گوگل اطلاعات جامعی را درباره تغییر الگوی جستجوی کاربران در دوران کرونا منتشر کرد

گوگل با انتشار گزارشی در مورد الگوهای جدید جستجو پس از بحران ویروس کرونا، توضیحاتی را درباره ۵ تغییر مهم در رفتار کاربران ارائه کرده است. اطلاع از این ترندها در دوران کرونا می‌تواند در رفع نیازهای مشتریان و کاربران نقش موثری ایفا کند.

تاثیر کرونا بر دنیا آنقدر گسترده و عمیق است که کمتر سازمانی کسب و کار خود را به شیوه قبل به پیش می‌برد و این تاثیر حتی نحوه جستجوی کاربران در گوگل را هم دستخوش تغییر کرده است. گوگل با تحلیل رفتار کاربران ۵ تغییر عمده را شناسایی کرده که اهداف زیر را دنبال می‌کنند:

 • جمع آوری اطلاعات حیاتی
 • ایجاد ارتباطات جدید
 • انطباق با تغییرات در زندگی روزمره
 • تحسین قهرمان‌ها
 • مراقبت از خود و دیگران

بلیط هواپیما

در ادامه به شرح هریک از این موارد پرداخته شده است.

جمع آوری اطلاعات حیاتی

این روزها با بسته شدن مدارس، دورکاری کارکنان و اعمال قرنطینه زندگی روزمره شاهد تغییراتی عمیق است و کاربران و مشتریان برای کنار آمدن با شرایط به محتوای جدید و مفید نیاز دارند.

کسب و کارها و سازمان‌ها باید با اطلاع رسانی دقیق، شفاف و همراه با جزییات درباره چگونگی ارائه سرویس‌ها و زمان و مکان آن به مشتریان کمک کنند. به گفته گوگل جستجوها در موارد زیر رو به افزایش است:

 • خرده فروشی
 • سوالاتی در مورد امکان فریز کردن غذاهای مختلف
 • تحویل اجناس درب خانه
 • کار و مشاغل کوتاه مدت
 • تعویق بازپرداخت وام

برندها و بازاریاب‌ها با تولید محتوا در این زمینه می توانند کاربران را جذب کرده و به آنها کمک کنند. گوگل در این زمینه توصیه‌های زیر را به برندها ارائه کرده:

 • فعالیت‌هایتان را دقیق و واضح برای مخاطبان شرح داده و به آنها اطمینان دهید که کنارشان ایستاده‌اید.
 • در پذیرش لغو سفارش‌ها و بازپرداخت هزینه دریافتی انعطاف پذیر باشید.

ایجاد ارتباطات جدید

شهروندانی که ناچار به رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی شده‌اند، در دنیای مجازی به دنبال برقراری ارتباطات جدید هستند. همین عامل باعث شده جستجو برای موضوعات زیر بیشتر شود:

 • ویدیوهای با مضمون اجرای یک کار به صورت دسته جمعی (مطالعه، آشپزی و ضدعفونی گروهی در یوتیوب شاهد بیشترین رشد بوده‌اند)
 • بازی آنلاین چند نفره
 • دورهمی‌های مجازی

توصیه های گوگل برای کسب و کارها شامل این موارد است:

 • به دنبال راه‌هایی برای برقراری ارتباط بین مشتریان به صورت محلی یا جهانی باشید.
 • ایفای نقش در ایجاد یا ارتقای تجارب مشترک و مجازی افراد را در دستور کار قرار دهید.

انطباق با تغییرات در زندگی روزمره

عادات آنلاین کاربران در حال تغییر است چرا که ناچار به انطباق خود با نیازهای زندگی در قرنطینه هستند. همین عامل باعث شده جستجو برای عبارت های «خودت انجامش بده»، «دوچرخه ثابت» و «ست دمبل» بیشتر شود.

همچنین مردم به تماشای نحوه کنار آمدن دیگران با قرنطینه نیز تمایل دارند و به همین خاطر تعداد بینندگان شوهای تلویزیونی که مجری آنرا در خانه خود اجرا می‌کند، بیشتر شده است. توصیه های گوگل برای کمک به مشتریان در این زمینه:

 • به مردم اطمینان دهید که راه حل‌ها همیشه و همه جا در دسترس آنهاست.
 • با استفاده از گوگل ترندز یا ابزارهای تحلیلی نیازهای افراد را تشخیص داده و استراتژی ارتباطی را بر اساس آن تدوین کنید
 • به صورت مرتب محتواهایی را برای اطلاع رسانی، سرگرمی، برقراری ارتباط یا افزایش روحیه منتشر کنید.
تحسین قهرمان‌ها

مردم به تلاش‌های مشاغل خاص در این روزها احترام گذاشته و از کادر درمان و کارمندان بانک گرفته تا پیک های تحویل کالا را تحسین می کنند. شاهد این مدعا هم افزایش جستجوی عبارت سپاسگزاری از کارکنان مشاغل ضروری است.

برای تشویق مردم به تحسین قهرمان‌های این روزها از این توصیه‌ها پیروی کنید:

 • افرادی که به بهبود شرایط کمک می‌کنند را پیدا کرده و از آنها پشتیبانی یا قدردانی کنید.
 • قهرمان را بین کارکنان، مشتریان و حتی در منطقه فعالیت خودتان پیدا کرده و معرفی کنید.
 • اگر در تجهیزات یا فناوری شما مواردی وجود دارد که به بهبود شرایط کمک می کند، آنها را معرفی کنید.

مراقبت از خود و دیگران

در شرایط دشوار کنونی مردم به دنبال راهی برای تقویت خود و دیگران از نظر جسمانی و روانی هستند و به همین خاطر جستجو برای راه حل‌های واقعی یا مجازی که به رفع کسالت، اضطراب و رفع تردیدها کمک کند، رو به افزایش است.

شاخص ترین جستجوها در این زمینه شامل پازل، ریلکس کردن و تور مجازی در گالری‌ها و موزه‌ها می‌شود. بهترین راهکارها برای کمک به مشتریان و کاربران از نظر گوگل شامل این موارد است:

 • امکان بازدید از موسسات فرهنگی یا مناظر طبیعی مورد علاقه مردم را تسهیل کنید.
 • به گفتگوها در مورد روش‌های حفظ سلامت و تندرستی در خانه بپیوندید.
 • پلتفرم‌های مورد استفاده را بر اساس شرایط مشتریان تحت قرنطینه تغییر دهید.

جمع بندی

در یک نظرسنجی صورت گرفته بین مشتریان آمریکایی ۸۴ درصد از شرکت کنندگان اعلام کرده اند که عملکرد کمپانی‌ها در شرایط کنونی روی وفاداری آنها به این برندها در آینده اثرگذار خواهد بود. گوگل هم در انتهای گزارش خود روی این نکته تاکید کرده که هرچه یک کسب و کار در شرایط فعلی برای مشتریانش مفیدتر باشد، در بلند مدت نتیجه بهتری خواهد گرفت.

بلیط هواپیما hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

127 طرح جدید ایموجی برای سال2021 منتشر می‌شود

کاربرانی بسیاری در سراسر جهان هر روز از ایموجی‌های مختلف در چت‌های خود استفاده می‌کنند و با سریع‌ترین حالت ممکن، منظور خود را به طرف مقابل منتقل می‌کنند.آخرین نسخه ایموجی 13.1 قرار است با 127 ایموجی جدید سال 2021 منتشر شود.همه گیری کرونا باعث شد در انتشار نسخه ایموجی 14.1 تاخیر بیفتد. اما نسخه ایموجی... ادامه مطلب

حساب کاربری شبکه «پرس تی‌وی» صدا و سیما در یوتیوب مسدود شد

گوگل برای ششمین بار حساب کاربری شبکه «پرس تی‌وی»، از کانال‌های برون‌مرزی صدا و سیما را به خاطر نقض قوانین مسدود کرد.پرس تی‌وی کانال انگلیسی زبان صدا و سیما است که برنامه‌های خود را برای مخاطبان خارج از کشور پخش می‌کند. کانال رسمی این شبکه در یوتیوب از ساعاتی قبل مسدود شده و گوگل دلیل آن را «نقض... ادامه مطلب

تشخیص زودهنگام زلزله 4.5 ریشتری توسط سیستم لرزه‌نگار اندروید

شب گذشته و در پی زلزله 4.5 ریشتری در کالیفرنیا «سیستم هشدار زلزله اندروید» گوگل عملکرد موفقیت آمیزی از خود نشان داد و توانست بر اساس لرزه‌های اولیه نواحی تحت تاثیر احتمالی را پیش‌بینی کرده و هشدارهایی را به کاربران اعلام کند.خرداد ماه امسال خبرهایی در مورد سیستم هشدار زلزله گوگل روی دستگاه‌‌های هوشمند اندرویدی... ادامه مطلب

با بهترین ابزارهای رایگان دسکتاپ برای بازاریابی اینستاگرام آشنا شوید

نزدیک به ۸۰۰ اپ موبایل و ابزارهای شخص ثالث برای مدیریت حساب اینستاگرام شما وجود دارد و چندین برنامه و ابزار دسکتاپ نیز برای این شبکه اجتماعی توسعه پیدا کرده‌اند. در این مطلب به معرفی بهترین ابزارهای رایگان برای بازاریابی اینستاگرام می‌پردازیم.در حالی که برنامه‌های زیادی برای بازاریابی اینستاگرام در دنیای موبایل وجود دارند، نمی‌توانید... ادامه مطلب

گوگل فایبر اینترنت ۲ گیگابیت بر ثانیه را با قیمت ماهانه ۱۰۰ دلار ارائه می‌کند

گوگل اعلام کرد سرویس اینترنت پرسرعت این شرکت به نام «فایبر» از اواخر سال جاری میلادی اینترنت ۲ گیگابیت بر ثانیه را با هزینه ماهانه ۱۰۰ دلار در برخی از شهرهای آمریکا ارائه می‌کند.گوگل اعلام کرد از اواخر سال جاری میلادی سرویس «گوگل فایبر» اینترنت ۲ گیگابیت بر ثانیه (۲۵۰ مگابایت بر ثانیه) را به... ادامه مطلب

رونمایی گوگل از باندل سخت افزاری Series One برای اتاق‌های جلسات

گوگل از محصولات «Google Meet Series One» رونمایی کرد که مجموعه‌ای از سخت افزارهای ویدیو کنفرانس برای اتاق‌های جلسه محسوب می‌شود.این دستگاه‌ها که با همکاری لنوو ساخته شده‌اند، از دوربین‌ها و میکروفن‌های قدرتمندی استفاده می‌کنند که به علت وجود ماژول‌های شتاب‌دهنده «Coral M.2» و واحدهای پردازشی تنسور «Edge» از هوش مصنوعی بهره می‌برند.تلاش‌های سخت افزاری... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟