کرونا و دلهره ای که تمامی ندارد؛ اثرات اضطراب بر بدن انسان چیست؟

تقریبا تمام افراد در تمام طول عمر خود اضطراب را تجربه می کند اما اضطراب مزمن گاهی میتواند زندگی انسان را مختل کند. اضطراب که غالبا به صورت تغییر در رفتار خود را نشان می دهد گاهی پیامدهای جدی و بسیار مهمی هم برای سلامت جسمی مان دارد. بیماری مهلک کووید ۱۹ که مدتی است گریبان کشور را گرفته و در گوشه و کنار این خاک قربانی می گیرد دلهره و نگرانی بسیاری از هموطنان را به دنبال داشته است. اگر شما هم به خاطر اخبار نگران کننده روزهای اخیر دچار اضطراب شده اید توصیه میکنیم مطلب زیر را حتما بخوانید تا بیشتر با اثرات اضطراب بر بدن خود آشنا شوید.

اضطراب علاوه بر اینکه بر روح و روان انسان اثر می گذارد پیامدهایی را هم برای جسم او به دنبال دارد. همانطور که در تصویر بالا می بینید دست کم ۱۲ اثر مختلف به خاطر بروز اضطراب در افراد شکل می گیرد که به طور خلاصه به شرح زیر هستند:

۱- ایجاد حس نابودی

۲- افسردگی

۳- دردهای شکمی

۴- افزایش فشار خون

۵- دردهای عضلانی

۶- خستگی شدید

۷- کاهش تمایلات جنسی

۸- مشکلات تنفسی

۹- کج خلقی

۱۰- سردرد

۱۱- تپش قلب

۱۲- حمله عصبی

انواع اضطراب

اضطراب میتواند در هر سنی رخ دهد اما طبق آمارها افراد میانسال بیشتر این حالات روحی را تجربه میکنند. از طرفی براساس مطالعات مختلف زنان بیشتر از مردان در طول زندگی خود مضطرب می شوند.

انواع اختلال اضطراب به شرح زیر است:

۱- اختلال اضطراب فراگیر یا GAD
اختلال اضطراب فراگیر یا Generalized Anxiety Disorder یک اختلال مزمن است که با اضطراب بیش از اندازه و طولانی مدت و نگرانی در مورد وقایع، اتفاق ها و شرایط نامشخص زندگی همراه است.
کسانی که از GAD رنج می برند، عمدتا در مورد سلامت، وضع مالی، خانواده، شغل و تحصیل خود احساس نگرانی می کنند اما در شناسایی آن مشکل خاص و کنترل نگرانی ها ناتوان هستند. ترس آن ها عمدتا غیر واقعی یا بی تناسب با شرایطی است که انتظارش می رود.

۲- اختلال وحشت زدگی

در اختلال وحشت زدگی، حملات مختصر و ناگهانی وحشت فراوان و دلهره را می توان مشاهده کرد که منجر به لرزیدن، پریشانی، سرگیجه، تهوع و مشکل تنفسی می شود. این حملات عمدتا ناگهانی شکل گرفته و در عرض 10 دقیقه به اوج خود می رسند اما ممکن است چند ساعت فرد را در آن حالت قرار دهند.

۳- فوبیا

در این مورد کم و بیش همه اطلاعاتی داریم. تعریف فوبیا، ترس غیر منطقی و دوری جستن از یک شی یا شرایط خاص است. فوبیا با اختلال اضطراب فراگیر تفاوت دارد، چرا که فوبیا، احساس ترسی ناشی از دلیلی خاص است. این ترس یا غیر منطقی است و یا غیر ضروری اما با این حال، فرد باز هم نمی تواند اضطرابی که در نتیجه آن حاصل می شود را کنترل کند.

۴- اختلال اضطراب اجتماعی

اختلال اضطراب اجتماعی سبب می شود تا فرد از بودن در موقعیت های اجتماعی دوری بورزد و نخواهد با کسی ارتباط برقرار کند. او احساس می کند که شرایط سبب تحقیرش می شوند و باید از بودن از جمع خودداری کند.

۵- اختلال وسواس فکری عملی یا OCD

اختلالی که از آن حرف می زنیم را می توان در بسیاری مشاهده کرد. یک سری تفکرات و یا رفتارهایی که مرتبا تکرار شده و ناگهانی و سرزده به سراغ فرد می آیند. کسانی که از این اختلال رنج می برند می دانند که وسواس شان غیر منطقی و غیر عقلانی است اما آن کار را انجام می دهند تا از اضطراب شان کاسته شود.

۶- اختلال استرسی پس از ضایعه روانی یا PTSD
جنگ، تجاوز، گروگان گیری یا تصادف شدید مواردی هستند که می تواند فرد مورد تعرض را در شرایط اختلال استرسی پس از ضایعه روانی یا PTSD قرار دهد. PTSD عمدتا همراه با مرور گذشته (آن لحظات به خصوص دشوار) و تغییر رفتار همراه است.
۵- اختلال اضطراب جدایی

این نوع از اضطراب زمانی رخ می دهد که از یک شخص یا مکانی که احساس امنیت و راحتی را برای شما تامین می کرده دور شوید. گاهی اوقات جدایی منجر به وحشت زدگی می شود و آن را یک اختلال به حساب می آورند زمانی که واکنش بیش از حد طبیعی یا غیر طبیعی باشد.
به غیر از مواردی که اشاره شد اضطراب میتواند ناشی از عوامل خارجی و محیطی باشد و حتی عوامل دیگری چون شرایط پزشکی، نوشیدن الکل، عوامل ژنتیکی و تغییرات شیمیایی مغز نیز در شکل گیری آن نقش ایفا کنند.

درمان اضطراب

اضطراب را می توان با مراجعه به روان درمان یا به صورت مستقل درمان کرد. نهایتا، نوع درمان وابسته دلیل ایجاد اضطراب و اولویت های بیمار متفاوت است. عمدتا، درمان ترکیبی است از روان درمانی، رفتار درمانی و مصرف داروها.

گاهی اوقات، اعتیاد به الکل، افسردگی و یا هر دو این موارد با هم به قدری تاثیر قدرتمندی روی فرد دارند که باید منتظر ماند تا این دو تحت کنترل فرد درآمده و سپس به درمان اضطراب فکر کرد.

خوددرمانی

در برخی موارد، اضطراب را در خانه و بدون نظارت هیچ پزشکی هم می توان درمان کرد. با این حال، در صورتی خوددرمانی امکان پذیر است که فرد به طور کلی دلیل اضطراب را پیدا کرده باشد و بتواند آن را از بین برده یا از آن دوری کند. ورزش های مختلف و راهکارهای متنوعی برای کنترل مسئله پیشنهاد شده است:

 • یاد بگیرید که استرس را در زندگی خود مدیریت کنید. مواظب فشارها و ضرب الاجل ها باشید و برای مدتی از درس و کار کنار بکشید و برای خودتان زمان بگذارید.
 • تکنیک ها متنوعی از آرام سازی را بیاموزید. اطلاعات در مورد متودهای تمدد اعصاب و تکنیک های مدیتیشن را می توان در کتاب و اینترنت پیدا کرد.
 • تنفس شکی را تمرین کنید. یعنی عمیق و آهسته به واسطه بینی، هوا را وارد ناحیه شکمی کرده و سپس آهسته از راه دهان هوا را خارج کنید. تنفس عمیق برای مدت طولانی، به خاطر اکسیژن زیاد می تواند سبب سرگیجه شود.
 • به جای تلقین تفکرات منفی، با خودتان در مورد مسائل مثبت و باورهای درست تان صحبت کنید. لیستی از این موارد مثبت تهیه کرده و جایگزین لیست تفکرات منفی خود کنید.
 • تصور داشته باشید که به سوی غلبه بر مشکلات و ترس های تان بر آمده اید.
 • با شخصی که حامی تان است صحبت کنید.
 • مدیتیشن کنید.
 • ورزش کنید.
 • حمام های گرم و طولانی داشته باشید.
 • در اتاقی تاریک استراحت کنید.

پیشگیری از بروز اضطراب

اگرچه اختلال اضطراب قابل پیشگیری نیست ولی راه هایی برای کاهش ریسک درگیر شدن با آن وجود دارد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مصرف کمتر کافئین، چای، نوشابه و شکلات
 • مشاوره با پزشک یا داروساز در مورد داروهای گیاهی که مصرف می شود.
 • ورزش مداوم
 • خوردن غذاهای سالم
 • داشتن الگوی خواب ثابت
 • مشاوره و دریافت حمایت پس از یک واقعه ناگوار
 • اجتناب از الکل و مخدرها
hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

رازهای اسپوتنیک V؛ هر آنچه باید درباره واکسن کرونا روسیه بدانید

پوتین دیروز با اعلام خبر تولید اولین واکسن کرونا در دنیا موج خبری گسترده‌ای بر پا کرد. از یک طرف برخی کشورها با استقبال از آن خواستار دریافت این واکسن شدند و از سوی دیگر بسیاری کشورها درباره عواقب تولید شتاب زده واکسن و عدم انجام آزمایش‌های کافی هشدار دادند. این واکسن بین اعضای «کمیته علمی مبارزه... ادامه مطلب

«نارسوپلیمب»، دارویی که بیماران بدحال ویروس کرونا را از مرگ نجات می‌دهد

مجموعه‌ای تازه از تحقیقات باعث شده محققان متوجه شوند دارویی به اسم «نارسوپلیمب» که در واقع جهت تولید آنتی‌بادی طراحی شده، روی بیماران بدحال کووید-19 اثر می‌گذارد و نه تنها باعث می‌شود زنده بمانند، بلکه منجر به بهبودی و مرخص شدن تمام آنها از بیمارستان شده است.از ابتدای شیوع ویروس کرونا داروهایی مانند رمدسیویر یا... ادامه مطلب

پوتین: روسیه اولین واکسن کرونا جهان را ساخت

ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه مدعی شد این کشور برای اولین بار در دنیا موفق به ساخت واکسن کرونا شده است. عجله این کشور در بکارگیری گسترده واکسن کرونا پیش از پایان آزمایشات نگرانی جامعه جهانی را به دنبال داشته است.به گزارش «واشنگتن پست»، این واکسن توسط مؤسسه همه‌گیرشناسی و میکروب‌شناسی Gamaleya توسعه داده شده... ادامه مطلب

شمار مبتلایان به کرونا در جهان از مرز ۲۰ میلیون نفر عبور کرد

روزبه‌روز بر تعداد مبتلایان به ویروس کرونا اضافه می‌شود و هم اکنون بیش از ۲۰ میلیون نفر در سراسر جهان به این ویروس آلوده شده‌اند.کووید-۱۹ تبدیل به بزرگترین بحران کنونی بشر شده و طبق گفته سازمان بهداشت جهانی، این بیماری تنفسی حداقل چهار برابر افرادی که سالانه به آنفولانزا شدید مبتلا می‌شوند را آلوده کرده... ادامه مطلب

ساخت گجت کوچکی که با ارسال امواج فراصوت به طحال کرونا را درمان می‌کند

فناوری فراصوت برای توانایی‌های خود در تصویربرداری پزشکی شناخته شده، با این حال مهندسان پزشکی دانشگاه «مینه‌سوتا» به دنبال درمان کرونا به وسیله آن هستند.این گروه از محققان که بخشی از استارتاپ «SecondWave» هستند، می‌خواهند یک گجت پوشیدنی ارزان قیمت با فناوری فراصوت را بطور عمده تولید کنند که می‌تواند روی قفسه سینه قرار بگیرد... ادامه مطلب

کمک ۱۵۰ میلیون دلاری بیل گیتس برای کاهش قیمت واکسن کرونا تا ۳ دلار

موسسه سرم هند، بزرگترین تولیدکننده واکسن جهان، در حال آماده‌سازی میلیون‌ها دوز از واکسن کروناست که پس از نهایی شدن آزمایش‌های بالینی فعلی وارد فاز بهره‌برداری خواهد شد. در همین راستا بنیاد گیتس قصد دارد با حمایت گسترده از تولیدکنندگان قیمت واکسن کرونا برای کشورهای فقیرتر را تا ۳ دلار یا حتی کمتر کاهش دهد.بدون... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟