دابی می‌خواهد دستیار صوتی فارسی‌زبان برای کاربران ایرانی باشد

اپل در سال ۲۰۱۱ «سیری» و گوگل هم در سال ۲۰۱۶، «اسیستنت» را به کاربران موبایل‌های خود ارائه دادند تا پس از انقلابی ارتباطی از جنس لمس و صفحه نمایش، دریچه تازه‌ای در تعامل کاربر با موبایل ایجاد شود.

حالا دستیارهای هوشمند انگلیسی زبان سال‌ها از عمرشان می‌گذرد و اگر با آن‌ها انگلیسی صحبت کنید حتی با وجود نداشتن لهجه مناسب باز هم می‌توانید با آن‌ها تا حد زیادی تعامل کنید. این دستیارهای دیجیتالی سال‌هاست که روی موبایل‌های اندرویدی و آیفون‌های چند میلیارد آدم در سراسر کره زمین حضور دارند اما در این میان هنوز هم هیچ دستیار صوتی در سطح بین‌المللی حتی نیم‌نگاهی به زبان فارسی ندارد.

در این میان به تازگی دستیاری صوتی به میدان بی‌رقیب ایران آمده است. تولیدکننده‌اش هم می‌گوید قرار است تا یک سال آینده کاربر بتواند کاملاً راحت با آن گفتگو کند؛ هرچند این دستیار همین امروز هم عبارت‌های خاصی که البته تعدادشان چندان کم نیست را هم درک می‌کند.

هدف: گفتگوی تلفنی با دستیار صوتی

دستیار صوتی «دابی»، ساخته‌ی شرکت «فناوری‌های هوشمند ققنوس» است و گروه علی بابا در آن سرمایه‌گذاری کرده است. «امید گودرزی»، مدیرعامل ققنوس، در گفتگو با دیجیاتو می‌گوید هدف فعلی این است که تا سال آینده، از این دستیار در مرکز تماس علی بابا جهت پاسخگویی به تماس‌ها استفاده شود. 

اما فارغ از چنین استفاده‌ای، دابی قرار است ابزاری باشد برای کاربران تا ارتباط آن‌ها با موبایل و محتوا ساده‌تر شود. وقتی به تجربه دستیارهای هوشمند خارجی نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که در گذر سال‌ها، کم‌کم کاربران انگلیسی زبان به استفاده از دستیارهای صوتی عادت کردند؛ هرچند هنوز هم دلایل فرهنگی زیادی برای استفاده نکردن از دستیارهای هوشمند وجود دارد. برای مثال یک تحقیق نشان داده بود که کاربرها علاقه‌ ندارند در فضای عمومی با دستیار صوتی گفتگو کنند یا علی‌رغم اینکه ۹۸ درصد از کاربران آیفون، «سیری» را تجربه‌ کرده‌اند، از آن به شکل مداوم استفاده نمی‌کنند.

در این میان چه کسی می‌داند که ذائقه کاربر ایرانی در مورد یک دستیار صوتی فارسی زبان چگونه خواهد بود؟ گودرزی برای این سوال، پاسخ دارد و می‌گوید استقبال به گونه‌ای بوده که در ۲ هفته اخیر و پس از عرضه عمومی، دابی ۳۰ هزار کاربر داشته است:

«همین موضوع نشان می‌دهد که کاربران به وجود چنین مفهومی علاقمند هستند. تصور من این است که در ایران چالش‌های فرهنگی استفاده از یک دستیار هوشمند، کم‌رنگ‌تر باشد به این دلیل که مردم ایران به تکنولوژی علاقه زیادی نشان می‌دهند. بازخوردهای مثبتی که در این مدت گرفته‌ایم مسیر روشنی را نشان می‌دهد.»

خروج از دایره عبارت‌های مشخص

اگرچه دابی اکنون از جملات و عبارت‌های پیش‌فرض زیادی استفاده می‌کند اما تجربه استفاده از آن نشان می‌دهد که هنوز نمی‌توانید از مرزهای مشخص شده، خارج شوید. با این حال سازنده‌ این دستیار به دیجیاتو می‌گوید که الگوریتم‌های هوش مصنوعی، به نسبت داده‌هایی که از کاربر دریافت می‌کنند، آموزش می‌بینند:

«واقعیت این است که حجم دیتای ما امروز خیلی کم است؛ اما الگوریتم‌های ما به گونه‌ای طراحی شده‌اند که درخواست کاربر را دریافت کرده و آن را یاد بگیرند. در نهایت هم هرچقدر کاربران بیشتر از این دستیار استفاده کنند، دستیار دامنه جملات بیشتری را یاد می‌گیرد، ولی اینطور نیست که در حال حاضر، هرچه بگوییم را متوجه شود. اما در این حالت فرآیند آموزش اتفاق می‌افتد و در آینده بهتر می‌شود.»

برآورد گودرزی از زمانی که این دستیار بتواند جملات فارسی را بدون محدودیت متوجه شود، سال آینده است: «دابی در حال حاضر اینطور کار می‌کند که می‌تواند جملات از پیش تعیین شده را متوجه شود. تعداد این جملات هم بسیار زیاد است. اما تا یک سال آینده، برنامه این است که کاربر بتواند به شکلی راحت و ساده با دستیار صحبت کند. حتی هدف ما این است که تا یک سال آینده، دابی بتواند تماس‌ها در مرکز تماس علی بابا را پاسخ دهد.»

او همچنین در پاسخ به این سوال که این دستیار صوتی به جز گفتگو با کاربر به زبان فارسی چه مزیت دیگری نسبت به دستیارهای صوتی دیگر انجام می‌دهد، به دو نکته مهم اشاره می‌کند: سرویس خبر و محتوای مالتی-مدیا.

او مدعی است که سرویس خبر موجود در دابی، یکی از بهترین Text to Speech (تبدیل نوشتار به گفتار) های دنیا است: «در نسخه فعلی دستیار، قابلیت خواندن اخبار روز توسط دستیار وجود دارد. تا ۳ ماه آینده نسخه جدیدی را ارائه می‌کنیم و در آن نسخه، متوجه نخواهید شد که یک آدم در حال خواندن خبر است یا دابی.»

مالتی-مدیا: یک رویکرد متفاوت

مورد بعدی سرویس‌های مالتی-مدیا یا چندرسانه‌ای است که این دستیار، آن‌ها را به شکل متمرکز در خود، ارائه می‌دهد و کاربر را به سمت سرویس‌های دیگر هدایت نمی‌کند. گودرزی در این رابطه توضیح می‌دهد:

«وقتی به دستیار‌های صوتی می‌گویید یک فیلم یا موسیقی پخش کن، می‌رود سرویسی را باز می‌کند و از آنجا پخش می‌کند. اما سرویس‌های ما متمرکز در خود اپلیکیشن قرار گرفته است. هدف هم این است که کاربر از اپلیکیشن خارج نشود. این تفاوت اصلی دابی با نمونه‌های بین‌المللی دستیارهای هوشمند است و کاربر در خود اپ، به پادکست‌ها و محتوای سینمایی مختلف دسترسی دارد.»

گودرزی دلیل چنین تصمیمی را عدم وجود سرویس‌های داخلی، با کیفیت لازم می‌داند و می‌گوید: «اعتقاد ما این بود که سرویس‌های داخلی که فعلاً موجود هستند، کیفیت لازم را ندارند. نمی‌خواستیم روی پایه‌ای که در آن کیفیت مناسبی وجود ندارد، سرویس بدهیم. به همین دلیل تصمیم گرفتیم سرویس‌های مالتی مدیا را فعلاً در سرورهای خودمان اجرا کنیم تا نهایتاً بتوانیم سرویس مناسبی را در اختیار کاربر قرار دهیم.»

با این حال او اشاره می‌کند که سرویس‌های دیگری هم در آینده به این دستیار صوتی اضافه می‌شوند که البته حاصل همکاری با پلتفرم‌های ایرانی دیگر هستند. گودرزی می‌گوید در حوزه کتاب با سرویس طاقچه یا در حوزه نقشه با سرویس نشان همکاری خواهند کرد چرا که این سرویس‌ها کیفیت مناسبی دارند: «در آینده‌ هم دیجی‌کالا و تپسی به این پلتفرم اضافه می‌شوند و هر سرویس باکیفیتی که امکان داشته باشد، به دابی اضافه خواهد شد.»


به روز رسانی و اصلاح - شنبه ۲۳ آذر: در تیتر نسخه اولیه این مقاله، از کلمه «اولین» استفاده شده بود. این در حالی است که دابی اولین دستیار هوشمند فارسی زبان نیست و پیش از این پروژه‌هایی برای توسعه دستیار صوتی فارسی در ایران وجود داشته است.

مطالب مرتبط

حمایت از تولید گوشی ایرانی نهایی شد: پیش‌بینی تولید ۲ میلیون موبایل در ۲ سال

تفاهم‌نامه چهارجانبه‌ای میان وزارت ارتباطات، پست بانک، همراه اول و ایرانسل به منظور حمایت از موبایل‌های تولید داخل و فروش اقساطی آن‌ها به مشتریان، امضا شد.«محمدجواد آذری جهرمی»، وزیر ارتباطات در این مراسم اعلام کرد که بر اساس این توافق‌نامه، صندوقی توسط پست بانک راه‌اندازی شده که خط اعتباری ۲۰۰ میلیارد تومانی به آن تعلق... ادامه مطلب

GLX می‌خواهد ۲۰ درصد بازار موبایل ایران را تصاحب کند؛ آیا می‌تواند؟

«حمید سعیدی»، مدیرعامل GLX اعلام کرده که این شرکت می‌خواهد تا سال ۱۴۰۰، سهم خود از بازار ایران را به ۲۰ درصد برساند. این در حالیست که بر اساس آماری که از سوی انجمن واردکنندگان موبایل منتشر شده، سهم GLX در ۷ ماه ابتدای امسال ۱.۹۳ درصد از کل بازار موبایل بوده و در این... ادامه مطلب

گزینه روی میز وزارت صنعت: افزایش تعرفه واردات موبایل برای حمایت از تولید داخل

وزارت صنعت، معدن و تجارت در کنار وزارت ارتباطات تلاشی جدی را برای رساندن موبایل‌های ایرانی به دست خریداران آغاز کرده‌اند. در این میان جلسات مختلفی با حضور تولیدکنندگان ایرانی موبایل برگزار شده است و گزینه‌های متفاوتی در حال حاضر روی میز است تا از سازندگان موبایل در ایران حمایت شود. یکی از این گزینه‌ها،... ادامه مطلب

روبینو پلاس؛ جایگزینی بومی برای اینستاگرام؟

ماه‌هاست که زمزمه‌های فیلترینگ اینستاگرام به عنوان تنها شبکه اجتماعی باقی مانده در ایران به گوش می‌رسد؛ زمزمه‌هایی که تا چند روز پیش، به دلیل اقدامات جدید گردانندگان این اپ بیشتر از قبل قوت گرفته بود. اما در همین بحبوحه بود که «ابوالحسن فیروزآبادی» دبیر شورای عالی فضای مجازی اعلام کرد که فیلترینگ اینستاگرام «فعلا» در... ادامه مطلب

آشنایی با قابلیت‌ های جدید اپلیکیشن تپسی برای رانندگان

تپسی مدتی است که در به‌روزرسانی اپلیکیشن خود فعال‌تر از همیشه شده. اگر خاطرتان باشد، چندی پیش به شما از قابلیت‌های جدید و مبتنی بر هوش مصنوعی تپسی در اپلیکیشن مخصوص مسافران خبر دادیم.اما حالا نوبت به رانندگان (سفیران) تپسی رسیده که در اپ خود قابلیت‌های جدیدی دریافت کنند. این بار تمرکز تیم تپسی در... ادامه مطلب

نشان در برابر ویز؛ مقایسه ای میان مسیریاب ایرانی و خارجی

اگر در شبکه اجتماعی توییتر فعال باشید، احتمالا توییت شب یلدای وزیر ارتباطات را به خاطر دارید. محمد جواد آذری جهرمی در این توییت از مسیریابی ایرانی به نام «نشان» تقدیر به عمل آورد که شاید بسیاری تا پیش از اشاره وزیر با این محصول آشنایی نداشتند.نشان به عنوان یک مسیریاب توسعه‌یافته با بودجه خصوصی،... ادامه مطلب

نظرات ۲۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟