مریخ نورد کنجکاوی چگونه از خود سلفی می گیرد؟ [تماشا کنید]

مریخ نورد کنجکاوی چگونه از خود سلفی می گیرد؟ [تماشا کنید]

از میان چهار خودروی مریخ نوردی که به سطح سیاره سرخ فرستاده شده، در حال حاضر تنها یکی از آنها فعال بوده و به گشت زنی روی مریخ می پردازد. این خودرو یا به عبارت بهتر آزمایشگاه سیار بسیار مدرن، کنجکاوی (به انگلیسی Curiosity) نام داشته و در سال ۲۰۱۲ روی سطح مریخ فرود آمده است.

کنجکاوی ابعادی مشابه با یک خودرو دارد و به لحاظ توانایی های حرکتی و قابلیت ها می توان آن را یکی از بهترین و پیشرفته ترین خودروهای ساخت بشر توصیف کرد. به واسطه همین توانایی ها، کنجکاوی چندی پیش با بالا رفتن از یکی از پر شیب ترین دامنه های مریخ موفق به ثبت رکورد جدیدی شد.

مریخ نورد کنجکاوی چگونه از خود سلفی می گیرد

این رکورد در طول ماموریتی جدید که از ابتدای ماه مارس آغاز شده، در منطقه ای به نام Mount Sharp با شیب ۳۱ درجه به ثبت رسیده است. البته ذکر این نکته ضروری است که پیش تر مریخ نورد فرصت (به انگلیسی Opportunity) در سال ۲۰۱۶ به رکورد حرکت در شیب ۳۲ درجه دست پیدا کرده است.

اما نکته جالب اینکه قبل از آغاز ماموریت جدید، کنجکاوی ۸۶ عکس مختلف را به زمین ارسال کرده؛ حال ناسا با ترکیب این عکس ها یک سلفی بسیار جالب و به یادماندنی از کنجکاوی را خلق نموده که در زیر می توانید آن را مشاهده کنید. به گفته ناسا در این عکس مریخ نورد مذکور در نقطه ای که ۳.۴ متر پایین تر از نقطه اوج صعود است، حضور دارد.

مریخ نورد کنجکاوی چگونه از خود سلفی می گیرد

برای افرادی که دوست دارند بدانند مریخ نورد کنجکاوی چگونه از خود سلفی می گیرد، ناسا اخیرا ویدیویی جالب منتشر کرده و به این سوال پاسخ داده است. داگ الیسن (Doug Ellison) اپراتور دوربین در آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا (JPL) در این باره گفته:

ما فکر کردیم بهترین روش برای تشریح چگونگی امر، این است که به خودروی مریخ نورد اجازه دهیم خودش فرایندهای مربوطه را نشان دهد.

شایان ذکر است اگر ویروس کرونا بیش از این برنامه های بشر را به هم نزند، سال آینده یک خودروی مریخ نورد دیگر با نام Perseverance (به معنای پشت کار و استقامت) به کنجکاوی ملحق خواهد شد.

 

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato