همه چیز درباره آیفون 13
مصر اولین ماهواره مخابراتی خود را به فضا پرتاب کرد

مصر اولین ماهواره مخابراتی خود را به فضا پرتاب کرد

مصر ماهواره دولتی خود به نام «طیبه ۱» (Tiba-1) را به مدار زمین پرتاب کرد. مقامات مصر می گویند این ماهواره سرمایه گذاران را جذب می کند و زیرساخت های ارتباطی و اینترنت را بهبود می بخشد.

ماهواره ۵.۶ تنی طیبه ۱ به کمک راکت شرکت اروپایی آریان اسپیس (Arianespace) از مرکز فضایی گویان فرانسه به فضا پرتاب شد. این ماهواره توسط ایرباس و شرکت هوافضای تالس آلینا اسپیس (TAS) ساخته شده و دست کم به مدت ۱۵ سال در فضا می ماند تا به قول مقامات دولتی مصر، اینترنت و تلفن را در سرتاسر این کشور به ارمغان بیاورد.

ماهواره مخابراتی مصر به نام طیبه 1
ماهواره طیبه ۱

به گزارش خبرگزاری Egypt Today، پرتاب ماهواره طیبه ۱ علاوه بر بهبود وضعیت اینترنت و تلفن، به توسعه سلامتی، آموزش و بخش انرژی این کشور نیز کمک خواهد کرد و به خدمات دهی بهتر در بخش های دولتی منتهی خواهد شد.

به گفته کابینه مصر، ماهواره مورد بحث قرار بوده جمعه هفته قبل پرتاب شود اما به دلایل فنی چنین اتفاقی رخ نداد. آژانس فضایی مصر کنترل این ماهواره را از مرکزی در قاهره، پایتخت این کشور به دست خواهد گرفت.

«عمرو طلعت» (Amr Talaat)، وزیر ارتباطات مصر در بیانیه ای گفت که ماهواره طیبه ۱ جهشی چشم گیر در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور مصر است. این ماهواره برخی از کشورهای آفریقایی و عربی همسایه مصر را نیز پوشش خواهد داد و این کشور می تواند در آینده خدمات ماهواره ای را به این کشورها بفروشد.

نام ماهواره طیبه ۱ از شهر تِبای یا تبس (Thebes) در مصر باستان گرفته شده است که خرابه های آن اکنون در جنوب شهر اقصر واقع شده اند.

نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato