ریشه یابی انواع نقص فنی خودرو [بخش اول]

گرچه همه ما می‌دانیم که خودرو موجودی زنده نیست اما با این حال، علم و هنر بشر کاری کرده تا این جسم سخت بتواند همانند یک موجود زنده رفتار کند، غذا بخورد، راه برود، نفس بکشد و گاهی نیز بیمار شود.

بیماری خودروها همانند مریضی یک موجود زنده انواع و اقسام مختلفی داشته که هر کدام به سرمنشا خاصی مرتبط هستند و در صورت بروز، بایست هر چه سریعتر نسبت به رفع آنها اقدام شود تا به نواحی دیگر سرایت نکنند.

نقص فنی خودرو که در واقع بیماری یک اتومبیل محسوب می‌شود، به اشکال گوناگونی ظاهر شده و هر کدام می‌تواند از علل و بخش‌های مختلفی نشات بگیرد. در این مطلب قصد داریم تا یکسری نقص‌های فنی معمول خودروهای احتراق داخلی و مهمترین علل آنها را به اطلاع شما مخاطبان گرامی برسانیم. لطفا در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

نقص فنی اول: خودرو روشن نمی‌شود

در صورتی که پیشرانه به هیچ وجه روشن نشود، احتمالا دلیل آن به یک یا چند مورد از موارد زیر ارتباط پیدا می‌کند:

 1. خرابی رله دوبل: در این حالت چراغ چک در پشت آمپر روشن نمی‌شود.
 2. پمپ بنزین: عمل نکردن پمپ بنزین می‌تواند ناشی از سوختن فیوز و رله بنزین، خرابی سیم کشی و یا سوختن پمپ بنزین باشد.
 3. عمل کردن سوئیچ اینرسی: شاید در اثر ضربه شدید، مانند هنگامی که از روی دست انداز عبور می‌کنید، فعال شده باشد.
 4. خرابی سنسور دور موتور: وظیفه این سنسور تشخیص دوران میل لنگ (فلایویل) بوده و بر روی لبه گیربکس نصب می‌شود. اگر موتور روشن نشود، امکان دارد سنسور دور موتور خراب یا کثیف شده باشد.
 5. گیر کردن شافت استپر موتور نیز می‌تواند مانع روشن شدن خودرو شود.
 6. خرابی سنسور دمای آب: اگر دستگاه دیاگ دمای آب را به عنوان مثال 40- یا 215+ نشان دهد، فشنگی آب یا سیم کشی آن ایراد داشته و موتور روشن نمی‌شود
 7. خرابی مپ سنسور در خودروهای پیکان و روآ RD و مانع روشن شدن اتومبیل می‌شود.
 8. باتری خالی است؛ بنابراین برقی برای روشن کردن موتور وجود ندارد.
 9. قطع شدن تغذیه ECU: دراین حالت چراغ چک پشت آمپر خاموش است.
 10. خرابیECU: ایسیو مغز خودروست و بدون آن اتومبیل شما دچار مرگ مغزی خواهد شد. بنابراین خودرو روشن نمی‌شود.
 11. خرابی کامل کوئل و سیم‌کشی مربوطه، مانع روشن شدن پیشرانه می‌شود.
 12. پاره شدن تسمه تایم: در این حالت به هیچ وجه موتور روشن نمی‌شود.
 13. خالی بودن باک سوخت

نقص فنی دوم:

 • اگر موتور خودرو هنگام صبح با استارت اول روشن نمی‌شود اما در سایر اوقات فورا به کار می‌افتد، ایراد می‌تواند از فشنگی آب باشد.

نقص فنی سوم:

 • اگر خودرو هنگام صبح پس از چند مرتبه استارت روشن شده و با گاز دادن زیاد خاموش می‌شود، ایراد می‌تواند از مپ سنسور باشد.

نقص فنی چهارم:

 • اگر خودرو در زمانی که موتور خنک است و یا بعد از گرم شدن موتور ( معمولا فقط دریکی از این حالات)، شروع به انتشار دود سیاه می‌کند ایراد از سنسور دمای آب یا برنامه ایپرام ECU است.

نقص فنی پنجم:

 • اگر خودرو در هوای سرد روشن نمی‌شود، مشکل از فشنگی یا سنسور دمای آب است.

نقص فنی ششم:

 • اگر خودرو در هوای سرد یا صبح‌ها به محض روشن شدن خاموش می‌شود یا به معنای دیگر ساسات نمی‌کند و باید پا روی پدال نگه داشته شود، مشکل احتمالا از استپر موتور، گرمکن هوزینگ دریچه گاز و یا سنسور دمای آب ناشی می‌شود.

نقص فنی هفتم:

 • اگر پیشرانه به صورت ناقص روشن شده و پس از رها کردن سوئیچ دوباره خاموش می‌شود،  وجود عیب در کوئل و نیم سوز شدن آن محتمل است.

نقص فنی هشتم:

 • روشن نشدن خودرو در هنگام استارت گرم (مثلا 20 تا 30 دقیقه بعد از خاموش شدن موتور در تابستان)، احتمالا ناشی از ایراد در سنسور دور موتور است. ممکن است این سنسور در اثر گرمای زیاد کیفیت خود را از دست داده باشد و یا براده‌هایی به نوک آن چسبیده باشد.

نقص فنی نهم:

 •  اگر خودرو در هوای سرد بد روشن می‌شود، احتمالا فشنگی آب معیوب است.

نقص فنی دهم:

اگر خودرو هنگام روشن شدن دچار خام سوزی شود، سنسور اکسیژن خراب بوده و گرمکن آن کار نمی‌کند.

نقص فنی یازدهم:

اگر خودرو در دور آرام خاموش شود، گیر کردن شافت استپر موتور و ایراد در دریچه گاز محتمل است.

نقص فنی خودرو

نقص فنی دوازدهم:

اگر خودرو در اثر ضربه مانند دست انداز یا تصادف خاموش شود، سوئیچ اینرسی عمل کرده است.

نقص فنی سیزدهم:

اگر با ایجاد بار اضافی در دور آرام، موتور دچار لرزش یا خاموش می‌شود: استپر موتور ایراد دارد. اگر دیاگ خطای استپر دهد و با تعویض استپر درست نشود، باید ECU را دمونتاژ کرده و آی سی مربوط به استپر را تعویض کرد.

نقص فنی چهاردهم:

اگر با چرخاندن فرمان هیدرولیک در دور آرام، موتور دچار لرزش یا خاموش می‌شود، سنسور فشار فرمان هیدرولیک و یا استپر موتور ایراد دارد. اگر دیاگ خطای استپر دهد و با تعویض استپر درست نشود، باید ECU را بازکرده و آی سی مربوط به استپر را تعویض کرد.

نقص فنی خودرو

نقص فنی پانزدهم:

اگر با خاموش شدن گهگاه موتور، مثلا در هنگام کاهش سرعت و حین درگیر بودن دنده (به خصوص پشت چراغ قرمز) مواجه هستید، احتمالا سنسور سرعت خودرو (فیوز و سیم کشی چک شود) ایراد دارد.

نقص فنی شانزدهم:

خاموش شدن (کپ کردن) ماشین به خصوص درزمان رها کردن ناگهانی پدال، خرابی استپر موتور را نشان می‌دهد.

مطالب مرتبط

افزایش شدید هزینه تعمیر و نگهداری موتورسیکلت در پی کاهش تولید و افزایش نرخ ارز

لوازم جانبی و قطعات موتورسیکلت به میزان نیاز در بازار وجود دارد اما با افزایش قیمت قابل توجهی همراه شده و متأسفانه در زمینه واردات، قیمت‌گذاری کالا و بررسی ارز تخصیص داده شده به این محصولات نظارتی وجود ندارد.رئیس اتحادیه تولید قطعات و تعمیر دوچرخه و موتورسیکلت با بیان اینکه قطعات و لوازم یدکی کم و... ادامه مطلب

عمر باتری خودرو چقدر است و چگونه می‌توان از خراب شدن زود هنگام آن جلوگیری کرد؟

باتری خودرو عمر محدودی داشته و همانند تایرها به مرور مستهلک می‌شود. از این رو پس از گذشت مدتی باید نسبت به تعویض آن اقدام نمود. نکته مهم اینکه باتری معمولا به شکل ناگهانی خراب نمی‎شود و کارایی آن  در گذر زمان افت پیدا می‌کند، حال در این بین برخی عوامل می‌توانند روند کاهش کارایی... ادامه مطلب

راهنمای خرید ردیاب خودرو و نکاتی در رابطه با انتخاب یک ردیاب مناسب

در کشور ما خودرو حکم یک کالای سرمایه ای را داشته و عمدتا پس از خانه دومین دارایی ارزشمند عموم مردم محسوب می شود. با توجه به شرایط اقتصادی کنونی و روند افسار گسیخته رشد قیمت ها، این مساله بیش از پیش نمود پیدا کرده و تشدید نگاه سرمایه ای به خودرو، افزایش احتمال سرقت... ادامه مطلب

جدول قیمت لوازم یدکی مصرفی انواع خودرو؛ یک تصادف ساده چقدر آب می خورد؟

بیشترین آسیبی که در تصادفات خیابانی به خودروها وارد می‌شود، شکستن چراغ‌ها و مه شکن‌ها و سپر است. خسارت‌های ناشی از این تصادفات عموماً با تعمیر درست می‌شود و ولی بعضاً به دلیل شدت ضربه نمی‌توان با تعمیر آن را برطرف کرد و ناگزیر باید آن‌ها را تعویضاین روزها قیمت لوازم یدکی سر به فلک... ادامه مطلب

مراقبت از خودرو در دوران قرنطینه ؛ برای حفظ تایرها در شرایط ایده آل چه باید کرد؟

شیوع ویروس کرونا شرایط خاصی را در کره خاکی پدید آورده و بسیاری از مردم در کشورهای مختلف مجبور هستند به خاطر شکستن زنجیره انتقال، اوقات خود را در قرنطینه خانگی سپری کنند. این مساله سبب شده رفت و آمد در مسیرهای عمومی به کمترین حد ممکن برسد، طوری که طبق گزارش اخیر مسیریاب ویز... ادامه مطلب

آیا خودروهای برقی واقعا نیازی به تعمیر و نگهداری ندارند؟

50 سال پیش از آنکه کارل بنز در سال 1886 از نخستین خودرو بنزینی خود رونمایی کند، یک مخترع اسکاتلندی به نام رابرت اندرسون با قرار دادن موتور الکتریکی و باتری روی یک درشکه اولین خودرو الکتریکی تاریخ را تولید کرد.اختراع او فاصله زیادی تا به کارگیری در سطوح بسیار گسترده و عمومی داشت؛ چرا... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟