از کانون کووید-19 تا سرباز خط مقدم؛ تلاش چین برای تغییر چهره در شبکه‌های اجتماعی

از کانون کووید-19 تا سرباز خط مقدم؛ تلاش چین برای تغییر چهره در شبکه‌های اجتماعی

از کانون کووید-19 تا سرباز خط مقدم؛ تلاش چین برای تغییر چهره در شبکه‌های اجتماعی

گزارش یک موسسه امنیتی نشان می‌دهد که ماشین پروپاگاندای چین به شدت در تلاش است تا در شبکه‌های اجتماعی انگلیسی زبان، تصویر بهتری از چین در رابطه با ویروس کرونا ارائه دهد. در واقع، این تصویر قرار است آنقدر بهتر باشد که به جای مبدا کرونا، چین به عنوان مبارز اصلی کووید-۱۹ در سطح جهانی معرفی شود.

موسسه خصوصی «Recorded Future»، فعال در حوزه امنیت سایبری، در گزارشی اعلام کرده است که دولت چین یک کمپین بزرگ در شبکه‌های اجتماعی راه‌اندازی کرده است تا نقش خود را به عنوان یک مبارز بزرگ با کرونا نشان دهد. یکی از اهداف همین کمپین این است که در ذهن کاربران جهان این تصور به وجود بیاید که چین، بهترین پاسخ ممکن را به این همه‌گیری داده و به بهترین شکل در جهان آن را کنترل کرده است و باید سایر کشورها، چین را به عنوان یک الگو برای خود انتخاب کنند. در همین رابطه تلاش شده تا این پیام‌ها منتقل شود:

  • چین سیستم حکمرانی بهتری از غرب دارد و به همین دلیل توانسته پاسخ مناسب‌تر و سریع‌تری به همه‌گیری کرونا بدهد.
  • حال که شرایط غیرعادی در چین به پایان رسیده، نوبت چین است که به کشورهای دیگر کمک کند.
  • غرب از کووید-۱۹ سوءاستفاده می‌کند تا رشد چین را تحت تاثیر قرار دهد.
  • ریشه‌های کووید-۱۹ نامشخص هستند و چین تقصیری ندارد.

این موسسه، با بررسی ۳۲ هزار پیام تاثیرگذار انگلیسی زبان از ۵۰ حساب کاربری مطرح و شناخته شده به این نتیجه‌گیری رسیده است. «پریسیلا موریوچی»، تحلیلگر این موسسه به «بیزینس اینسایدر» گفته است چین از وضعیت حساس کنونی جهان بهره گرفته تا روایت کرونا را آنطور که می‌خواهد کنترل کند.

آنطور که چین اعلام کرده کل تعداد قربانیان ویروس کرونا در این کشور، ۳ هزار ۳۰۵ نفر بوده‌اند درحالی که منابع مختلفی اعتقاد دارند این رقم به شدت کم‌تر از رقم واقعی قربانیان در این کشور است.

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل