گوگل اطلاعات جامعی را درباره تغییر الگوی جستجوی کاربران در دوران کرونا منتشر کرد

گوگل با انتشار گزارشی در مورد الگوهای جدید جستجو پس از بحران ویروس کرونا، توضیحاتی را درباره ۵ تغییر مهم در رفتار کاربران ارائه کرده است. اطلاع از این ترندها در دوران کرونا می‌تواند در رفع نیازهای مشتریان و کاربران نقش موثری ایفا کند.

تاثیر کرونا بر دنیا آنقدر گسترده و عمیق است که کمتر سازمانی کسب و کار خود را به شیوه قبل به پیش می‌برد و این تاثیر حتی نحوه جستجوی کاربران در گوگل را هم دستخوش تغییر کرده است. گوگل با تحلیل رفتار کاربران ۵ تغییر عمده را شناسایی کرده که اهداف زیر را دنبال می‌کنند:

 • جمع آوری اطلاعات حیاتی
 • ایجاد ارتباطات جدید
 • انطباق با تغییرات در زندگی روزمره
 • تحسین قهرمان‌ها
 • مراقبت از خود و دیگران

در ادامه به شرح هریک از این موارد پرداخته شده است.

جمع آوری اطلاعات حیاتی

این روزها با بسته شدن مدارس، دورکاری کارکنان و اعمال قرنطینه زندگی روزمره شاهد تغییراتی عمیق است و کاربران و مشتریان برای کنار آمدن با شرایط به محتوای جدید و مفید نیاز دارند.

کسب و کارها و سازمان‌ها باید با اطلاع رسانی دقیق، شفاف و همراه با جزییات درباره چگونگی ارائه سرویس‌ها و زمان و مکان آن به مشتریان کمک کنند. به گفته گوگل جستجوها در موارد زیر رو به افزایش است:

 • خرده فروشی
 • سوالاتی در مورد امکان فریز کردن غذاهای مختلف
 • تحویل اجناس درب خانه
 • کار و مشاغل کوتاه مدت
 • تعویق بازپرداخت وام

برندها و بازاریاب‌ها با تولید محتوا در این زمینه می توانند کاربران را جذب کرده و به آنها کمک کنند. گوگل در این زمینه توصیه‌های زیر را به برندها ارائه کرده:

 • فعالیت‌هایتان را دقیق و واضح برای مخاطبان شرح داده و به آنها اطمینان دهید که کنارشان ایستاده‌اید.
 • در پذیرش لغو سفارش‌ها و بازپرداخت هزینه دریافتی انعطاف پذیر باشید.

ایجاد ارتباطات جدید

شهروندانی که ناچار به رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی شده‌اند، در دنیای مجازی به دنبال برقراری ارتباطات جدید هستند. همین عامل باعث شده جستجو برای موضوعات زیر بیشتر شود:

 • ویدیوهای با مضمون اجرای یک کار به صورت دسته جمعی (مطالعه، آشپزی و ضدعفونی گروهی در یوتیوب شاهد بیشترین رشد بوده‌اند)
 • بازی آنلاین چند نفره
 • دورهمی‌های مجازی

توصیه های گوگل برای کسب و کارها شامل این موارد است:

 • به دنبال راه‌هایی برای برقراری ارتباط بین مشتریان به صورت محلی یا جهانی باشید.
 • ایفای نقش در ایجاد یا ارتقای تجارب مشترک و مجازی افراد را در دستور کار قرار دهید.

انطباق با تغییرات در زندگی روزمره

عادات آنلاین کاربران در حال تغییر است چرا که ناچار به انطباق خود با نیازهای زندگی در قرنطینه هستند. همین عامل باعث شده جستجو برای عبارت های «خودت انجامش بده»، «دوچرخه ثابت» و «ست دمبل» بیشتر شود.

همچنین مردم به تماشای نحوه کنار آمدن دیگران با قرنطینه نیز تمایل دارند و به همین خاطر تعداد بینندگان شوهای تلویزیونی که مجری آنرا در خانه خود اجرا می‌کند، بیشتر شده است. توصیه های گوگل برای کمک به مشتریان در این زمینه:

 • به مردم اطمینان دهید که راه حل‌ها همیشه و همه جا در دسترس آنهاست.
 • با استفاده از گوگل ترندز یا ابزارهای تحلیلی نیازهای افراد را تشخیص داده و استراتژی ارتباطی را بر اساس آن تدوین کنید
 • به صورت مرتب محتواهایی را برای اطلاع رسانی، سرگرمی، برقراری ارتباط یا افزایش روحیه منتشر کنید.
تحسین قهرمان‌ها

مردم به تلاش‌های مشاغل خاص در این روزها احترام گذاشته و از کادر درمان و کارمندان بانک گرفته تا پیک های تحویل کالا را تحسین می کنند. شاهد این مدعا هم افزایش جستجوی عبارت سپاسگزاری از کارکنان مشاغل ضروری است.

برای تشویق مردم به تحسین قهرمان‌های این روزها از این توصیه‌ها پیروی کنید:

 • افرادی که به بهبود شرایط کمک می‌کنند را پیدا کرده و از آنها پشتیبانی یا قدردانی کنید.
 • قهرمان را بین کارکنان، مشتریان و حتی در منطقه فعالیت خودتان پیدا کرده و معرفی کنید.
 • اگر در تجهیزات یا فناوری شما مواردی وجود دارد که به بهبود شرایط کمک می کند، آنها را معرفی کنید.

مراقبت از خود و دیگران

در شرایط دشوار کنونی مردم به دنبال راهی برای تقویت خود و دیگران از نظر جسمانی و روانی هستند و به همین خاطر جستجو برای راه حل‌های واقعی یا مجازی که به رفع کسالت، اضطراب و رفع تردیدها کمک کند، رو به افزایش است.

شاخص ترین جستجوها در این زمینه شامل پازل، ریلکس کردن و تور مجازی در گالری‌ها و موزه‌ها می‌شود. بهترین راهکارها برای کمک به مشتریان و کاربران از نظر گوگل شامل این موارد است:

 • امکان بازدید از موسسات فرهنگی یا مناظر طبیعی مورد علاقه مردم را تسهیل کنید.
 • به گفتگوها در مورد روش‌های حفظ سلامت و تندرستی در خانه بپیوندید.
 • پلتفرم‌های مورد استفاده را بر اساس شرایط مشتریان تحت قرنطینه تغییر دهید.

جمع بندی

در یک نظرسنجی صورت گرفته بین مشتریان آمریکایی ۸۴ درصد از شرکت کنندگان اعلام کرده اند که عملکرد کمپانی‌ها در شرایط کنونی روی وفاداری آنها به این برندها در آینده اثرگذار خواهد بود. گوگل هم در انتهای گزارش خود روی این نکته تاکید کرده که هرچه یک کسب و کار در شرایط فعلی برای مشتریانش مفیدتر باشد، در بلند مدت نتیجه بهتری خواهد گرفت.

مطالب مرتبط

مدیر عملیات تپسی: افزایش شدید قیمت در نرخ کرایه‌های سفر نداشتیم

با بازگشایی ادارات و شرکت‌ها و برگشت تدریجی شرایط کشور به دوران قبل از شیوع کرونا، نرخ‌های تاکسی‌های اینترنتی نیز رشد شدیدی پیدا کرده است. این موضوع را کاربران در توییتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی گزارش کرده‌اند و نسبت به این افزایش قیمت انتقادات زیادی داشتند. با این حال مدیر عملیات تپسی تاکید دارد که... ادامه مطلب

اسنپ می‌گوید قیمت سفرها بین ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش داشته‌اند

با شیوع ویروس کرونا و خانه‌نشینی، تعداد سفرها با تاکسی‌های اینترنتی به طرز شدیدی کاهش پیدا کرد؛ در این ایام قیمت تاکسی‌های اینترنتی نه‌تنها گران‌تر نشد، بلکه در برخی مواقع ارزان‌تر هم شد. اما با گذشت روزها و ماه‌ها، حالا که شرکت‌ها باز شده‌اند و رفت و آمد شهری بیشتر شده، تاکسی‌های اینترنتی نیز نرخ... ادامه مطلب

طرح آینده نگاری سازمان فناوری اطلاعات به دنبال چیست؟

مدیرکل توسعه راهبردها و سیاستهای سازمان فناوری اطلاعات ایران از شرکت بیش از ۱۲۰۰ نفر در طرح آینده نگاری اولویت‌ها و راهبردهای فناوری اطلاعات کشور خبر داد؛ طرحی که به گفته او قرار نیست صرفا یک پژوهش کتبی باشد و دولت سعی دارد تا داده‌های استخراج شده از آن را به گزاره‌های و سیاست‌های اجرایی... ادامه مطلب

طرح «انتخاب هر ایرانی یک تلویزیون اینترنتی» توسط وزارت ارتباطات رونمایی شد

رییس سازمان فناوری اطلاعات در آیین رونمایی از پروژه‌های پیشران اقتصاد دیجیتال از پروژه انتخاب هر ایرانی یک تلویزیون اینترنتی رونمایی کرد؛ پروژه‌ای که به واسطه آن مردم می‌توانند از بین سه VOD بزرگ کشور و از طریق اینترنت ثابت، یک ماه اشتراک رایگان داشته باشند.به گفته «امیر ناظمی» مردم مانند هر نیاز عمومی دیگری،... ادامه مطلب

ایجاد بازار سیاه خودرو در اینستاگرام و تلگرام؛ حذف قیمت‌ها با خریداران واقعی چه می‌کند؟

حذف قیمت آگهی‌های مسکن و خودرو از کل اینترنت، مخصوصاً سایت‌های خرید و فروش اینترنتی، شرایط پیچیده‌ای را در بازار به وجود آورده و باعث شده تا هر دو قشر خریداران و فروشندگان دچار یک سردرگمی شدید شوند. از سوی دیگر این اتفاق شرایطی بسیار مطلوب را برای واسطه‌ها جهت ایجاد بازار سیاه فراهم می‌کند؛... ادامه مطلب

بانک مرکزی در حال لغو اقدامات خود برای مبارزه با شیوع کرونا

بانک مرکزی از اولین نهادهایی بود که تصمیم گرفت با اقداماتی، مراجعه حضوری به بانک‌ها را کاهش دهد تا شیوع ویروس کرونا نیز در جامعه کاهش پیدا کند. اما به نظر می‌رسد حالا این اقدامات یکی پس از دیگری در حال کنار گذاشته شدن هستند.پس از تمدید خودکار کارت‌های بانکی منقضی شده تا پایان اردیبهشت... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟