یافته‌های غیرقطعی محققان چینی از انتقال کرونا توسط گربه‌ها و سگ‌ها حکایت دارد

بدون هیچ شکی ویروس کرونا بزرگترین بحران کنونی جهان است و دانشمندان زیادی درباره آن تحقیق می‌کنند. جدیدترین مطالعه صورت گرفته توسط محققان چینی مشخص می‌کند حیواناتی مانند گربه‌ها و سگ‌ها، می‌توانند در شیوع کرونا نقش داشته باشند.

چندین ماه از ابتلای اولین انسان به کووید-19 می‌گذرد و روزانه بر تعداد مبتلایان و قربانیان آن افزوده می‌شود. یکی از فرضیه‌های اصلی در رابطه با این بیماری، گسترش آن توسط حیوانات در بازار ووهان است. بسیاری به این موضوع اشاره می‌کنند که این بازار موجب شیوع کرونا شده، اما منشا اصلی آن محسوب نمی‌شود.

بر اساس تحقیقی که به تازگی صورت گرفته، احتمالا حیوانات بیشتری در شیوع ویروس کرونا نقش داشته باشند. در مقاله نوشته شده، تحلیل الگوهای ژن‌های مخصوص در زیست شناسی پستانداران شرح داده شده. در حالی که محققان چینی اعلام کرده‌اند به مدارک ژنتیکی برای میزبانی این ویروس توسط حیواناتی مانند سگ‌ها و گربه‌ها دست پیدا کرده‌اند، مرکز کنترل بیماری‌ها در ایالات متحده آمریکا خبر از عدم وجود مدارک مبنی بر امکان شیوع کرونا توسط حیوانات خانگی می‌دهد.

بلیط هواپیما

کرونا

باید به این موضوع اشاره کنیم که این مقاله هنوز مورد تایید مقامات علمی قرار نگرفته، بنابراین نمی‌توان با اطمینان یافته‌های آن را قبول کرد. در مقاله جدید نوشته شده: «تحلیل‌های ما نشان می‌دهد به احتمال زیاد سگ‌ها و گربه‌ها می‌توانند میزبان کووید-۱۹ باشند. این حیوانات احتمالا در شیوع گسترده کرونا نقش دارند.»

محققان برای تحلیل خود آنزیم 2 مبدل آنژیوتانسین (ACE2) را مورد بررسی قرار داده‌اند. ACE2 یک پروتئین روی سطح سلول‌ها است که به اعتقاد دانشمندان، باعث ابتلای افراد به کرونا می‌شود. محققان میزان این پروتئین در بدن حیوانات را بررسی و آن را با انسان‌ها مقایسه کرده‌اند. وجود سطح بالایی از این پروتئین در سگ‌ها و گربه‌ها، باعث می‌شود آن‌ها یک میزبان مستعد برای کووید-19 باشند.

پس از این پروتئین، RNA مورد بررسی قرار گرفت. اسید ریبونوکلئیک یا RNA، مولکول‌های اسید نوکلئیک بوده که دستورالعمل‌های ساخت DNA را در اختیار پروتئین سلول قرار می‌دهد. برای بررسی RNA حیوانات، از ابزارهای نرم افزاری استفاده شد. نتیجه این کار به شرح زیر است:

«ژن‌های ACE2 پستانداران به شدت محافظت می‌شوند و الگوهای گسترده‌ای را نشان می‌دهند. تحلیل‌ها مشخص کرد که سطح ACE2 در سگ‌ها و گربه‌ها بالاست. این موضوع بیشتر در مورد گربه‌ها صادق است. آن‌ها دارای چهار سطح ACE2 بافتی هستند که آن‌ها را بالاتر از سایر پستانداران قرار می‌دهند.»

سوال مهمی که نیاز به بررسی بیشتر دارد، این است که آیا داشتن سطح بالای ACE2 در حیوانات به سادگی می‌تواند به معنای ابتلای آن‌ها به کرونا باشد؟ تقریبا شکی وجود ندارد که نحوه عملکرد ACE2 در گربه‌ها با انسان‌ها متفاوت است.

کرونا

درباره این موضوع که حیوانات اهلی می‌توانند منبع این بیماری باشند، نگرانی‌ها و شک و تردید‌های زیادی وجود دارد. یکی از خبرنگارانی که در این زمینه فعالیت می‌کند، «دیوید گریم» اعلام کرده در هفته جاری چندین آزمایشگاه پس از تایید ابتلای اولین گربه به کرونا، چندین نمونه حیوانی را مورد آزمایش قرار دادند. گریم در گذشته مصاحبه‌ای با «شلی رنکین»، میکروبیولوژیست دانشکده دامپزشکی دانشگاه پنسیلوانیا در فیلادلفیا صورت داده بود. رنکین درباره اشتراک این بیماری میان انسان و حیوانات خانگی تردید دارد. رنکین در این زمینه گفته:

«گربه‌ها و سگ‌ها نیز در رده پستانداران قرار می‌گیرند. آن‌ها دارای گیرنده‌های مشابه با انسان‌ها هستند، بنابراین در حالت تئوری ویروس می‌تواند به این گیرنده‌ها بچسبد. اما آیا این موضوع به معنای آن است که ویروس می‌تواند وارد سلول شده و تکثیر شود؟ احتمالا جواب این سوال منفی است.»

با توجه به اینکه تحقیق جدید هنوز مورد تایید قرار نگرفته و نتیجه آن با گفته‌های مرکز کنترل بیماری‌ها در ایالات متحده آمریکا متفاوت است، باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود. باید برای این سوال که آیا مکانیزم عملکرد ACE2 در پستانداران مشابه با انسان‌ها است، پاسخی پیدا کرد.

بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

نتیجه یک تحقیق: حیوانات خانگی در دوران قرنطینه سلامت ذهنی را بهبود می‌بخشند

همه گیری بیماری «کووید 19» در دنیا باعث شده، تحقیقات مختلف از جنبه‌های متفاوتی روی این بیماری انجام شود. آخرین بررسی‌های انجام شده توسط محققان دانشگاه «یورک» نشان می‌دهد، داشتن حیوان خانگی در شرایط پاندمی کرونا، به سلامت روان کمک شایانی می‌کند و باعث می‌شود فرد کمتر احساس تنهایی کند.در تحقیق انجام شده، 6000 شهروند... ادامه مطلب

تعداد قربانیان جهانی کرونا از مرز ۱ میلیون نفر عبور کرد

کرونا از چندین ماه پیش تبدیل به بزرگترین بحران بشر شده و روزبه‌روز بر شمار مبتلایان و قربانیان آن افزوده می‌شود. اکنون این ویروس جان بیش از ۱ میلیون نفر را گرفته است.با شیوع ویروس کرونا زندگی مردم در سراسر جهان مختل و اقتصاد جهانی نیز با شوک بزرگی مواجه شد. این بیماری صنعت گردشگری،... ادامه مطلب

ویروس کرونا احتمالا سیگنال‌های درد را مسدود می‌کند

تعداد قربانیان ویروس کرونا در حال نزدیک شدن به ۱ میلیون نفر است، با این حال هنوز اطلاعات کاملی از آن نداریم. در پژوهشی که اخیرا یافته‌های آن منتشر شده، به مسدودسازی سیگنال‌های درد توسط این بیماری کشنده اشاره شده است.زمانی که به یک بیماری مبتلا می‌شویم، دردهای مختلفی را تجربه می‌کنیم، اما اگر بیماری... ادامه مطلب

هوش مصنوعی حالا می‌تواند میزان تنهایی شما را تشخیص دهد

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه «کالیفرنیا، سن دیگو» در پژوهشی نشان داده‌اند که چگونه ابزارهای تحلیل گفتار هوش مصنوعی می‌توانند سطح تنهایی در سنین بالا را پیش‌بینی کنند.پردازش زبان‌های طبیعی (NLP) برای تکنیک‌های مختلف پردازش یا تحلیل بخش بالایی از گفتارهای طبیعی یا پیام‌های بدون ساختار مورد استفاده قرار می‌گیرند. با پیشرفته شدن سیستم‌های هوش مصنوعی... ادامه مطلب

فنلاند از سگ‌ها برای شناسایی کووید ۱۹ استفاده می‌کند

همه ما سگ‌هایی دیده‌ایم که در ایست‌های بازرسی در مرز‌ها و فرودگاه‌ها مستقر می‌شوند تا با بو کشیدن، به پیدا کردن مواد مخدر و سایر مواد غیر قانونی که مردم نباید به کشور بیاورند کمک کنند؛ اما آیا می‌توان از سگ‌های موادیاب برای بو کشیدن بیماری‌هایی مانند کووید ۱۹ در مردم استفاده کرد؟ ظاهرا محققان... ادامه مطلب

جهش ویروس کرونا آن را مسری‌تر از گذشته کرده است

از چندین ماه پیش کرونا تبدیل به بزرگترین بحران بشر شده و تحقیقات زیادی درباره آن صورت گرفته. در یک پژوهش جدید، جزئیاتی درباره جهش این ویروس منتشر شده که آن را مسری‌تر از گذشته می‌کند.محققان در بیمارستان «متودیست» هیوستون بیش از ۵۰۰۰ نمونه ویروس کرونا از بیماران در این شهر را توالی‌یابی کردند که... ادامه مطلب

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟