تاثیر کرونا بر بازار پی‌سی: افت فروش با وجود افزایش تقاضا

گسترش دورکاری به خاطر شیوع کرونا باعث افزایش تقاضا برای خرید کامپیوترهای شخصی شده اما محدودیت های زنجیره تامین مانع استفاده از این فرصت شده تا در عین افزایش تقاضا، عرضه پی سی نسبت به سال قبل ۸ درصد کمتر شود.

برآوردهای موسسه تحقیقاتی Canalys حاکی از افت ۸ درصدی بازار پی سی در ماهه اول ۲۰۲۰ است که از سال ۲۰۱۶ تا کنون بی سابقه بوده است. Rushabh Doshi، مدیر Canalys در اینباره می گوید:

صنعت پی سی به لطف قرنطینه ناشی از کوویدـ۱۹ شاهد هجوم مشتریان به بازار بود اما همزمان تولیدکنندگان با محدودیت در زنجیره تامین مواجه بودند که ناشی از تلاش نافرجام اینتل برای انتقال به لیتوگرافی ۱۰ نانومتری و تعطیلی بسیاری از کمپانی های چینی در پی شیوع کرونا بود.

مقامات چینی خطوط تولید را به خاطر حضور متراکم کارگران و نگرانی از شیوع کرونا تعطیل کرده بودند که نه تنها  بازار پی سی بلکه موبایل و بسیاری از گجت های دیگر را نیز تحت تاثیر قرار داد.

همانطور که در جدول فوق می بینید طی سه ماهه اول ۲۰۲۰ لنوو با عرضه ۱۲.۸ میلیون دستگاه بار دیگر در جایگاه نخست قرار گرفته است. HP و دل هم به ترتیب ۱۱.۷ و ۱۰.۵ میلیون کامپیوتر شخصی را راهی بازار کرده و رتبه دوم و سوم پر فروش ترین کمپانی ها را از آن خود کرده اند. اپل اما با سقوط ۲۰ درصدی تنها ۳.۲ پی سی را به دست مشتریان رسانده تا بیشترین افت عرضه را میان رتبه های برتر تجربه کرده باشد.

تحلیلگران Canalys به ادامه استقبال مشتریان از این دستگاه ها در سه ماهه دوم امید چندانی ندارند چرا که بسیاری از کاربران تا آن زمان دستگاه های مورد نیاز خود را تهیه کرده و کسب و کارهای معدودی به هزینه برای تجهیز دفاتر خود ادامه می دهند. از سوی دیگر ویروس کرونا باعث شروع یک رکود جهانی شده و با ادامه روند فعلی بسیاری از کمپانی ها ورشکسته شده و میلیون ها نفر کار خود را از دست خواهند داد.

ویجیاتو

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟