نتایج امیدوارکننده دارویی با سازوکار جدید در کاهش علائم بیماری شیزوفرنی

محققان از نتایج امیدوار کننده آزمایش دارویی جدید در کاهش روان پریشی ناشی از شیزوفرنی خبر می‌دهند که فاقد اثرات جانبی داروهای فعلی است.

«کلرپرومازین» یا «تورازین» و بسیاری از دیگر داروهای ضد روان پریشی از طریق بلاک کردن گیرنده دوپامین D2 در مغز عمل می‌کنند که به کاهش هذیان و توهم کمک می‌کنند اما در رفع دیگر نشانه‌های شیزوفرنی تاثیری نداشته و حتی اثرات جانبی مخربی هم در پی دارند.

محققان به همین خاطر در دهه‌های گذشته به دنبال توسعه داروهای جدیدی بوده‌اند که این نواقص را برطرف کند و جدیدترین دستاورد آنها «SEP-363856» نام دارد. این ترکیب خوراکی به جای هدف گرفتن گیرنده D2 گیرنده‌های عصبی دیگری به نام «TAAR1» و «5-HT1A» را فعال می‌کند.

اسکیزوفرنی

در کار آزمایی بالینی SEP-363856 حدود ۲۵۰ داوطلب با سابقه ابتلا به روان پریشی شرکت داشته‌اند. به برخی از این افراد به مدت ۴ هفته روزانه یک دوز دارو داده شده و برخی دیگر هم دارونما دریافت کرده‌اند.

تاثیر آزمایش بر اساس «مقیاس نشانه‌های مثبت و منفی» (PANSS) محاسبه شده که شاخص آن بین ۳۰ تا ۲۱۰ قرار دارد. میانگین امتیاز داوطلبان ۱۰۱ بوده اما پس از چهار هفته این شاخص در گروه دریافت کننده دارو ۱۷.۲ و در گروه دارونما ۹.۷ کاهش پیدا کرده است. از طرف دیگر اثرات جانبی مخرب داروهای دیگر در SEP-363856 مشاهده نشده است. «جان کریستال»، از محققان این پروژه درباره مزایای داروی جدید می‌گوید:

«امیدوارم SEP-363856 به درمانی نوین برای شیزوفرنی تبدیل شده و به افراد دارای مشکلات ذهنی شدید کمک کند. این دارو می‌تواند روی زندگی این افراد و خانواده آنها تاثیر چشمگیری داشته و بار سنگین ناشی از شیزوفرنی را از روی دوش بخش بهداشت و سلامت بردارد.»

SEP-363856 در حال حاضر در فاز سوم کارآزمایی بالینی قرار داشته و در نقاط مختلفی از دنیا در حال آزمایش است. هرچند تا عرضه این دارو به بازار راه درازی باقی مانده اما دریافت گواهی «Breakthrough Therapy» یا «پیشرفت شگرف درمانی» از سوی «سازمان غذا و داروی آمریکا» (FDA) موید نتایج امیدوار کننده آن است.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟