ریشه یابی انواع نقص فنی خودرو [بخش اول]

گرچه همه ما می‌دانیم که خودرو موجودی زنده نیست اما با این حال، علم و هنر بشر کاری کرده تا این جسم سخت بتواند همانند یک موجود زنده رفتار کند، غذا بخورد، راه برود، نفس بکشد و گاهی نیز بیمار شود.

بیماری خودروها همانند مریضی یک موجود زنده انواع و اقسام مختلفی داشته که هر کدام به سرمنشا خاصی مرتبط هستند و در صورت بروز، بایست هر چه سریعتر نسبت به رفع آنها اقدام شود تا به نواحی دیگر سرایت نکنند.

نقص فنی خودرو که در واقع بیماری یک اتومبیل محسوب می‌شود، به اشکال گوناگونی ظاهر شده و هر کدام می‌تواند از علل و بخش‌های مختلفی نشات بگیرد. در این مطلب قصد داریم تا یکسری نقص‌های فنی معمول خودروهای احتراق داخلی و مهمترین علل آنها را به اطلاع شما مخاطبان گرامی برسانیم. لطفا در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

نقص فنی اول: خودرو روشن نمی‌شود

در صورتی که پیشرانه به هیچ وجه روشن نشود، احتمالا دلیل آن به یک یا چند مورد از موارد زیر ارتباط پیدا می‌کند:

 1. خرابی رله دوبل: در این حالت چراغ چک در پشت آمپر روشن نمی‌شود.
 2. پمپ بنزین: عمل نکردن پمپ بنزین می‌تواند ناشی از سوختن فیوز و رله بنزین، خرابی سیم کشی و یا سوختن پمپ بنزین باشد.
 3. عمل کردن سوئیچ اینرسی: شاید در اثر ضربه شدید، مانند هنگامی که از روی دست انداز عبور می‌کنید، فعال شده باشد.
 4. خرابی سنسور دور موتور: وظیفه این سنسور تشخیص دوران میل لنگ (فلایویل) بوده و بر روی لبه گیربکس نصب می‌شود. اگر موتور روشن نشود، امکان دارد سنسور دور موتور خراب یا کثیف شده باشد.
 5. گیر کردن شافت استپر موتور نیز می‌تواند مانع روشن شدن خودرو شود.
 6. خرابی سنسور دمای آب: اگر دستگاه دیاگ دمای آب را به عنوان مثال 40- یا 215+ نشان دهد، فشنگی آب یا سیم کشی آن ایراد داشته و موتور روشن نمی‌شود
 7. خرابی مپ سنسور در خودروهای پیکان و روآ RD و مانع روشن شدن اتومبیل می‌شود.
 8. باتری خالی است؛ بنابراین برقی برای روشن کردن موتور وجود ندارد.
 9. قطع شدن تغذیه ECU: دراین حالت چراغ چک پشت آمپر خاموش است.
 10. خرابیECU: ایسیو مغز خودروست و بدون آن اتومبیل شما دچار مرگ مغزی خواهد شد. بنابراین خودرو روشن نمی‌شود.
 11. خرابی کامل کوئل و سیم‌کشی مربوطه، مانع روشن شدن پیشرانه می‌شود.
 12. پاره شدن تسمه تایم: در این حالت به هیچ وجه موتور روشن نمی‌شود.
 13. خالی بودن باک سوخت

نقص فنی دوم:

 • اگر موتور خودرو هنگام صبح با استارت اول روشن نمی‌شود اما در سایر اوقات فورا به کار می‌افتد، ایراد می‌تواند از فشنگی آب باشد.

نقص فنی سوم:

 • اگر خودرو هنگام صبح پس از چند مرتبه استارت روشن شده و با گاز دادن زیاد خاموش می‌شود، ایراد می‌تواند از مپ سنسور باشد.

نقص فنی چهارم:

 • اگر خودرو در زمانی که موتور خنک است و یا بعد از گرم شدن موتور ( معمولا فقط دریکی از این حالات)، شروع به انتشار دود سیاه می‌کند ایراد از سنسور دمای آب یا برنامه ایپرام ECU است.

نقص فنی پنجم:

 • اگر خودرو در هوای سرد روشن نمی‌شود، مشکل از فشنگی یا سنسور دمای آب است.

نقص فنی ششم:

 • اگر خودرو در هوای سرد یا صبح‌ها به محض روشن شدن خاموش می‌شود یا به معنای دیگر ساسات نمی‌کند و باید پا روی پدال نگه داشته شود، مشکل احتمالا از استپر موتور، گرمکن هوزینگ دریچه گاز و یا سنسور دمای آب ناشی می‌شود.

نقص فنی هفتم:

 • اگر پیشرانه به صورت ناقص روشن شده و پس از رها کردن سوئیچ دوباره خاموش می‌شود،  وجود عیب در کوئل و نیم سوز شدن آن محتمل است.

نقص فنی هشتم:

 • روشن نشدن خودرو در هنگام استارت گرم (مثلا 20 تا 30 دقیقه بعد از خاموش شدن موتور در تابستان)، احتمالا ناشی از ایراد در سنسور دور موتور است. ممکن است این سنسور در اثر گرمای زیاد کیفیت خود را از دست داده باشد و یا براده‌هایی به نوک آن چسبیده باشد.

نقص فنی نهم:

 •  اگر خودرو در هوای سرد بد روشن می‌شود، احتمالا فشنگی آب معیوب است.

نقص فنی دهم:

اگر خودرو هنگام روشن شدن دچار خام سوزی شود، سنسور اکسیژن خراب بوده و گرمکن آن کار نمی‌کند.

نقص فنی یازدهم:

اگر خودرو در دور آرام خاموش شود، گیر کردن شافت استپر موتور و ایراد در دریچه گاز محتمل است.

نقص فنی خودرو

نقص فنی دوازدهم:

اگر خودرو در اثر ضربه مانند دست انداز یا تصادف خاموش شود، سوئیچ اینرسی عمل کرده است.

نقص فنی سیزدهم:

اگر با ایجاد بار اضافی در دور آرام، موتور دچار لرزش یا خاموش می‌شود: استپر موتور ایراد دارد. اگر دیاگ خطای استپر دهد و با تعویض استپر درست نشود، باید ECU را دمونتاژ کرده و آی سی مربوط به استپر را تعویض کرد.

نقص فنی چهاردهم:

اگر با چرخاندن فرمان هیدرولیک در دور آرام، موتور دچار لرزش یا خاموش می‌شود، سنسور فشار فرمان هیدرولیک و یا استپر موتور ایراد دارد. اگر دیاگ خطای استپر دهد و با تعویض استپر درست نشود، باید ECU را بازکرده و آی سی مربوط به استپر را تعویض کرد.

نقص فنی خودرو

نقص فنی پانزدهم:

اگر با خاموش شدن گهگاه موتور، مثلا در هنگام کاهش سرعت و حین درگیر بودن دنده (به خصوص پشت چراغ قرمز) مواجه هستید، احتمالا سنسور سرعت خودرو (فیوز و سیم کشی چک شود) ایراد دارد.

نقص فنی شانزدهم:

خاموش شدن (کپ کردن) ماشین به خصوص درزمان رها کردن ناگهانی پدال، خرابی استپر موتور را نشان می‌دهد.

مطالب مرتبط

مقایسه عملکرد گیربکس اتوماتیک و دستی ؛ چرا اتوماتیک ها اکنون بهترند؟

در گذشته نه چندان دور، اکثر خودروها با گیربکس های دستی تولید می شدند و این دسته در مقایسه با همتایان اتوماتیک از محبوبیت بیشتری برخوردار بودند. اما اکنون شرایط کاملا عوض شده و می توان گفت که خودروهای مجهز به گیربکس دستی، نفس های آخر خود را می کشند. حال این سوال پیش می... ادامه مطلب

ریمپ ECU چیست و چه تاثیری می‌تواند بر عملکرد موتور خودرو داشته باشد؟

ریمپ (Remap) یکی از روش‌های نسبتا کم هزینه به منظور افزایش کارایی و راندمان پیشرانه به حساب می‌آید که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. ما در این مطلب قصد داریم به تشریح زوایای مختلف پدیده ریمپ ایسیو (ECU) بپردازیم و مزایا و معایب آن را به استحضار شما عزیزان برسانیم. لطفا در ادامه با... ادامه مطلب

افسانه ای که به واقعیت پیوست؛ اهدای اتومبیل نو به جای نیسان وانت 1 میلیون مایلی

چندی پیش مالک یک دستگاه نیسان فرانتیر مدل 2007 با عبور از کارکرد یک میلیون مایل (معادل بیش از 1.6 میلیون کیلومتر) رکوردی استثنایی را با پیکاپ محبوب خود ثبت کرد. آقای برایان مورفی (Brian Murphy) اهل شیکاگو بوده و در زمینه حمل و تحویل کالا فعالیت می کند. وی سال ها است که هر... ادامه مطلب

نکات مهم و حیاتی در رانندگی آفرود

ما در فستیوال آفرود تویوتا در کشور آفریقای جنوبی بر سر یک دو راهی قرار داشتیم و آن این بود که آیا باید یک مسیر ساده را برای تست قابلیت‌های تویوتا هایلوکس خود برمی‌گزیدیم و یا اینکه به سراغ مسیری چالش‌برانگیز بر روی صخره‌های صعب العبور می‌رفتیم؟بالاخره تصمیم گرفتیم فرمان خودرو را به سوی مسیر... ادامه مطلب

ریشه یابی انواع نقص فنی خودرو [بخش سوم]

در قسمت اول و قسمت دوم از سری مقالات نقص فنی خودرو ها چهل مشکل مرسوم در بخش فنی اتومبیل و علل آن را به استحضار شما مخاطبان گرامی رساندیم. در ادامه قصد داریم تا عیوب بیشتری را به همراه علت آنها به اطلاع برسانیم. لطفا با دیجیاتو همراه باشید.نقص فنی چهل‌ویکم:اگر دوده سیاه بر... ادامه مطلب

کدام لاستیک زمستانی در افزایش ایمنی رانندگی موثر است؟

با وجود این که در کشور ما استفاده از لاستیک زمستانی رایج نیست اما با تغییر اقلیم و وضعیت دگرگون آب و هوایی بیش از پیش نیاز به این دست از لاستیک ها احساس می شود. این مسئله در دیگر کشورها نیز چندان جدی گرفته نمی شود و به همین جهت لاستیک سازان به دنبال... ادامه مطلب

ویجیاتو

ادامه مطلب

ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟