آیا ذهن در زمان مرگ هوشیار است؛ پژوهش های علمی تازه در این باره

بنابر گفته دانشمندانی که برای مدت پنجاه سال تجربیات نزدیک به مرگ را مورد بررسی قرار داده اند شواهدی به دست آمده که نشان می دهند این تجربیات پدیده ای واقعی هستند و ذهن عملکردی متفاوت از مغز را در این شرایط از خود نشان می دهد.

محققان دانشگاه ویرجینیا در آمریکا دریافته اند که در طول پنج دهه گذشته تجربیات نزدیک به مرگ ثبات و پایداری مشخصی داشته که این نشان دهنده حقیقت داشتن چنین پدیده ای است. این تجربیات زمانی رخ می دهند که یک فرد در زمان پیش از مرگ خود قرار می گیرد و باور دارد که زندگی پس از مرگ را تجربه می کند.

پژوهشگران دانشگاه ویرجینیا با بررسی تجربیات نزدیک به مرگ طی پنجاه سال گذشته دریافتند که به دنبال وارد شدن فرد به این مرحله، چندین ویژگی در وی ظاهر می شود. برای مثال ترس از مرگ در این افراد کاهش پیدا میکند و علاقمندی شان به مادیات کم می شود.

علاوه بر این گفته می شود که حس رقابت در این افراد کم رنگ شده و علاقمندی کمتری به موقعیت شخصی و فردی خود پیدا می کنند.

آیا ذهن می داند که در حال مردن است؟

تجربه پیش از مرگ

بروس گریسون از اساتید روانشناسی و علوم عصبی دانشگاه ویرجینیا در این باره می گوید:

طبق پژوهش ها فعالیت های مغز در طول تجربه نزدیک به مغز که به اختصار NDE خوانده می شود افزایش می یابد و این نشان می دهد که ذهن همان چیزی که مغز انجام می دهد نیست. دکتر گریسون همچنین خاطر نشان کرد افرادی که تجربیات نزدیک به مرگ را پشت سر می گذارند باور دارند که مرگ واقعی تر از چیزی است که پیشتر تصور می کردند.

او در اینباره گفت:

ما از مردمی که در نزدیکی مرگ بودند خواستیم که برآوردی از خاطرات خود در رابطه با مرگ و همچنین رویدادهای واقعی مختلفی داشته باشند که در آن زمان تجربه می کردند.

در ادامه دریافتیم افرادی که این تجربیات را پشت سر گذاشته بودند با وضوح و جزئیات بیشتری آن را به خاطر می آورند و احساساتشان در آن زمان نسبت به رخدادهای پیرامونشان شدت و مفهوم بیشتری داشت.

دکتر سم پرنیا مدیر بخش تحقیقات مراقبت های ویژه و احیا در دانشکده پزشکی دانشگاه نیویورک در این باره می گوید:

مردم در این زمان نوعی نور روشن، گرم و استقبال کننده را احساس می کنند که آنها را به درون خود می کشد.

آنها انگار خویشاوندان و نزدیکان درگذشته خود را احساس می کنند که غالبا برای خوشامدگویی نزدشان می آیند. جالب آنکه اغلب افرادی که از مرگ نجات پیدا میکنند می گویند دلشان نمی خواسته که به دنیا برگردند چراکه مرگ بسیار برایشان راحت بوده و مانند آهنربایی عمل کرده که آنها را به سمت خود می کشیده.

شمار زیادی از افرادی که تجربه پیش از مرگ را پشت سر گذاشته اند همچنین احساس جدا شدن از خودشان و تماشای پزشکان و پرستاران را توصیف کرده اند که در آن لحظات در تلاش برای احیای آنها بوده اند.

دکتر پرنیا در ادامه توضیح می دهد که توضیحات علمی مشخصی برای این واکنش ها وجود دارد و احتمالا مغز در این لحظات به عنوان نوعی تکنیک بقا تلاش می کند که خود را اسکن کند.

به گفته او بیمارانی که تجربه پیش از مرگ دارند میتوانند صداهای پیرامون را بشنوند و کلیه مکالماتی که در اطرافشان رخ می دهد را ضبط کنند.

منبع:
express
برچسب ها
تور کیش

مطالب مرتبط

آیا انزوای وجودی ارتباطی با فکر کردن به مرگ دارد؟

افراد زیادی پیدا می‌شوند که احساس تنهایی می‌کنند، در حالی که شاید دوستان زیادی داشته باشند. این نوع تنهایی با تنها بودن در یک مکان مشخص کمی فرق دارد. افرادی که شاید درون خود خلا احساس کنند یا شاید به یک پوچی رسیده‌اند. این نوع از تنهایی، به «انزوای وجودی» مشهور است.این اشخاص معمولا به... ادامه مطلب

دستگیری دو نفر به اتهام انتشار تصاویر جسد امیلیانو سالا در شبکه های اجتماعی

دو نفر از کارکنان یک شرکت نظارتی در انگلستان به دلیل انتشار تصویر جسد «امیلیانو سالا» بازیکن اسبق تیم کاردیف سیتی انگلستان در شبکه های اجتماعی گناهکار شناخته شدند.تصویر دلخراش جسد امیلیانو سالا مدتی پس از مرگ او در شبکه های اجتماعی دست به دست شد و پای پلیس بریتانیا را به میان کشید. پلیس... ادامه مطلب

یافته های جدید نشان می دهند تجربه نزدیک به مرگ بسیار شایع است

یک تحقیق تازه منتشر شده نشان می دهد تجربه نزدیک به مرگ اتفاقی بسیار شایع است. بر اساس یافته های این تحقیق از هر ده نفری که توسط حادثه ای جانشان تهدید شده بود، یک نفر دارای تجربه نزدیک به مرگ است. محققانی که این تحقیق را انجام داده اند می گویند این تجربیات شامل... ادامه مطلب

آیا بدن شما هر ۷ سال خودش را جایگزین می‌کند؟

اگر از دنبال کنندگان مطالب پزشکی‌ هم نباشید قطعا این موضوع که تمام سلول‌هایی که هفت سال پیش در بدن شما وجود داشتند، با نمونه‌ای جدیدتر جایگزین شده و در واقع شما شخص کاملا جدیدی هستید را شنیده‌اید. البته حقیقت تا حدودی متفاوت است.تولد سلولبرای این که متوجه شوید که چگونه سلول‌ها جایگزین می‌شوند بهتر... ادامه مطلب

آیا تجربه نزدیک به مرگ صرفاً توهم یک مغز در حال مردن است؟

انسان در جست و جوی همیشگی خود برای آگاهی از اتفاقات پس از مردن، همواره به پدیده «تجربه نزدیک به مرگ» به عنوان منبعی برای دریافت اطلاعات بیشتر از آن سوی زندگی نگاه کرده است.افرادی که تجربیات نزدیک به مرگ داشته اند، معمولاً از رخدادهایی مانند مشاهده نور سفید در انتهای یک تونل یا دیدار... ادامه مطلب

اگر فردی در فضا بمیرد، با بدن او چه می کنند؟

در سال 1969 میلادی که نیل آرمسترانگ و یازده فضانورد دیگر از طریق آپولو عازم ماه شدند، ترس تمام وجود نیکسون رئیس جمهور وقت آمریکا را فرا گرفت و با دلهره ای عجیب انتظار شنیدن خبر مرگ آنها را می کشید.در همان زمان یادداشتی با عنوان «در صورت بروز فاجعه روی ماه» از او منتشر شد که... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟