زنبورها به دلیل تغییر اقلیم در خطر انقراض هستند

زنبورها با شتاب بالا به سمت نابودی پیش می روند و تغییر اقلیم نقش بزرگی در این بین بازی می کند. تحقیق جدید نشان می دهد شانس زنده ماندن جمعیت زنبورها در هر نقطه ای از آمریکای شمالی و اروپا در پی افزایش دما به طور میانگین 30 درصد کاهش پیدا کرده است.

جمعیت زنبورها به خاطر آفت‌کش‌ها، نابودی زیستگاه و بیماری های مختلف آسیب زیادی دیده است. حال تحقیق جدید نشان می دهد این جاندار به سختی می تواند خود را با گرم شدن زمین وفق دهد.

«Peter Soroye» محقق ارشد در گفتگویی با سایت ورج می گوید:

«اگر اوضاع اینگونه پیش برود گونه های بسیاری از زنبور منقرض خواهند شد. این خبر بدی برای گیاهان که زنبورها گرده افشانی آنها را انجام می دهند و همچنین انسانهاست که از میوه و سبزی حاصل دسترنج آنها استفاده می کنند.»

گوجه فرنگی، کدو، تمشک و توت فرنگی تنها چند مورد از محصولاتی هستند که زنبورها گرده افشانی آنها را انجام می دهند و به گفته محقق یاد شده در صورت انقراض این جاندار، این محصولات نیز از زنجیره غذایی بشر حذف خواهند شد.

محققان در مطالعات خود داده های 66 گونه زنبور در آمریکای شمالی و اروپا که بین سال های 1900 تا 2015 جمع آوری شده اند، را مطالعه کردند. آنها از محل زندگی زنبورها و نحوه توزیع آنها در طول زمان نقشه برداری کرده و متوجه شدند زنبورها در مناطقی که دما بیش از حد بالا رفته، ناپدید شده اند.

برخی از زنبورها در قلمروهای جدیدی که در گذشته بسیار سرد بوده اند ولی حالا شرایط برای زندگی در آنها محیا شده، شروع به ایجاد کلونی کرده اند ولی تعداد آنها در مقایسه با زنبورهایی که به خاطر افزایش دما از بین رفته اند، کمتر بوده است.

یافته های این تحقیق هشدار دهنده آینده نامعلوم زنبورها در پی تغییرات اقلیمی را نشان می دهد. بر اساس تحقیقی که سال 2011 انجام شده فراوانی چهار گونه از زنبورهای آمریکای شمالی 96 درصد و محدوده جغرافیایی آنها نیز تا 87 درصد در بازه زمانی بیست ساله کاهش پیدا کرده است.

سال 2017 گونه Bombus affinis زنبور عسل که در ایالت های غرب میانه و سواحل شرقی آمریکا یافت می شود، جزو گونه های در معرض خطر انقراض قرار گرفت. هفت گونه دیگر نیز سال 2016 در دسته زنبورهای در معرض خطر انقراض قرار گرفتند.

«Jeremy Kerr» از محققان دانشگاه اتاوا امیدوار است محققان بتوانند با یافتن علت کاهش جمعیت زنبورها، روش هایی برای افزایش تعداد آنها پیدا کرده و از انقراض این جاندار جلوگیری کنند.

مطالب مرتبط

ابداع بازوی رباتیک با الهام از اختاپوس [تماشا کنید]

محققان دانشگاه هاروارد در همکاری با محققان چینی دست رباتیک نرمی ساخته اند که مثل بازوی هشت پا توانایی گرفتن بسیاری از اجسام را دارد.این دست رباتیک با استفاده از دو دریچه که میزان خم شدگی و قدرت چسبندگی بادکش ها را تنظیم می کنند، توانایی گرفتن و بلند کردن اجسام مختلف را پیدا می... ادامه مطلب

کشف اولین جانداری که برای زندگی نیازی به اکسیژن ندارد

محققان نوعی انگل درون بافت ماهیچه ماهی سالمون کشف کرده اند که برای زنده ماندن نیازی به اکسیژن ندارد.انگل یاد شده که کمتر از 10 سلول دارد، «Henneguya salminicola» نام داشته و برای ادامه حیات هیچ نیازی به نفس کشیدن ندارد. کشف این انگل می تواند فهم بشر در مورد زندگی روی زمین و دیگر... ادامه مطلب

نائومی زایپت وارد می‌شود؛ پادزهر گرتا تونبرگ

یک نوجوان نوزده ساله آلمانی که طرفدارانش از او به عنوان «پادزهر گرتا تونبرگ» یاد می کنند، مبارزه ای همه جانبه علیه گرتا تونبرگ آغاز کرده و پشتیبانی احزاب سیاسی را کسب کرده است.«نائومی زایپت» (Naomi Seibt)، سال گذشته میلادی ویدیویی در یوتیوب آپلود کرد و علیه گرتا تونبرگ که همواره تغییر اقلیم را تهدیدی... ادامه مطلب

جف بزوس ۱۰ میلیارد دلار از ثروتش را صرف نجات زمین می‌کند

مدیرعامل آمازون با انتشار پستی در اینستاگرام خود از اختصاص کمک ۱۰ میلیارد دلاری به مبارزه با تغییرات اقلیمی خبر داد. بزوس پیش از این بارها به خاطر عدم حمایت مالی از امور بشردوستانه مورد انتقاد قرار گرفته بود.جف بزوس با سرمایه ۱۳۰ میلیارد دلاری ثروتمندترین فرد دنیا است و کمک ۱۰ میلیارد دلاری وی... ادامه مطلب

دمای قطب جنوب به بالاترین حد در تاریخ رسید

شبه جزیره قطب جنوب یکی از نقاطی است که به سرعت در حال گرم شدن است و دمای آن برای نخستین بار به بیش از ۱۸ درجه سلسیوس رسیده است.«پنین‌سیلا» یا شبه جزیره جنوبگان منطقه ای در شمال غربی قطب و نزدیک به آمریکایی جنوبی است که بیشترین ایستگاه های تحقیقاتی را میزبانی می کند.... ادامه مطلب

دانشمندان سرعت شنا کردن عروس دریایی را افزایش دادند [تماشا کنید]

محققان مؤسسه فناوری کالیفرنیا (Caltech) و دانشگاه استنفورد وسیله الکترونیکی کوچکی ساخته اند که سرعت شنا کردن عروس دریایی را افزایش می دهد. آنها امیدوارند با این کار عروس های دریایی را به کاوشگر تبدیل کرده و با هزینه ای بسیار کمتر اعماق اقیانوس ها را مطالعه کنند.وسیله مورد بحث حدوداً دو سانتی متر قطر... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟