احتمال ابتلای کدام گروه خونی به ویروس کرونا بالاتر است؟

احتمال ابتلای کدام گروه خونی به ویروس کرونا بالاتر است؟

تحقیقات جدید دانشمندان چینی نشان می دهد افراد دارای گروه خونی A در برابر ویروس کرونا آسیب پذیرترند و کسانی که گروه خونی O دارند، احتمالاً مقاومت بیشتری در برابر این ویروس مرگبار دارند.

محققان حین مطالعه در مورد بیماری کووید ۱۹ در منشاء این بیماری یعنی شهر ووهان و همچنین شهر شنژن دریافتند تعداد مبتلایان و قربانیان بیماری کووید ۱۹ که دارای گروه خونی A بوده اند، به طور قابل ملاحظه ای بیشتر از تعداد افراد سالم جامعه با همین گروه خونی است. برای مقایسه، تعداد کمتری از افراد دارای گروه خونی O به بیماری مبتلا شده و یا جان خود را از دست داده بودند.

به همین دلیل محققان چینی به افرادی که گروه خونی A دارند، توصیه کرده اند تا با احتیاط بیشتری در مکان های عمومی ظاهر شوند تا احتمال ابتلا به بیماری کووید ۱۹ کاهش یابد.

مطالعه جدید از آسیب پذیری بیشتر افراد با گروه خونی A در برابر کووید 19 خبر می دهد

لازم به ذکر است که این تحقیق به رهبری پژوهشگری به نام Wang Xinghuan، «مقدماتی» نامگذاری شده؛ بنابراین برای دستیابی به شواهد مستحکم تر به انجام تحقیقات بیشتر نیاز است.

محققان در تحقیقات خود که در ژورنال Medrxiv منتشر شده، گروه های خونی ۲ هزار و ۱۷۳ بیمار قطعی کووید ۱۹ در شهرهای ووهان و شنژن را با ۳ هزار و ۶۹۴ فرد سالم در منطقه ووهان مقایسه کردند.

در حالیکه ۳۱.۱۶ درصد از ساکنین شهر ووهان گروه خونی A داشتند، ۳۷.۷۵ درصد از بیماران مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان Jinyintan شهر ووهان دارای همین گروه خونی بودند و در مقایسه با ۳۳.۸۴ درصد از افراد سالم دارای گروه خونی O، تنها ۲۵.۸ درصد از بیماران بستری شده در این بیمارستان گروه خونی یاد شده را داشتند.

ویروس کرونا

محققان همچنین با بررسی ۲۰۶ بیماری که در اثر مبتلا شدن به ویروس کرونا جان خود را از دست داده بودند، متوجه شدند ۸۵ قربانی یا به عبارتی ۴۱.۲۶ درصد، گروه خونی A داشته اند و فقط ۵۲ نفر از فوت شدگان (یک چهارم) دارای گروه خونی O بوده اند.

دانشمندانی که در این تحقیق دخیل نبوده اند، به خبرگزاری South China Morning Post گفته اند که برای نتیجه گیری قطعی در این رابطه به مطالعات پزشکی بیشتر نیاز است. یکی از محققان شهر تیانجین در گفتگو با این خبرگزاری می گوید:

«اگر گروه خونی A دارید نگران نشوید؛ این تحقیق به این معنی نیست که شما صد درصد به بیماری مبتلا می شوید. اگر هم گروه خونی O دارید، به معنی مصونیت صد درصدی نیست. باید همچنان دستان خود را بشویید و مواردی که دیگران رعایت می کنند را شما هم رعایت کنید.»

تا لحظه درج این مطلب، ۱۹۸ هزار و ۱۵۲ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده و ۷ هزار و ۹۵۴ نفر جان خود را از دست داده اند.

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato