AMD تایید کرد: سرقت و افشای کد منبع کارت گرافیک ایکس باکس سری X

هکری زبردست پس از سرقت اطلاعات پردازنده های گرافیکی AMD بخشی از آنرا افشا و تهدید کرده در صورتی که منافع مادی وی تامین نشود تمام اطلاعات را افشا خواهد کرد.

AMD از دسترسی یک هکر به فایل های منبع برخی از GPUهای فعلی و آتی خود خبر داده که شامل نسخه به کار رفته در ایکس باکس سری X هم می شود. به گفته این شرکت هکری که اطلاعات را در برخی سایت ها منتشر کرده، در سپتامبر ۲۰۱۹ (حدود ۶ ماه قبل) طی تماسی با آنها مدعی در اختیار داشتن فایل های تست برخی از GPUها شده بود.

برخی از این اطلاعات در مخازن گیت هاب ذخیره شده بودند و به همین خاطر AMD درخواست های متعددی را برای حذف آنها به گیت هاب و مایکروسافت ارسال کرده. گیت هاب این اطلاعات را به بهانه نقض مالکیت فکری AMD حذف کرده اما بر اساس گزارش TorrentFreak این کدها شامل جزییاتی در مورد پردازنده های اردن و ناوی ۱۰ و ۲۱ می شود. ناوی ۲۱ بر پایه معماری RDNA 2.0 و با استفاده از لیتوگرافی ۷ نانومتری توسط TSMC تولید می شود. کارت گرافیک اردن هم احتمالا اسم رمز GPU نسخه بعدی کنسول ایکس باکس سری X خواهد بود. این کارت شامل ۵۲ واحد محاسباتی اختصاصی RDNA 2 با فرکانس ۱.۸۲۵ گیگاهرتز است که قدرت ۱۲ ترافلاپسی را برایش به ارمغان می آورد.

پردازنده گرافیکی AMD

هکر مذکور طی مصاحبه با TorrentFreak مدعی شده در صورتی که اجازه فروش اطلاعات به وی داده شود تمامی آنها را افشا خواهد کرد. هنوز مشخص نیست که این داده ها تنها به مشخصات و نکات فنی اشاره کرده یا امنیت محصولات AMD را هم به خطر خواهد انداخت اما به نظر نمی رسد پای چالش های امنیتی در کار باشد چرا که AMD می گوید:

هرچند می دانیم فایل های دیگری هم در اختیار هکر قرار دارد که از سوی ما به اطلاع عموم نرسیده اما IPهای سرقت شده از نظر رقابتی یا امنیتی ارزش چندانی ندارند.

با توجه به تعبیه پردازشگر گرافیکی AMD در کنسول آتی مایکروسافت هر نوع حفره امنیتی در آن می تواند برای این شرکت و خود مایکروسافت گران تمام شود.

آگهی استخدام

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟