی و مهلکی مواجه خواهد شد.

بسیاری از یاتاقان زدن‌ها، گریپاژها و خرابی‌های دیگر که هزینه‌های گزافی برای مالک خودرو در پی دارند، ناشی از بروز ایراد در سامانه روغن رسانی پیشرانه هستند.

امروزه قصد داریم تا هزینه سرویس تعویض روغن و تعویض فیلترهای موتور ۱۸۰۰سی سی پژو ۴۰۵، سمند و پارس را با یکدیگر بررسی نماییم. این پیشرانه هشت سوپاپ به دلیل عدم برخورداری از استکان تایپیت‌های هیدرولیک (استکان تایپیت این موتور به صورت شیم بندی شده است) نیاز به روغن روان‌تر با درجه گرانروی ۱۰w-40 ندارد بلکه به جای آن از نمونه‌های با گرانروی ۲۰w-50 استفاده می‌شود.

تعویض روغن پژو 405

فیلتر روغن، فیلتر هوا و فیلتر اتاق نیز سه نوع فیلتری هستند که معمولا در هر بار سرویس روغن تعویض می‌گردند. فیلتر بنزین را نیز می‌توان پس از هر سه مرتبه سرویس روغن تعویض نمود.

به یاد داشته باشید تعویض فیلترها به ویژه فیلتر روغن از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که اگر این فیلتر مهم تعویض نگردد، روغن تازه با روغن کثیف و ناخالصی‎های موجود در فیلتر کهنه ترکیب شده و از کیفیت روغن جدید با وجود نو بودن کاسته می‌شود که می تواند خطراتی را برای پیشرانه در پی داشته باشد.

 نام قطعه میانگین قیمت (هزارتومان)
روغن موتور با درجه گرانروی ۲۰w-50(ایرانی-۴.۵لیتر) ۹۰- ۱۱۵
فیلتر روغن ۱۵-۲۵
فیلتر هوا ۱۲-۲۰
فیلتر هوای اتاق(کولر و بخاری) ۱۵

با توجه به مقادیر جدول فوق، هزینه سرویس کامل روغن پژو ۴۰۵، سمند و پژو پارس مجهز به موتور ۱۸۰۰ سی سی (۴.۵ لیتر روغن برای این پیشرانه نیاز است) به طور متوسط چیزی در حدود ۱۵۰ تا ۱۷۰ هزار تومان هزینه در برخواهد داشت.

تعویض روغن پژو 405

اگر بخواهد واسکازین (روغن جعبه دنده) را نیز تعویض نمایید، بایست بدانید که حدود ۲.۵ لیتر واسکازین با درجه گرانروی مناسب ۷۵w-80 یا ۷۵w-90 که با محدوده دمایی کشورمان متناسب هستند، نیاز دارید. هزینه ۲.۵ لیتر روغن جعبه دنده (ویژه گیربکس دستی) به طور متوسط چیزی در حدود ۷۰ هزار تومان (روغن ایرانی) و ۲۳۰ هزار تومان (روغن خارجی) خواهد بود.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato