چگونه بیل گیتس هنوز یکی از ثروتمندترین افراد جهان است؟

دقیقا ۲۰ سال پیش بود که بیل گیتس اعلام کرد که از سمت مدیرعاملی مایکروسافت استعفا داده است. برای بسیاری عجیب بود چرا کمپانی مایکروسافت که او در سال ۱۹۷۵ به همراه پاول الن تاسیس کرده را ترک کرده، اما این اتفاق ذره‌ای به سرماه‌های او ضربه وارد نکرده است، زیرا سرمایه خالص او بالغ بر ۱۰۰ میلیارد دلار ارزیابی می‌شود. با ما همراه باشید تا علت افزایش سرمایه این شخص را بررسی کنیم.

سال ۲۰۱۷ مشخص شده بیل گیتس ۶۴ میلیون دلار از سرمایه خود (که معادل ۶.۴ میلیارد دلار است) و در قالب سهام مایکروسافت بود را اهدا کرده. پس از آن، سهم او از شرکتی که خود تاسیس کرده بود، به چیزی در حدود یک درصد رسید. با این حال از زمان تاسیس این کمپانی نرم‌افزاری، بیل گیتس میلیون‌ها دلار دیگر را صرف امور خیریه و مبارزه با بیماری در کشورهای در حال توسعه کرده بود و ثروتش همچنان افزایش می‌یافت.

بیل گیتس

اگر نگاهی به لیست ثروتمندترین افراد حال حاضر دنیا بیندازید، می‌بینید بیل گیتس با اختلاف کمی در جایگاه دوم و پشت سر جف بزوس مدیرعامل آمازون ایستاده. سوالی که پیش میاید این است که چگونه او پس از استعفا از مایکروسافت و اهدای میلیون‌ها دلار، هنوز این مقدار ثروت دارد. برای شروع باید بگوییم که مایکروسافت از زمانی که تحت هدایت ساتیا نادلا قرار گرفته، رشد ۴ برابری ارزش سهامش را به خود دیده است. در نتیجه سهم یک درصدی آقای گیتس در این کمپانی، بالغ بر ۷ میلیارد دلار ارزش دارد.

انجمن خیریه بیل و ملیندا گیتس نیز در حدود ۴۰ میلیارد دلار سرمایه دارد و از همین رو بیل گیتس، شرکتی را تاسیس کرده است که این مقدار سرمایه را مدیریت کند. شرکت کسکید (Cascade) مسئول مدیریت سهام ۴۷ درصدی او در هتل‌های زنجیره‌ای سیزنز و گروه برکشایر هاتاوی است. بر اساس داده‌های به دست آمده از شاخص میلیاردرهای بلومبرگ که ثروت فعلی بیل گیتس را ۱۱۴ میلیارد دلار برآورد کرده است، متوجه می‌شویم که این شخص ثروت «خود ساخته» داشته و نکته جالبی که از نتایج این تحلیل به دست آمده این است که ثروت او برابر با ۰.۶۳۴ درصد از کل تولید ناخالص ملی آمریکاست!

بیل گیتس

در این تحلیلات آمده:

مایکروسافت که بیل گیتس تاسیس کرده است و یک درصد از سهام آن را در اختیار دارد، تنها بخشی از سرمایه‌های اوست. باقی ثروت او توسط شرکت کسکید مدیریت می شود که سهام او در شرکت‌های خطوط راه‌آهن ملی کانادا، دیری و اکولب را نیز شامل می‌شود.

مجله فوربز اما ثروت او را ۱۰۹.۱ میلیارد دلار برآورد می‌کند. املاک شخصی بیل گیتس خود میلیون‌ها دلار ارزش دارد. خانه او (با نام Xanadu 2.0) به تنهایی ۱۲۰ میلیون دلار می‌ارزد. او همچنین اخیرا جت خصوصی به قیمت ۴۰ میلیون دلار خریداری کرده است. بر اساس گزارش‌هایی که منتشر شده، در سال ۱۹۹۴، او کتاب «Codex Leicester» نوشته لئوناردو داوینچی را به قیمت ۳۰.۸ میلیون دلار خریده و همچنین او جزیره‌ای خصوصی به قیمت ۲۵ میلیون دلار در بلیز دارد.

سال گذشته به تنهایی او ۱۶ درصد به سرمایه‌های خود افزوده که به نظر نمی‌رسد اهدای پول‌های کلان به خیریه، تاثیری بر افزایش آن داشته باشد. بلومبرگ در شهریور گذشته عنوان کرده بود که ۶۰ درصد از سرمایه‌ او که ۶۰ میلیارد دلار هم ارزش دارد، متعلق به سهام‌های مختلف است. بسیاری عقیده دارند که ثروت آقای گیتس بیشتر پول نقد باشد ولی استراتژی بیل گیتس این گونه است که همواره ۶۰ درصد از ثروتش باید داخل سهام در گردش باشد.

بیل گیتس

با این حال سرمایه خالص همواره می‌تواند دچار ریزش شود، زیرا هر لحظه ممکن است نوسانات سهام و شرایط اقتصادی و حتی مالیات، بر آن تاثیر بگذارد. البته مالیات کمترین چیزی است که بیل گیتس را نگران می‌کند. او چندی پیش گفته بود که افراد ثروتمند باید مالیات بیشتری پرداخت کنند، زیرا فاصله طبقاتی بین ثروتمندان و مردم دیگر مانند ۵۰ سال پیش نبوده و بسیار بیشتر است.

او در همین رابطه گفته:

به نظر من، برای کاری که انجام داده‌ام بیش از حد پول دریافت کردم. بسیاری هستند که از من بیشتر زحمت می‌کشند ولی به اندازه کافی از آن‌ها تقدیر نمی‌شوند و حقوق خوبی نیز دریافت نمی‌کنند. به این دلیل است که سیستم مالیات ما باید تغییر کند و افراد ثروتمندتر باید بیشتر مالیات پرداخت کنند.

او چندی پیش در پرسش و پاسخ ردیت گفته بود:

اگر مردم از دولت بخواهند کاری انجام دهد، باید سرمایه آن نیز تامین شود. من عقیده دارم که بخش آموزش و سلامتی باید تقویت شود و این تنها از طریق مالیات‌های سنگین امکان‌پذیر است. من و ملیندا تاکنون ۱۰ میلیارد دلار مالیات داده‌ایم، در صورتی که باید بیش از این‌ها مالیت می‌دادیم.

بلیط هواپیما malltina

مطالب مرتبط

مایکروسافت مجوز انحصاری استفاده از مدل پردازش زبان GPT-3 را کسب کرد

مایکروسافت در قرارداد جدید با شرکت OpenAI پروانه انحصاری استفاده از مدل پردازش زبان GPT-3 در محصولاتش را اخذ کرد.OpenAI نسخه بتای نسل سوم مدل پردازش زبان خود به نام GPT-3 را تیر ماه امسال به صورت محدود منتشر کرد. این برنامه مبتنی بر هوش مصنوعی از قابلیت‌های فوق العاده بالایی برخوردار است که یکی... ادامه مطلب

مایکروسافت از پلتفرم سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای شناسایی تهدیدات بیولوژیکی رونمایی کرد

مایکروسافت اعلام کرد سیستم Premonition که بوسیله سنسورها و ربات‌ها حشرات ناقل بیماری مثل پشه‌ها را مطالعه کرده و در مورد شیوع بیماری‌های واگیردار هشدار می‌دهد، به زودی به شکل محدود آزمایش خواهد شد.مایکروسافت می‌گوید هدف از طراحی Premonition راه اندازی سیستمی برای نظارت بر بیماری‌های واگیردار است که مثل یک سیستم هواشناسی عمل می‌کند.... ادامه مطلب

سرقت اطلاعات ده‌ها میلیون کاربر اپ بینگ به خاطر امنیت پایین سرور مایکروسافت

اخیرا چندین ترابایت اطلاعات کاربران اپ موبایل بینگ از یک سرور به سرقت رفته و کاربران تمام پلتفرم‌ها را در معرض خطر قرار داده است.بینگ یک موتور جستجوی متعلق به مایکروسافت است و اطلاعات موجود در این سرور باز مربوط به کاربران اپ موبایل بینگ در iOS و اندروید می‌شود. این سرور بیش از ۶.۵... ادامه مطلب

مایکروسافت با سرویس «اژور اوربیتال» ماهواره‌ها را به شبکه ابری متصل می‌کند

مایکروسافت به تازگی از سرویس جدیدی به نام «اژور اوربیتال» رونمایی کرده که ماهواره‌ها را به صورت مستقیم به شبکه رایانش ابری این کمپانی متصل می‌کند.این سرویس ابتدا به صورت یک پیش نمایش خصوصی در اختیار برخی از مشتریان این غول نرم افزاری قرار می‌گیرد. این کمپانی با برنامه‌های خود می‌خواهد سرویس «ایستگاه زمینی» سرویس‌های... ادامه مطلب

نسخه بتا مروگر مایکروسافت اج ماه آینده برای لینوکس منتشر می‌شود

در جریان کنفرانس بیلد ۲۰۲۰ مایکروسافت وعده داده بود که تا پایان سال جاری، کاربران لینوکس می توانند از مرورگر مایکروسافت اج بر پایه کرومیوم استفاده کنند. اکنون به نظر می‌رسد حدود یک ماه دیگر این وعده عملی شده و نسخه بتا مرورگر اج بر پایه کرومیوم منتشر خواهد شد.مایکروسافت توضیح کاملی در مورد ویژگی‌های... ادامه مطلب

مایکروسافت کمپانی مالک «بتسدا» را با پرداخت ۷.۵ میلیارد دلار خرید

مایکروسافت با تصاحب کمپانی مادر «بتسدا سافت‌ورکز» به نام «ZeniMax Media» با پرداخت ۷.۵ میلیارد دلار پول نقد موافقت کرد.تصاحب این کمپانی سازنده بازی پس از اعلام ورود بازی‌های بتسدا به سرویس «Xbox Game Pass» در کنسول و PC انجام می‌شود و مایکروسافت می‌تواند روی بازی‌های آینده این کمپانی مانند «Starfield» کنترل داشته باشد. به... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟