آیا ذهن در زمان مرگ هوشیار است؛ پژوهش های علمی تازه در این باره

بنابر گفته دانشمندانی که برای مدت پنجاه سال تجربیات نزدیک به مرگ را مورد بررسی قرار داده اند شواهدی به دست آمده که نشان می دهند این تجربیات پدیده ای واقعی هستند و ذهن عملکردی متفاوت از مغز را در این شرایط از خود نشان می دهد.

محققان دانشگاه ویرجینیا در آمریکا دریافته اند که در طول پنج دهه گذشته تجربیات نزدیک به مرگ ثبات و پایداری مشخصی داشته که این نشان دهنده حقیقت داشتن چنین پدیده ای است. این تجربیات زمانی رخ می دهند که یک فرد در زمان پیش از مرگ خود قرار می گیرد و باور دارد که زندگی پس از مرگ را تجربه می کند.

پژوهشگران دانشگاه ویرجینیا با بررسی تجربیات نزدیک به مرگ طی پنجاه سال گذشته دریافتند که به دنبال وارد شدن فرد به این مرحله، چندین ویژگی در وی ظاهر می شود. برای مثال ترس از مرگ در این افراد کاهش پیدا میکند و علاقمندی شان به مادیات کم می شود.

علاوه بر این گفته می شود که حس رقابت در این افراد کم رنگ شده و علاقمندی کمتری به موقعیت شخصی و فردی خود پیدا می کنند.

آیا ذهن می داند که در حال مردن است؟

تجربه پیش از مرگ

بروس گریسون از اساتید روانشناسی و علوم عصبی دانشگاه ویرجینیا در این باره می گوید:

طبق پژوهش ها فعالیت های مغز در طول تجربه نزدیک به مغز که به اختصار NDE خوانده می شود افزایش می یابد و این نشان می دهد که ذهن همان چیزی که مغز انجام می دهد نیست. دکتر گریسون همچنین خاطر نشان کرد افرادی که تجربیات نزدیک به مرگ را پشت سر می گذارند باور دارند که مرگ واقعی تر از چیزی است که پیشتر تصور می کردند.

او در اینباره گفت:

ما از مردمی که در نزدیکی مرگ بودند خواستیم که برآوردی از خاطرات خود در رابطه با مرگ و همچنین رویدادهای واقعی مختلفی داشته باشند که در آن زمان تجربه می کردند.

در ادامه دریافتیم افرادی که این تجربیات را پشت سر گذاشته بودند با وضوح و جزئیات بیشتری آن را به خاطر می آورند و احساساتشان در آن زمان نسبت به رخدادهای پیرامونشان شدت و مفهوم بیشتری داشت.

دکتر سم پرنیا مدیر بخش تحقیقات مراقبت های ویژه و احیا در دانشکده پزشکی دانشگاه نیویورک در این باره می گوید:

مردم در این زمان نوعی نور روشن، گرم و استقبال کننده را احساس می کنند که آنها را به درون خود می کشد.

آنها انگار خویشاوندان و نزدیکان درگذشته خود را احساس می کنند که غالبا برای خوشامدگویی نزدشان می آیند. جالب آنکه اغلب افرادی که از مرگ نجات پیدا میکنند می گویند دلشان نمی خواسته که به دنیا برگردند چراکه مرگ بسیار برایشان راحت بوده و مانند آهنربایی عمل کرده که آنها را به سمت خود می کشیده.

شمار زیادی از افرادی که تجربه پیش از مرگ را پشت سر گذاشته اند همچنین احساس جدا شدن از خودشان و تماشای پزشکان و پرستاران را توصیف کرده اند که در آن لحظات در تلاش برای احیای آنها بوده اند.

دکتر پرنیا در ادامه توضیح می دهد که توضیحات علمی مشخصی برای این واکنش ها وجود دارد و احتمالا مغز در این لحظات به عنوان نوعی تکنیک بقا تلاش می کند که خود را اسکن کند.

به گفته او بیمارانی که تجربه پیش از مرگ دارند میتوانند صداهای پیرامون را بشنوند و کلیه مکالماتی که در اطرافشان رخ می دهد را ضبط کنند.

مطالب مرتبط

واکسن کرونا روسیه در بدن ۱۰۰ درصد دریافت‌کنندگان آنتی‌بادی تولید کرد

واکسن کرونا روسیه که پیش از این به خاطر آزمایش‌های ناکافی مورد انتقاد قرار گرفته بود، در بدن تمام داوطلبان آنتی بادی تولید کرده است.ماه گذشته بود که پوتین از تولید نخستین واکسن کرونا توسط روسیه خبر داد. این واکسن دو مرحله‌ای بر پایه «آدنوویروس» سرماخوردگی و توسط «مرکز تحقیقات همه‌گیرشناسی و میکروبیولوژی گامالئی» تولید شده اما فقدان... ادامه مطلب

درمان احتمالی بیمار HIV بدون تزریق سلول های بنیادی

نتایج یک تحقیق نشان می دهند که یک زن آلوده به ویروس HIV احتمالا بدون دریافت سلولهای بنیادی درمان شده است. لورین ویلنبرگ ۶۶ ساله از کالیفرنیا در سال ۱۹۹۲ میلادی به این ویروس آلوده شد و دانشمندان می گویند او یکی از جمعیت ۰.۵ درصدی از بیمارانی است که سیستم ایمنی بدن شان بدون... ادامه مطلب

تایید اولین مورد ابتلای مجدد به کرونا؛ کارایی واکسن زیرسوال می‌رود؟

دانشمندان دانشگاه «هنگ کنگ» اولین مورد ابتلای مجدد به کرونا را به صورت بالینی تایید کردند که می‌تواند پیامدهایی برای اثربخشی واکسن کرونا داشته باشد.بیش از ۶ ماه از شیوع ویروس کرونا در جهان می‌گذرد و دانشمندان به تحقیقات پیرامون این بیماری ادامه می‌دهند. یکی از سوالات مهم درباره کووید-۱۹، ابتلای مجدد افراد به آن... ادامه مطلب

۹ دلیل برای اینکه به عرضه واکسن کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۱ خوش‌بین باشیم

درحالی که فصل پاییز به سرعت نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود، بسیاری این سوال برایشان پیش آمده که آیا تلاش محققان برای ساخت واکسن ویروس کووید-۱۹، بزودی به ثمر خواهد نشست یا خیر.مقاله‌ای که پیش روی شماست توسط ویلیام پتری نوشته شده. پزشک و متخصص بیماری‌های عفونی در دانشگاه ویرجینیا و کسی که به تحقیق روی... ادامه مطلب

دومین واکسن کرونا روسیه مرحله اول آزمایش‌ها را با موفقیت گذراند

واکسن «EpiVacCorona» در آزمایش‌های بالینی صورت گرفته روی تعداد محدودی از داوطلبان عوارض جانبی خاصی به همراه نداشته است.با گسترش هرچه بیشتر کرونا در نقاط مختلف جهان موسسات بسیاری روی توسعه واکسن و دارو برای این بلای مهلک تمرکز کرده‌اند و روسیه هم در این زمینه از کشورهای پیشرو است که مدتی پیش از واکسن... ادامه مطلب

ابداع روشی برای تشخیص دقیق ابتلا به دیابت با دوربین موبایل

گروهی از محققان دانشگاه کالیفرنیا روشی امیدوارکننده برای تشخیص دو نوع از دیابت از طریق دوربین موبایل‌های هوشمند امروزی طراحی کرده‌اند. این گروه خلاق ترفندی ارائه داده‌اند که به هیچ ابزار سخت افزاری به جز یک دوربین تلفن هوشمند فعال نیاز نیست و می‌تواند حتی تا هشتاد درصد در تشخیص صحیح بیماری دقت داشته باشد.انواع... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟