سقوط ۶۰ درصدی فروش آیفون در چین؛ کرونا امید اپل را به یأس بدل کرد

ویروس کرونا طی دو ماه اخیر عرضه گوشی در چین را به شکل بی سابقه ای کاهش داده است تا حدی که فروش آیفون نسبت به سال قبل ۶۰ درصد سقوط کرده است.

بر اساس آمارهای آکادمی اطلاعات و ارتباطات چین (CAICT) اپل طی ماه گذشته در سراسر چین تنها ۴۹۴ هزار آیفون فروخته شده که نسبت به ۱.۲۷ میلیون دستگاه عرضه شده در مدت مشابه سال گذشته از ۶۰ درصد افت حکایت دارد.

این کمپانی در سه ماهه اول ۲۰۲۰ انتظار دستیابی به درآمدی بین ۶۳  تا ۶۷ میلیارد دلار را داشت اما شیوع گسترده ویروس کرونا در چین، تعطیلی بسیاری از خطوط تولید، قرنطینه شهرها و کاهش شدید رفت و آمد باعث شد اپل از انتظارت خود دست کشیده و آن را به شدت کاهش دهد.

عرضه آیفون

کمپانی کوپرتینویی دلیل افت عرضه محصول را تعطیلی فروشگاه ها و وقفه در روال کاری زنجیره فروش عنوان کرده است. محدودیت های رفت و آمد و قرنطینه هم با تعطیلات سال نوی چینی مصادف شد در حالی که اپل طی آن فروش بالایی را تجربه می کرد.

هرچند بسیاری از فروشگاه ها طی روزهای اخیر در چین بازگشایی شده اند اما مشخص نیست فروش اپل کی به سطح عادی بر خواهد گشت. از طرف دیگر مشکل این کمپانی به چین ختم نمی شود و حالا برخی شهرهای ایتالیا با قرنطینه مواجه شده اند و ویروس کرونا در انگلیس و ایالات متحده هم شیوع پیدا کرده است.

کاهش فروش گوشی های هوشمند در چین به آیفون محدود نمی شود و به گفته آکادمی CAICT در ماه فوریه مجموعا ۶.۳۴ میلیون موبایل در این کشور فروخته شده است. شاید این عدد چشمگیر به نظر برسد اما فاجعه زمانی مشخص می شود که بدانیم در فوریه ۲۰۱۹ بالغ بر ۱۴ میلیون موبایل در این کشور عرضه شد که به معنی افت ۵۴.۷ درصدی در سال جاری است.

ویجیاتو

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟