نگاهی به مشخصات کوئنیگزگ گمرا ؛ سریعترین خودرو چهار نفره جهان با شتاب 1.9 ثانیه

نگاهی به مشخصات کوئنیگزگ گمرا ؛ سریعترین خودرو چهار نفره جهان با شتاب 1.9 ثانیه

پیشتر شرکت کوئنیگزگ قول داده بود در نمایشگاه خودروی ژنو ۲۰۲۰، با یک خودروی خاص طرفداران خود را سورپرایز خواهد کرد. هر چند به علت پیشگیری از گسترش ویروس کرونا این دوره از نمایشگاه ژنو برگزار نشد، اما کوئنیگزگ به قول خود عمل نموده و با معرفی اتومبیلی منحصر بفرد همه را انگشت به دهان گذاشته است!

این محصول شگفت انگیز گمرا (Gemera) نامگذاری شده و نخستین مدل چهار نفره کوئنیگزگ و همچنین اولین ابرخودروی جهان با ظرفیت حمل چهار سرنشین محسوب می شود. البته به اعتقاد کریستین ون کوئنیگزگ بنیانگذار و مدیرعامل خودروساز سوئدی، گمرا در اصل یک «مگا جی تی» است. وی در این باره گفته گمرا پایه گذار یک دسته کاملا جدید است، دسته ای که ابرخودروهایی با فضای گسترده کابین و ملاحظات زیست محیطی را در بر می گیرد.

کوئنیگزگ گمرا

فاصله محوری کوئنیگزگ گمرا برابر با ۳ متر است، به همین جهت کابین آن بسیار جادار بوده و به راحتی می تواند چهار سرنشین را همراه با وسایل سفر آنها حمل کند. مثل خودروهای کوپه، این ابرخودروی جدید به صورت دو درب طراحی شده، اما برای ورود و خروج راحت تر درها بسیار کشیده بوده و رو به بالا باز می شوند.

کوئنیگزگ گمرا

گمرا توسط ساشا سلیپانوف طراح اسبق بوگاتی خلق شده است

گمرا از لحاظ تجهیزات و امکانات تکنولوژی و رفاهی در سطح مطلوبی قرار دارد. از جمله امکانات این خودرو می توان به مواردی مثل سیستم اینفوتنمنت مجزا برای سرنشینان جلو و عقب با پشتیبانی از اپل کارپلی، شارژرهای بی سیم در جلو و عقب، اینترنت همراه با وای فای، سیستم صوتی با ۱۱ اسپیکر، دوربین های داخلی و بیرونی متعدد، ۴ چراغ مطالعه، سیستم تهویه مطبوع سه ناحیه ای و حتی جالیوانی های دوگانه برای هر سرنشین اشاره کرد.

کوئنیگزگ گمرا

به سراغ پیشرانه می رویم، جایی که کوئنیگزگ گمرا حرف های بسیار زیادی برای گفتن دارد. سوپر اتومبیل چهار نفره سوئدی ها نیروی خود را از یک پیشرانه هیبریدی شارژی (پلاگین) دریافت می کند. این پیشرانه از ترکیب یک موتور درون سوز با سه موتور برقی ساخته شده و در مجموع ۱۷۰۰ اسب بخار قدرت و ۳۵۰۰ نیوتن متر گشتاور دارد!

نکته بسیار جالب توجه اینکه موتور درون سوز حجمی برابر با ۲ لیتر داشته و برخلاف انتظار سه سیلندر دارد. این موتور کم حجم به لطف دو توربوشارژر و فناوری بدون سوپاپ (Freevalve) برابر با ۶۰۰ اسب بخار قدرت و ۶۰۰ نیوتن متر گشتاور تولید می کند که در نوع خود یک رکورد است. کوئنیگزگ لقب هیولای صمیمی کوچک (Tiny Friendly Giant) را به این موتور داده است!

بد نیست اشاره کنیم از سه موتور برقی، دو مورد چرخ های عقب را به حرکت درآورده و سومی به میل لنگ موتور درون سوز متصل شده است. با تکیه بر چنین پیشرانه قدرتمندی، گمرا برای رسیدن به سرعت صد کیلومتر در ساعت نیازمند فقط و فقط ۱.۹ ثانیه زمان است. کوئنیگزگ قول داده این مگا جی تی رکوردی خارق العاده را برای شتاب صفر تا ۴۰۰ کیلومتر در ساعت ثبت خواهد کرد.

به گفته کوئنیگزگ موتور درون سوز گمرا با سوخت های جدیدی مثل اتانول، متانول فاقد دی اکسید کربن، E85 سازگاری دارد. در صورت عدم دسترسی به این سوخت ها، می توان باک را با بنزین معمولی هم پر کرد. در حالت تمام الکتریکی گمرا با تکیه بر باتری ۸۰۰ ولتی توانایی پیمایش ۵۰ کیلومتر مسافت با حداکثر سرعت ۳۰۰ کیلومتر در ساعت را دارد.

کوئنیگزگ گمرا دارای شاسی مونوکوک فیبرکربنی بوده و چرخ های عقب آن نیز فرمانپذیر هستند. این ابرخودروی خاص به فناوری گشتاور برداری در هر چهار چرخ مجهز است، از این رو چه در اتوبان چه در پیچ ها پایداری بالایی خواهد داشت.

بر اساس برنامه ریزی ها تنها ۳۰۰ دستگاه از گمرا تولید خواهد شد. قیمت پایه این خودرو ۱.۷ میلیون دلار اعلام شده است.

نظرات ۱۵
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato