پیشنهاد شورای عالی فضای مجازی: ارائه پهنای باند رایگان به کاربران شبکه ملی اطلاعات

پیشنهاد شورای عالی فضای مجازی: ارائه پهنای باند رایگان به کاربران شبکه ملی اطلاعات

پیشنهاد شورای عالی فضای مجازی: ارائه پهنای باند رایگان به کاربران شبکه ملی اطلاعات

شورای عالی فضای مجازی در حال بررسی پیشنهادی مبنی بر رایگان کردن پهنای باند ترافیک شبکه ملی اطلاعات برای کاربران است و در حال بررسی ابعاد گوناگون این پیشنهاد برای اجرایی شدن یا نشدن آن است.

عضو شورای عالی فضای مجازی در گفتگو با مهر اعلام کرده که مطابق با سند تحقق الزامات شبکه ملی اطلاعات، مردم باید در این شبکه به خدمات و پهنای باند با کیفیت، ارزان، امن و سالم دست یابند. به گفته «رضا تقی پور» هم‌اکنون پهنای باند اینترنت بین‌الملل هزینه نسبتا زیادی را به همراه دارد و اجرایی شدن این طرح می‌تواند به کاهش هزینه مردم و کسب‌وکارها منجر شود.

رایگان شدن شبکه ملی اطلاعات

تقی‌پور اما امکان تحقق این موضوع را منوط به بررسی بیشتر دانسته است:

«این پیشنهاد مبنی بر رایگان کردن پهنای باند ترافیک شبکه ملی اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی مطرح شده است اما با توجه به ملاحظاتی که وجود دارد، انجام آن نیازمند بررسی بیشتر است. از آنجایی که اداره شبکه‌های ارتباطی دارای هزینه است و بخشی از این حوزه نیز مربوط به ارائه دهندگان خدمات غیردولتی است، ارائه یک چنین مشوقی نیازمند بررسی همه جانبه دارد. چرا که برای مثال، بخشی از درآمد ترافیک پهنای باند به دولت تعلق می‌گیرد و در صورتی که ترافیک داخلی رایگان شود، سهم درآمدی دولت کم خواهد شد و نیاز به تصویب و قانون مجلس دارد.»

تقی‌پور تاکید کرده که آنها با این وجود، پیشنهادات خود را در شورای عالی فضای مجازی مطرح کرده‌اند اما باید دید که موضوع در مجلس چگونه مطرح خواهد شد و محدودیت‌های بودجه‌ای در قبال آن چطور خواهند بود. او همچنین خاطرنشان کرده که در لایحه بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۹۹، تاکید ویژه‌ای بر موضوع شبکه ملی اطلاعات شده است: «شورای عالی فضای مجازی نیز بر آن تاکید دارد که در صورت تصویب مجلس، می‌تواند تکمیل شبکه ملی اطلاعات را تسریع کند.»

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل