تعمیر کاوشگر وویجر ۲ ناسا از فاصله ۱۸ میلیارد کیلومتری

تعمیر کاوشگر وویجر ۲ ناسا از فاصله ۱۸ میلیارد کیلومتری

کاوشگر وویجر ۲ (Voyager 2) بیش از چهل سال پس از پرتاب و در فاصله چند میلیارد کیلومتری از زمین دچار نقص فنی شد و مهندسین ناسا با وجود چالش های متعدد موفق به تعمیر آن شدند.

دانشمندان ناسا برای رفع مشکل و تصمیم گیری در مورد راه حل، کار سختی در پیش داشتند چون به خاطر فاصله بسیار زیاد وویجر ۲ با زمین (حدوداً ۱۸۵۰۷۴۵۶۰۰۰ کیلومتر)، ارسال فرمان به این فضاپیما با سرعت نور ۱۷ ساعت طول می کشد. بنابراین برای آگاهی از عمل کردن فرمان ارسالی در مجموع به ۳۴ ساعت زمان لازم است.

وویجر 2

ناسا اعلام کرد که تجهیزات آزمایشگاهی وویجر ۲ را روشن کرده و این کاوشگر جمع آوری داده های علمی را از سر گرفته است. باقی قسمت های این فضاپیما نیز در دست بررسی بوده و مهندسین ناسا با عیب شناسی به دنبال روشن کردن همه قسمت های آن هستند.

وویجر ۲ یکی از اولین کاوشگرهای میان ستاره ای ساخت دست انسان به شمار می رود و تعمیرش به دلیل فناوری قدیمی آن با چالش های متعددی همراه است. اواخر آذر ماه سال ۹۷ کاوشگر وویجر ۲ با ترک منظومه شمسی به فضای میان ستاره ای وارد شد و از آن زمان تاکنون با فناوری منسوخ شده در حال ارسال داده های ارزشمند به زمین است.

پیش بینی می شود وویجر ۱ و ۲ در آینده باز هم دچار نقص فنی شوند. ژنراتورهای این دو کاوشگر با تکیه بر واکنش هسته ای کار کرده و در زمان پرتاب حدوداً ۴۷۰ وات انرژی تولید می کردند.

اواخر تیر ماه امسال میزان تولید انرژی در وویجر ۲ به ۲۸۰ وات کاهش پیدا کرد و ناسا برای صرفه جویی در مصرف انرژی، گرم کننده سیستم اشعه کهکشانی این کاوشگر را خاموش کرد. این سیستم با وجود غیر فعال شدن گرم کننده و کاهش شدید دما، همچنان به فعالیت و ارسال اطلاعات از فضای بین ستاره ای ادامه داد.

در آینده انرژی مورد نیاز برای گرم نگه داشتن لوله های سوخت وویجر ۲ از بین خواهد رفت و این کاوشگر دیگر نمی تواند آنتن خود را برای ارسال و دریافت داده به طرف زمین تنظیم کند. در آن زمان وویجر ۲ در فضای بیکران سرگردان خواهد شد و شواهد تمدن انسانی را به مقصدی نامعلوم حمل خواهد کرد.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato