سازمان جهانی هواشناسی: سطح کربن جو به بالاترین میزان در ۳ میلیون سال گذشته رسید

سازمان جهانی هواشناسی (WMO)، گزارش سالانه گازهای گلخانه ای را منتشر کرده و همانطور که پیش بینی می شد حاوی خبرهای خوبی نیست.

سال 2018 میانگین غلظت گاز دی اکسید کربن (CO2) اتمسفر زمین، 407.8 بخش در میلیون (ppm) گزارش شد که در چند میلیون سال گذشته بی سابقه بوده. در قسمت نتیجه گیری این گزارش اشاره شده که زمان برای کاهش اثرات مخرب تغییرات اقلیمی به سرعت در حال تمام شدن است.

گزارش سازمان جهانی هواشناسی از انتشار گاز گلخانه ای در سال 2018

بلیط هواپیما

پتری طالس، دبیرکل سازمان جهانی هواشناسی

سازمان جهانی هواشناسی برای تهیه این گزارش به جمع آوری داده از 53 کشور دنیا پرداخت و برای به دست آوردن میانگین دی اکسید کربن کل کره زمین، آن را در طول سال تقسیم کرد. سال گذشته میلادی، میانگین گاز دی اکسید کربن 407.8 بخش در میلیون گزارش شد که تقریباً 50 درصد از دوره پیش از انقلاب صنعتی با 280 بخش در میلیون بیشتر است.

«پتری طالس» (Petteri Taalas)، دبیرکل سازمان جهانی هواشناسی می گوید:

«آخرین باری که زمین چنین غلظت بالایی از گاز دی اکسید کربن را تجربه کرد، به 3 تا 5 میلیون سال قبل بر می گردد. در آن زمان دما 2 تا 3 درجه سانتی گراد بیشتر و سطح دریا 10 تا 20 متر بالاتر از الان بوده است.»

آمارهای سال 2018 افزایش چشمگیر گاز دی اکسید کربن را نسبت به سال قبل نشان می دهند. سال 2017 میانگین غلظت گاز دی اکسید کربن اتمسفر زمین 405.5 بخش در میلیون گزارش شده بود. در ادامه گزارش آورده شده که نرخ افزایش گاز دی اکسید کربن از سال 2017 تا 2018، مشابه سال 2016 تا 2017 بوده و در طول یک دهه گذشته کمی بالاتر از میانگین بوده است.

متاسفانه نرخ رشد گاز دی اکسید کربن در طولانی مدت افزایش خواهد داشت. میانگین رشد این گاز در سه دهه گذشته افزایشی پایدار نشان می دهد. بین سال های 1985 تا 1995، میانگین افزایش گاز مذکور، 1.42 بخش در میلیون در هر سال بوده و در سال های 2005 تا 2015 نیز میزان آن سالانه 2.06 بخش در میلیون افزایش داشته. این آمارها نشان می دهند هنوز کار موثری برای حل این مشکل انجام نشده است.

طالس می افزاید:

«با وجود تمام تعهدهایی که تحت توافق پاریس صورت گرفته، هیچ نشانه ای مبنی بر کند شدن تغلیظ گازهای گلخانه ای جو دیده نمی شود، چه برسد به کاهش آنها. ما باید به این تعهدها جامه عمل بپوشانیم و جاه طلبی های خود را به خاطر آینده بشریت زیاد کنیم.»

متاسفانه بشر با شتابی زیاد در سراشیبی انتشار گازهای گلخانه ای در حرکت است. سال 2015، مرز 400 بخش در میلیون معین شده شکسته شد و داده های به دست آمده نشان می دهند سال 2019 این میزان از 410 بخش در میلیون عبور خواهد کرد. در حال حاضر بسیاری از ایستگاه های آب و هوایی تراکم بیش از 415 بخش در میلیون را گزارش کرده اند.

گاز کربن دی اکسید به تنهایی عامل مخرب نیست و گزارش سازمان جهانی هواشناسی نشان می دهد انتشار متان (CH4) و اکسید نیتروژن (N2O) نیز در حال افزایش است. سال 2018 سطح متان به رکورد 1869 بخش در میلیارد (ppb) رسید که 2.5 برابر بیشتر از دوران پیش از انقلاب صنعتی است. اکسید نیتروژن نیز که لایه ازون را از بین می برد، در همان سال به 331.1 بخش در میلیارد رسیده که نسبت به سال قبل و میانگین یک دهه گذشته، افزایش داشته است.

گزارش جدید سازمان جهانی هواشناسی موضوع بحث محققان و قانونگذاران در کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد خواهد بود که ماه آینده میلادی برگزار می شود.

malltina

مطالب مرتبط

برای اولین بار سیاره‌ای در نزدیکی یک کوتوله سفید کشف شد

گروهی از ستاره شناسان برای اولین بار سیاره‌ای را کشف کرده‌اند که هر ۳۴ ساعت یکبار به دور یک «کوتوله سفید» گردش می‌کند. این کشف نشان می‌دهد سیارات می‌توانند وارد کمربند حیات (HZ) کوتوله‌های سفید شده و احتمالاً شرایط مناسب برای پشتیبانی از حیات را ایجاد کنند.این سیاره WD 1856 b نام داشته و جرمش... ادامه مطلب

اولین هوابند خصوصی اواخر ۲۰۲۰ راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌شود

راکت فالکن ۹ اسپیس‌اکس به زودی زمین را به مقصد ایستگاه فضایی بین المللی ترک می‌کند تا اولین هوابند (Airlock) ساخته شده توسط یک شرکت خصوصی را تحویل این ایستگاه دهد.این هوابند که Bishop نام دارد، توسط شرکت هوافضا Nanoracks ساخته شده و قرار است محموله‌ها از طریق آن از درون ایستگاه به فضای بیرون... ادامه مطلب

گوگل می‌خواهد تا سال ۲۰۳۰ تماما از انرژی پاک استفاده کند

گوگل مدعی شد به عنوان اولین کمپانی بزرگ در دنیا تمام کربن دی اکسید تولید شده در طول تاریخ این شرکت را متوازن سازی (Offset) کرده است.گوگل می‌گوید با اتخاذ سیاست آفست کربن (carbon offset) مثل کاشت درخت تمام کربن دی اکسید تولید شده توسط دیتاسنترها و ساختمان‌های این شرکت در طول تاریخ را جبران... ادامه مطلب

ماسک از پرتاب نمونه اولیه راکت استارشیپ تا ارتفاع ۱۸ هزار متری می‌گوید

مدیرعامل اسپیس ایکس، ایلان ماسک اطلاعات و جزئیات جدیدی درباره نمونه آزمایشی بعدی راکت استارشیپ یعنی SN8 به اشتراک گذاشته است.نمونه‌های اولیه راکت استارشیپ با نام‌های SN5 و SN6 تا به امروز توانسته‌اند دو بار تا ارتفاع ۱۵۰ متری پرواز کرده و فرود موفقی داشته باشند. نمونه بعدی، SN8 نام دارد که به گفته ماسک،... ادامه مطلب

استارتاپ Astra در اولین پرتاب راکت به مدار شکست خورد

استارتاپ پرتاب راکت «Astra» در نهایت توانست اولین ماموریت آزمایشی خود را در «آلاسکا» انجام دهد که البته «Rocket 3.1» به مدار نرسید.Astra از قبل اعلام کرده بود که انتظاری برای رسیدن این راکت به مدار ندارد و هدف نهایی آن، رسیدن به مدار پس از سه پرتاب آزمایشی است. هدف از انجام ماموریت اخیر،... ادامه مطلب

همکاری «ناسا» با شرکت های خصوصی برای نمونه برداری از خاک ماه

«ناسا» به عنوان بخشی از برنامه خود برای فرستادن نخستین زن فضانورد و یک مرد به ماه در سال 2024 و همچنین ادامه فعالیت تحقیقاتی خود، نیاز دارد تا خاک این کره اسرار آمیز را بیشتر مورد بررسی قرار دهد. در واقع لازم است پیش از آنکه فضانوردان به سطح ماه برسند، مطالعاتی بیشتری در... ادامه مطلب

نظرات ۱۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟