سازمان جهانی هواشناسی: سطح کربن جو به بالاترین میزان در ۳ میلیون سال گذشته رسید

سازمان جهانی هواشناسی (WMO)، گزارش سالانه گازهای گلخانه ای را منتشر کرده و همانطور که پیش بینی می شد حاوی خبرهای خوبی نیست.

سال 2018 میانگین غلظت گاز دی اکسید کربن (CO2) اتمسفر زمین، 407.8 بخش در میلیون (ppm) گزارش شد که در چند میلیون سال گذشته بی سابقه بوده. در قسمت نتیجه گیری این گزارش اشاره شده که زمان برای کاهش اثرات مخرب تغییرات اقلیمی به سرعت در حال تمام شدن است.

گزارش سازمان جهانی هواشناسی از انتشار گاز گلخانه ای در سال 2018

تور کیش

پتری طالس، دبیرکل سازمان جهانی هواشناسی

سازمان جهانی هواشناسی برای تهیه این گزارش به جمع آوری داده از 53 کشور دنیا پرداخت و برای به دست آوردن میانگین دی اکسید کربن کل کره زمین، آن را در طول سال تقسیم کرد. سال گذشته میلادی، میانگین گاز دی اکسید کربن 407.8 بخش در میلیون گزارش شد که تقریباً 50 درصد از دوره پیش از انقلاب صنعتی با 280 بخش در میلیون بیشتر است.

«پتری طالس» (Petteri Taalas)، دبیرکل سازمان جهانی هواشناسی می گوید:

«آخرین باری که زمین چنین غلظت بالایی از گاز دی اکسید کربن را تجربه کرد، به 3 تا 5 میلیون سال قبل بر می گردد. در آن زمان دما 2 تا 3 درجه سانتی گراد بیشتر و سطح دریا 10 تا 20 متر بالاتر از الان بوده است.»

آمارهای سال 2018 افزایش چشمگیر گاز دی اکسید کربن را نسبت به سال قبل نشان می دهند. سال 2017 میانگین غلظت گاز دی اکسید کربن اتمسفر زمین 405.5 بخش در میلیون گزارش شده بود. در ادامه گزارش آورده شده که نرخ افزایش گاز دی اکسید کربن از سال 2017 تا 2018، مشابه سال 2016 تا 2017 بوده و در طول یک دهه گذشته کمی بالاتر از میانگین بوده است.

متاسفانه نرخ رشد گاز دی اکسید کربن در طولانی مدت افزایش خواهد داشت. میانگین رشد این گاز در سه دهه گذشته افزایشی پایدار نشان می دهد. بین سال های 1985 تا 1995، میانگین افزایش گاز مذکور، 1.42 بخش در میلیون در هر سال بوده و در سال های 2005 تا 2015 نیز میزان آن سالانه 2.06 بخش در میلیون افزایش داشته. این آمارها نشان می دهند هنوز کار موثری برای حل این مشکل انجام نشده است.

طالس می افزاید:

«با وجود تمام تعهدهایی که تحت توافق پاریس صورت گرفته، هیچ نشانه ای مبنی بر کند شدن تغلیظ گازهای گلخانه ای جو دیده نمی شود، چه برسد به کاهش آنها. ما باید به این تعهدها جامه عمل بپوشانیم و جاه طلبی های خود را به خاطر آینده بشریت زیاد کنیم.»

متاسفانه بشر با شتابی زیاد در سراشیبی انتشار گازهای گلخانه ای در حرکت است. سال 2015، مرز 400 بخش در میلیون معین شده شکسته شد و داده های به دست آمده نشان می دهند سال 2019 این میزان از 410 بخش در میلیون عبور خواهد کرد. در حال حاضر بسیاری از ایستگاه های آب و هوایی تراکم بیش از 415 بخش در میلیون را گزارش کرده اند.

گاز کربن دی اکسید به تنهایی عامل مخرب نیست و گزارش سازمان جهانی هواشناسی نشان می دهد انتشار متان (CH4) و اکسید نیتروژن (N2O) نیز در حال افزایش است. سال 2018 سطح متان به رکورد 1869 بخش در میلیارد (ppb) رسید که 2.5 برابر بیشتر از دوران پیش از انقلاب صنعتی است. اکسید نیتروژن نیز که لایه ازون را از بین می برد، در همان سال به 331.1 بخش در میلیارد رسیده که نسبت به سال قبل و میانگین یک دهه گذشته، افزایش داشته است.

گزارش جدید سازمان جهانی هواشناسی موضوع بحث محققان و قانونگذاران در کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد خواهد بود که ماه آینده میلادی برگزار می شود.

مطالب مرتبط

گرتا تونبرگ شخصیت سال مجله تایم شد

روز گذشته نشریه معتبر تایم از گرتا تونبرگ، فعال اقلیمی، با عنوان شخصیت سال خود نام برد. تونبرگ، نوجوان ۱۶ ساله سوئدی مدتی است که به چهره شناخته شده جنبش جوانانی بدل شده که نسبت به انفعال سران کشورها برای جلوگیری از تغییرات اقلیمی لب به اعتراض گشوده اند. حالا تایم از این نوجوان با... ادامه مطلب

تغییرات اقلیمی منابع آبی 2 میلیارد نفر را تهدید می کند

میلیاردها نفر در سراسر دنیا به آبی که از برف و یخچال های طبیعی به دست می آید، وابسته هستند. افزایش دما و کشمکش های سیاسی سبب کاهش منابع آبی این مناطق، خصوصاً ارتفاعات آسیا شده است. در جدیدترین تحقیقی که در ژورنال Nature منتشر شده، به کوه های آسیب پذیر منطقه ارتفاعات آسیا لقب... ادامه مطلب

هجوم ده ها خرس قطبی گرسنه به روستایی در شمال روسیه

ده ها خرس قطبی در اتفاقی بی سابقه به روستایی در شمال روسیه به نام «ریرکایپی» (Ryrkaypiy) هجوم بردند.صندوق جهانی طبیعت (WWF)، هجوم 56 خرس را بی سابقه توصیف کرده و تغییرات اقلیمی را مقصر این حادثه می داند. آب شدن یخ های اقیانوس ها، زیستگاه خرس ها را از بین برده و آنها را... ادامه مطلب

کاهش آلودگی هوا طی چند هفته جان انسان ها را نجات می دهد

تحقیقات جدید نشان می دهند کاهش آلودگی هوا تأثیر بسیار سریع و شگرفی روی حفظ جان انسان می گذارد و طی مدت کوتاهی می تواند وضعیت زندگی ما را تغییر دهد.کمیته زیست محیطی مجمع بین المللی FIRS متشکل از سازمان های تحصصی حوزه بهداشت تنفسی که این پژوهش را اجرا کرده، می گوید سیاست ها... ادامه مطلب

دانشمندان ارتباط بین آلودگی هوا و چند بیماری جدید را کشف کردند

تحقیقات جدید نشان می دهند قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا حتی برای مدت بسیار کوتاه، می تواند شما به خاطر بیماری های جدیدی روانه بیمارستان کند. این نتایج می تواند راهکارهای کیفیت هوا در سرتاسر جهان را دستخوش تغییر نماید.منظور از آلودگی هوا در این تحقیق، آلودگی ناشی از ذراتی با قطر کمتر از... ادامه مطلب

هشدار جدی سازمان ملل متحد: تلاش ها برای کاهش گرمایش زمین کافی نیست

سازمان ملل متحد گزارش تازه ای را در رابطه با تغییرات اقلیمی منتشر کرده و همانطور که انتظارش می رفت در این گزارش ضمن هشدار نسبت به افزایش بی سابقه دما، اعلام کرده وعده های فعلی برای کاهش گازهای گلخانه ای و دستیابی به اهداف مطرح شده در توافق اقلیمی پاریس کافی نیستند.در این گزارش... ادامه مطلب

نظرات ۱۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟