ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

گری کاسپاروف
تکنولوژی

بزرگترین شطرنج باز تاریخ: هوش مصنوعی مشاغل را از چنگ شما در‌می‌آورد

گری کاسپاروف قهرمان سابق شطرنج دنیا که سال ها قبل مغلوب سوپرکامپیوتر IBM شد، در مصاحبه جدیدی پیش بینی کرده که طی دهه آینده هوش مصنوعی بسیاری از مشاغل را تصاحب خواهد کرد. کاسپاروف که به ...

یونس مرادی
نوشته شده توسط یونس مرادی | ۵ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۹:۰۰

گری کاسپاروف قهرمان سابق شطرنج دنیا که سال ها قبل مغلوب سوپرکامپیوتر IBM شد، در مصاحبه جدیدی پیش بینی کرده که طی دهه آینده هوش مصنوعی بسیاری از مشاغل را تصاحب خواهد کرد.

کاسپاروف که به باور بسیاری بزرگترین شطرنج باز تاریخ است، اخیرا به همان هتلی برگشته که در سال ۱۹۹۷ در آن مغلوب ماشین شد. وی در مصاحبه با نشریه Wired خود را نخستین قربانی اشتغال ماشین در زمینه های نیازمند دانش و اطلاعات خوانده اما پیش بینی کرده که این اتفاق برای بسیاری دیگر خواهد افتاد:

همه فناوری ها پیش از آنکه شغلی بسازند آنها را نابود می کنند. زمانی که به آمار می نگرید تنها ۴ درصد از مشاغل ایالات متحده به فعالیت فیزیکی نیاز دارند. به عبارت دیگر ۹۶ درصد کارهای دیگر که من به آنها مشاغل زامبی می گویم، از همین حالا بین رفته اند فقط هنوز خبر ندارند. چند دهه است که به مردم آموزش داده ایم مثل کامپیوتر رفتار کنند و حالا گله می کنیم که مشاغل آنها در خطر قرار دارد؛ البته که در خطر قرار گرفته اند.

کاسپارف در حالی این ادعاها را مطرح کرده که به گفته متخصصان تنها ۱۴ درصد از مشاغل آمریکا در خطر تصاحب توسط هوش مصنوعی قرار دارند. وی در بخش دیگری از سخنانش به چالش ها در مورد هوش مصنوعی و اخلاق پرداخته است:

مردم می گویند اوه، ما باید هوش مصنوعی را به شکلی بسازیم که اخلاق مدار باشد. چقدر این حرف غیر منطقی است. مشکل اصلا هوش مصنوعی نیست. مشکل این است که انسان از فناوری های جدید برای ضربه زدن به همنوعان خودش استفاده می کند.

وی پیش از این در حاشیه کنفرانس هکری «DEF CON 25» گفته بود که برای انسان و هوش مصنوعی فضای همزیستی کافی وجود دارد و بعید است شاهد آخرالزمان دیجیتالی باشیم. از نظر وی هوش کامپیوتری علی رغم توانایی خارق العاده در انجام محاسبات سنگین، از قدرت خلاقیت بی بهره بوده و انسان عامل اصلی تفکر و پرسش سؤالات مفهومی است

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (4 مورد)
 • reza
  reza | ۶ اسفند ۱۳۹۸

  مشغله = تولید مثل بیشتر .

 • هایزنبرگ
  هایزنبرگ | ۵ اسفند ۱۳۹۸

  بهتر، کشورهای دموکرات مجبور میشن به افراد بیکار مالیات بدن و اونا هم به هنر و مطالعه و ... رو میارن. اشغال جمع کردن یا لباس تکراری دوختن یا کارهایی که توشون خلاقیت نداره همون بهتر که رباتیک بشه.

  • عزراییل
   عزراییل | ۵ اسفند ۱۳۹۸

   یا حضرت والتر وایت

 • MOHAMMADmartin
  MOHAMMADmartin | ۵ اسفند ۱۳۹۸

  واقعیته هوش مصنوعی باعث میشه پولدارا جایگزین نیرو انسانی هوش مصنوعی استفاده کنن و مردم بیکار بشن

مطالب پیشنهادی