انتظار روحانی از دولت الکترونیکی: یک کارت برای همه کارها

انتظار روحانی از دولت الکترونیکی: یک کارت برای همه کارها

رییس جمهور در جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات تاکید کرد که مشکلات دولت الکترونیکی باید ظرف «شش هفت ماه آینده» حل شود و این موضوع تحقق یابد؛ به گفته روحانی مردم باید تمام کارهای اداری خودشان را با یک کارت هوشمند انجام دهند و به چیز دیگری نیاز نداشته باشند.

«حسن روحانی» در سیزدهمین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات با ذکر این نکته که کارت ملی، هوشمند شده اما اتوماسیون اداری کشور همچنان هوشمند نشده نسبت به این رویه که مردم برای مراجعه برخی ادارات باید چندین برگه کپی با خود همراه داشته باشند انتقاد کرد. او که برای اولین بار در جلسات این شورا حضور داشت خواسته خود را از دولت الکترونیکی چنین بیان کرد:

«می‌خواهیم کار مردم، وقتی در اداره‌ای وارد می‌شوند پیشخوان و میز خدمت فقط با یک کارت انجام گیرد. هیچ چیز دیگری نیاز نباشد. فقط یک کارت همراهش است. همه کار با آن کارت باید انجام بدهد، اگر مجوز روزنامه هم می‌خواهد بگیرد، با آن کارت باید انجام بگیرد. بیمه، مالیات و یا اعتراض کند با همان کارت. هیچ چیز دیگری نیاز نباشد.»

کارت هوشمند

رییس جمهور تاکید کرد که «آن چیزی که ما از دولت الکترونیک انتظار داریم، یک کارت است برای همه کار.» روحانی دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات را موظف به ارائه گزارش هفتگی از روند تسریع در اجرای دولت الکترونیکی و هماهنگی میان وزارتخانه ها و رفع مشکلات احتمالی کرد. او همچنین تاکید کرد که مشکلات دولت الکترونیک باید ظرف شش یا هفت ماه آینده حل شود. او با انتقاد به نحوه ورود حوزه بهداشت و درمان به مساله دولت الکترونیک گفت:

«در حوزه بهداشت و درمان که در این حوزه روی بحث دولت الکترونیکی خیلی هم کار شده، بنا بود که سیستم پرونده الکترونیکی سلامت فعال شود تا همه امور درمانی در چارچوب همان کارت هوشمند سلامت انجام گیرد.»

روحانی انتقال اطلاعات بین دستگاه‌ها و سازمان های اجرایی برای تقویت دولت الکترونیکی و تسهیل امور و حرکت به سمت شفافیت و گزارش آزاد اطلاعات را ضروری خواند و اعلام کرد که ظرف شش ماه آینده دولت الکترونیک باید به جایی برسد که مردم کار اداری‌شان را خودشان انجام دهند؛ بدون آنکه با کسی حرف بزنند.

در ادامه جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات، گزارشی از روند اجرای پروژه دولت الکترونیکی در حوزه های مختلف ارائه شد و شورا موظف شد با توجه به توسعه قابل توجهی که در زیر ساخت‌های دولت الکترونیکی طی سال‌های اخیر انجام شده است، بطور مستمر گزارشی از اقدامات دستگاههای اجرایی در روند توسعه و اجرای کامل دولت الکترونیک ارایه نماید.

در جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات، در راستای اهمیت توسعه دولت الکترونیک، نظام بودجه ریزی دستگاه‌ها، نظام هویت و استفاده از اثر انگشت برای شناسایی هویت افراد، حذف اسناد کاغذی توسط مراکز ارائه خدمات و نیز توسعه دولت الکترونیک در بخش سلامت و مالیات و نقش آن در مبارزه و پیشگیری از فساد، تسهیل ارائه خدمات به مردم و کاهش هزینه های نظام اداری و چابک سازی نظام اداری کشور مورد تاکید قرار گرفت.

نظرات ۵
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.