سازمان جهانی هواشناسی: سطح کربن جو به بالاترین میزان در ۳ میلیون سال گذشته رسید

سازمان جهانی هواشناسی (WMO)، گزارش سالانه گازهای گلخانه ای را منتشر کرده و همانطور که پیش بینی می شد حاوی خبرهای خوبی نیست.

سال 2018 میانگین غلظت گاز دی اکسید کربن (CO2) اتمسفر زمین، 407.8 بخش در میلیون (ppm) گزارش شد که در چند میلیون سال گذشته بی سابقه بوده. در قسمت نتیجه گیری این گزارش اشاره شده که زمان برای کاهش اثرات مخرب تغییرات اقلیمی به سرعت در حال تمام شدن است.

گزارش سازمان جهانی هواشناسی از انتشار گاز گلخانه ای در سال 2018

پتری طالس، دبیرکل سازمان جهانی هواشناسی

سازمان جهانی هواشناسی برای تهیه این گزارش به جمع آوری داده از 53 کشور دنیا پرداخت و برای به دست آوردن میانگین دی اکسید کربن کل کره زمین، آن را در طول سال تقسیم کرد. سال گذشته میلادی، میانگین گاز دی اکسید کربن 407.8 بخش در میلیون گزارش شد که تقریباً 50 درصد از دوره پیش از انقلاب صنعتی با 280 بخش در میلیون بیشتر است.

«پتری طالس» (Petteri Taalas)، دبیرکل سازمان جهانی هواشناسی می گوید:

«آخرین باری که زمین چنین غلظت بالایی از گاز دی اکسید کربن را تجربه کرد، به 3 تا 5 میلیون سال قبل بر می گردد. در آن زمان دما 2 تا 3 درجه سانتی گراد بیشتر و سطح دریا 10 تا 20 متر بالاتر از الان بوده است.»

آمارهای سال 2018 افزایش چشمگیر گاز دی اکسید کربن را نسبت به سال قبل نشان می دهند. سال 2017 میانگین غلظت گاز دی اکسید کربن اتمسفر زمین 405.5 بخش در میلیون گزارش شده بود. در ادامه گزارش آورده شده که نرخ افزایش گاز دی اکسید کربن از سال 2017 تا 2018، مشابه سال 2016 تا 2017 بوده و در طول یک دهه گذشته کمی بالاتر از میانگین بوده است.

متاسفانه نرخ رشد گاز دی اکسید کربن در طولانی مدت افزایش خواهد داشت. میانگین رشد این گاز در سه دهه گذشته افزایشی پایدار نشان می دهد. بین سال های 1985 تا 1995، میانگین افزایش گاز مذکور، 1.42 بخش در میلیون در هر سال بوده و در سال های 2005 تا 2015 نیز میزان آن سالانه 2.06 بخش در میلیون افزایش داشته. این آمارها نشان می دهند هنوز کار موثری برای حل این مشکل انجام نشده است.

طالس می افزاید:

«با وجود تمام تعهدهایی که تحت توافق پاریس صورت گرفته، هیچ نشانه ای مبنی بر کند شدن تغلیظ گازهای گلخانه ای جو دیده نمی شود، چه برسد به کاهش آنها. ما باید به این تعهدها جامه عمل بپوشانیم و جاه طلبی های خود را به خاطر آینده بشریت زیاد کنیم.»

متاسفانه بشر با شتابی زیاد در سراشیبی انتشار گازهای گلخانه ای در حرکت است. سال 2015، مرز 400 بخش در میلیون معین شده شکسته شد و داده های به دست آمده نشان می دهند سال 2019 این میزان از 410 بخش در میلیون عبور خواهد کرد. در حال حاضر بسیاری از ایستگاه های آب و هوایی تراکم بیش از 415 بخش در میلیون را گزارش کرده اند.

گاز کربن دی اکسید به تنهایی عامل مخرب نیست و گزارش سازمان جهانی هواشناسی نشان می دهد انتشار متان (CH4) و اکسید نیتروژن (N2O) نیز در حال افزایش است. سال 2018 سطح متان به رکورد 1869 بخش در میلیارد (ppb) رسید که 2.5 برابر بیشتر از دوران پیش از انقلاب صنعتی است. اکسید نیتروژن نیز که لایه ازون را از بین می برد، در همان سال به 331.1 بخش در میلیارد رسیده که نسبت به سال قبل و میانگین یک دهه گذشته، افزایش داشته است.

گزارش جدید سازمان جهانی هواشناسی موضوع بحث محققان و قانونگذاران در کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد خواهد بود که ماه آینده میلادی برگزار می شود.

مطالب مرتبط

محققان از رابطه بین آلودگی هوا و افزایش نرخ مرگ و میر کرونا می گویند

مطالعات جدید نشان می دهند رابطه ای بین زندگی طولانی مدت در شهرهای آلوده و افزایش نرخ مرگ و میر بیماری کووید 19 وجود دارد.پژوهشگران دانشگاه هاروارد داده های آلودگی هوای بیش از 3 هزار شهر ایالات متحده و نرخ مرگ و میر کرونا در آنها را تا تاریخ 4 آوریل بررسی کرده و نتایج... ادامه مطلب

کشف حفره جدید در لایه ازون، این بار بر فراز قطب شمال

در حالی که تمام توجهات به حفره لایه ازون در قطب جنوب معطوف شده، محققان حفره دیگری در قطب شمال کشف کردند.محققان نزدیک به چهل سال است که حفره لایه ازون در قاره جنوبگان را تحت نظر گرفته اند. حال بر اساس اعلام آژانس فضایی اروپا، حفره دیگری در آنسوی کره زمین و بر فراز... ادامه مطلب

لایه ازون به خاطر کاهش انتشار مواد مخرب در حال ترمیم است

مطالعات جدید نشان می دهند حفره لایه ازون بر فراز قاره جنوبگان در حال ترمیم شدن است و تغییراتی که این حفره در جریان بادهای نیمکره جنوبی زمین ایجاد کرده بود، در حال معکوس شدن هستند.محققان دانشگاه کلرادو بولدر (University of Colorado Boulder) می گویند ترمیم لایه ازون در قاره جنوبگان تا حدی به دلیل... ادامه مطلب

اگر جهان به بحران تغییر اقلیم مثل شیوع کرونا واکنش نشان می‌داد، چه می‌شد؟

ویروس کرونا آنقدر زندگی روزمره را تحت تأثیر قرار داده که اثرات آن از فضا نیز قابل مشاهده است. در چین میلیون ها نفر قرنطینه شده اند و تصاویر ماهواره ای نشان می دهند که تعطیلی کارخانه ها و خانه نشینی مردم، به کاهش آلودگی هوا در این کشور منجر شده است. شرکت ها به... ادامه مطلب

آلفابت از پروژه تایدال ایکس برای حفاظت از اقیانوس و ماهی‌ها رونمایی کرد

کمپانی مادر گوگل به نام آلفابت چندین بخش مختلف برای تحقیق و توسعه دارد. یکی از بخش‌های این کمپانی که پروژه‌های بلندپروازانه را پیش می‌برد، تایدال ایکس نام دارد. این بخش اخیرا توانسته سیستم تشخیص رفتار ماهی‌ها را فراهم کند تا در آینده بتواند از محیط‌زیست دریایی، حفاظت کند.پروژه تایدال ایکس (Tidal X) با هدف... ادامه مطلب

مادر گرتا تونبرگ از کودکی سخت و بیماری اوتیسم او می‌گوید

گرتا تونبرگ یکی از معرف‌ترین فعالان محیط زیست است که تقریبا در سراسر این کره خاکی چهره‌ای شناخته شده به حساب می‌آید. اخیرا مادر او از کودکی سخت گرتا و مشکلاتی که با او داشته، صحبت کرده است. مادر گرتا می‌گوید او به جایی رسیده بود که حتی غذا هم نمی‌خورد. در ادامه با ما... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟