رویکرد عجیب سوئد برای مقابله با کرونا؛ وایکینگ‌ها به قرنطینه اعتقاد ندارند

رویکرد عجیب سوئد برای مقابله با کرونا؛ وایکینگ‌ها به قرنطینه اعتقاد ندارند

اروپا هفته هاست برای جلوگیری از شیوع هرچه بیشتر کرونا به قرنطینه روی آورده است. خیابان های پر زرق و برق و شلوغ این قاره سوت و کور شده و حتی در برخی مناطق حیوانات وحشی در خیابان ها پرسه می زنند. سوئد اما از این قضیه مستثنی است و شهروندان آن به روال سابق به زندگی خود ادامه می دهند.

این کشور اسکاندویناوی روشی متفاوت را در پیش گرفته و در آن خبری از قرنطینه، تعطیلی فروشگاه ها و پارک ها، بستن مرز با کشورهای مجاور یا منع آمد و شد نیست. سوئد در عوض با تکیه بر درک مشترک مردم از شرایط از آنها خواسته از اجتماع بیش از ۵۰ نفر پرهیز کنند و همچنین سالمندان و افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف در خانه بمانند. روش آنها برای مقابله با کرونا به ممنوع بودن تجمع بیش از ۵۰ نفر، محدود کردن ناوگان قطارها و تعطیلی برخی موزه ها محدود می شود.

روش سوئد برای مقابله با کرونا

این کشور برای مقابله با کرونا بر ایزوله کردن بیماران و افراد کهنسال در کنار جلوگیری از تعطیلی کسب و کارها و لطمه به اقتصاد متمرکز بوده است.

به گفته کارشناسان هدف از اینکار در پیش گرفتن رویکردی است که در بلند مدت امکان پیاده سازی آن وجود داشته باشد چرا که قرنطینه کلی در بلندمدت بی تاثیر است و مردم دیر یا زود از آن خسته خواهند شد. موافقان این روش بر این باورند که کشور، اقتصاد و سیستم بهداشت و سلامت آنها از بحران عبور خواهد کرد اما برخلاف کشورهای دیگر به اقتصادشان هم لطمه ای وارد نخواهد شد.

با این وجود بسیاری به موثر این روش شک دارند. بر اساس داده های رسمی سوئد شمار بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در این کشور به ۶۰۷۸ رسیده و ۳۳۳ نفر هم بر اثر آن جان باخته اند. هرچند برخی موافق این رویه هستند اما با افزایش شمار مبتلایان ۲۳۰۰ متخصص آکادمیک در نامه ای خطاب به مقامات دولتی خواستار تغییر روش فعلی و اعمال محدودیت های بیشتر شده اند. Cecilia Soderberg-Naucler، استاد بیماری ‌زایی میکروبی موسسه «کارولینسکا»، از بزرگترین دانشگاه های علوم پزشکی اروپا در این باره می گوید: «ما انتخابی نداریم و باید همین حالا استکهلم را تعطیل کنیم.»

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato