زنبورها به دلیل تغییر اقلیم در خطر انقراض هستند

زنبورها با شتاب بالا به سمت نابودی پیش می روند و تغییر اقلیم نقش بزرگی در این بین بازی می کند. تحقیق جدید نشان می دهد شانس زنده ماندن جمعیت زنبورها در هر نقطه ای از آمریکای شمالی و اروپا در پی افزایش دما به طور میانگین 30 درصد کاهش پیدا کرده است.

جمعیت زنبورها به خاطر آفت‌کش‌ها، نابودی زیستگاه و بیماری های مختلف آسیب زیادی دیده است. حال تحقیق جدید نشان می دهد این جاندار به سختی می تواند خود را با گرم شدن زمین وفق دهد.

«Peter Soroye» محقق ارشد در گفتگویی با سایت ورج می گوید:

«اگر اوضاع اینگونه پیش برود گونه های بسیاری از زنبور منقرض خواهند شد. این خبر بدی برای گیاهان که زنبورها گرده افشانی آنها را انجام می دهند و همچنین انسانهاست که از میوه و سبزی حاصل دسترنج آنها استفاده می کنند.»

گوجه فرنگی، کدو، تمشک و توت فرنگی تنها چند مورد از محصولاتی هستند که زنبورها گرده افشانی آنها را انجام می دهند و به گفته محقق یاد شده در صورت انقراض این جاندار، این محصولات نیز از زنجیره غذایی بشر حذف خواهند شد.

محققان در مطالعات خود داده های 66 گونه زنبور در آمریکای شمالی و اروپا که بین سال های 1900 تا 2015 جمع آوری شده اند، را مطالعه کردند. آنها از محل زندگی زنبورها و نحوه توزیع آنها در طول زمان نقشه برداری کرده و متوجه شدند زنبورها در مناطقی که دما بیش از حد بالا رفته، ناپدید شده اند.

برخی از زنبورها در قلمروهای جدیدی که در گذشته بسیار سرد بوده اند ولی حالا شرایط برای زندگی در آنها محیا شده، شروع به ایجاد کلونی کرده اند ولی تعداد آنها در مقایسه با زنبورهایی که به خاطر افزایش دما از بین رفته اند، کمتر بوده است.

یافته های این تحقیق هشدار دهنده آینده نامعلوم زنبورها در پی تغییرات اقلیمی را نشان می دهد. بر اساس تحقیقی که سال 2011 انجام شده فراوانی چهار گونه از زنبورهای آمریکای شمالی 96 درصد و محدوده جغرافیایی آنها نیز تا 87 درصد در بازه زمانی بیست ساله کاهش پیدا کرده است.

سال 2017 گونه Bombus affinis زنبور عسل که در ایالت های غرب میانه و سواحل شرقی آمریکا یافت می شود، جزو گونه های در معرض خطر انقراض قرار گرفت. هفت گونه دیگر نیز سال 2016 در دسته زنبورهای در معرض خطر انقراض قرار گرفتند.

«Jeremy Kerr» از محققان دانشگاه اتاوا امیدوار است محققان بتوانند با یافتن علت کاهش جمعیت زنبورها، روش هایی برای افزایش تعداد آنها پیدا کرده و از انقراض این جاندار جلوگیری کنند.

مطالب مرتبط

بازیابی بینایی در موش‌های نابینا با تزریق نانوذرات به شبکیه

گروهی از محققان بین المللی در آزمایشی قابل توجه روش احتمالی بازیابی بینایی در افرادی که از بیماری‌های فرساینده شبکیه چشم رنج می‌برند را پیدا کردند. آن‌ها موفق شدند با یکبار تزریق نانوذرات به چشمان موش‌های نابینا، شبکیه مصنوعی کارآمد ایجاد کرده و بینایی را به آن‌ها بازگردانند.تعداد چشمگیری از بیماری‌های بینایی ناشی از کهولت... ادامه مطلب

محققان روشی برای معکوس کردن برخی نشانه‌های پیری در موش‌ها پیدا کردند

محققان با تحریک گیرنده‌های نوعی چربی که به سرعت در بدن می‌سوزد، چربی موش‌های پیر را کاهش داده و با افزایش میزان عضلات، آن‌ها را از لحاظ وضعیت جسمانی شبیه موش‌های جوان کردند.همه چربی‌ها یکسان نیستند؛ چربی سفید که ورزشکاران برای سوزاندن آن در قسمت شکم و ران تلاش بسیاری می‌کنند، انرژی مازاد را برای... ادامه مطلب

کشف ۱۸ گونه جدید سوسک آبی در آمریکای جنوبی

یک دانشجوی دوره کارشناسی حین مطالعه تالاب‌ها در جنگل‌های بارانی و صعب العبور آمریکای جنوبی، ۱۸ گونه جدید سوسک آبی را کشف کرد.«ریچل اسمیت» (Rachel Smith)، دانشجوی کارشناسی رشته بوم شناسی و زیست شناسی تکاملی از دانشگاه کانزاس حین انجام تحقیقات میدانی در کشورهای ونزوئلا، جمهوری سورینام و گویان بود که ۱۸ گونه جدید سوسک... ادامه مطلب

بحران اقلیمی در سیبری احتمالا گرم ترین سال تاریخ را رقم خواهد زد

محققان نسبت به موج گرمای طولانی مدت در سیبری هشدار داده‌اند. افزایش بی سابقه دما در این منطقه به آتش سوزی جنگل‌ها، نشت گازوئیل و افزایش کرم‌های ابریشم نسبت داده شده است.با وجود کاهش موقتی انتشار گاز کربن به خاطر دنیاگیری ویروس کرونا، افزایش دما در سیبری به تنهایی زمین را به ثبت رکورد گرم... ادامه مطلب

کشف استخوان در قلب شامپانزه‌ها احتمال وجود آن در انسان‌ها را مطرح کرد

محققان بریتانیایی برای اولین بار استخوانی نادر در قلب شامپانزه‌هایی که از مشکل قلبی رنج می‌برند، شناسایی کرده‌اند. محققان می‌گویند از آنجا که شامپانزه از لحاظ ژنتیکی شباهت زیادی به انسان دارد، ممکن است شکل گیری چنین استخوانی در انسان‌ها نیز رخ دهد.بر اساس تحقیق جدیدی که در ژورنال Scientific Reports منتشر شده، «استخوان احشایی... ادامه مطلب

با قدیمی‌ترین حشره دنیا آشنا شوید؛ کشف فسیل ۴۲۵ میلیون ساله هزارپا در اسکاتلند

محققان با کشف فسیل ۴۲۵ میلیون ساله هزارپا در اسکاتلند، قدیمی ترین حشره تاریخ را شناسایی کردند. به گفته آن‌ها این فسیل از تمام فسیل‌های شناخته شده‌ از حشرات، عنکبوتیان و دیگر حشرات موذی قدمت بیشتری دارد.فسیل یاد شده در جزیره‌ای به نام «کررا» (Kerrera) در اسکاتلند کشف شده و نشان می‌دهد حشرات بسیار سریع... ادامه مطلب

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟