احتمالا سگ‌ها می‌تواند ناقلین خاموش ویروس کرونا را شناسایی کنند

یکی از بزرگترین معضلات بشر در حال حاضر شناسایی ناقلین ویروس کرونا عنوان می‌شود. این ویروس ممکن است در بسیاری از افراد علائمی از خود بروز ندهد و شخص را به یک ناقل مخفی تبدیل کند. به همین دلیل پایان قرنطینه و بازگشت به زندگی عادی کمی سخت می‌شود. محققین بریتانیایی اما عقیده دارند که سگ‌ها می‌توانند این افراد را به کمک بوی شاخصشان تشخیص دهند.

محققین باور دارند هر ویروسی داخل بدن انسان یک بوی مشخصی دارد و به همین دلیل سگ‌ها با آشنا شدن با این بو، می‌توانند ناقلین را تشخیص دهند. محققین دانشکده بهداشت و داروی لندن (LSHTM) قصد جمع‌سپاری پروژه‌ای دارند که طی آن می‌توانند از طریق آموزش سگ‌ها، انسان‌های در ظاهر سالم ولی ناقل ویروس کرونا را شناسایی کنند.

در صورتی که این تحقیقات ثمربخش باشد، دولت بریتانیا، سگ‌ها را از ابتدای تابستان در مجامع عمومی استفاده خواهد کرد. جیمز لوگن مدیر LSHTM می‌گوید:

موبایلت

«هنوز در مراحل اولیه کار هستیم. با این حال می‌دانیم بیماری‌هایی مثل بیماری‌های تنفسی و آنفلوآنزا، بوی مشخصی دارند و در اصل بوی آن‌ها کامل متمایز است. احتمال بسیار بالایی وجود دارد که بیماری کووید-۱۹ نیز بوی مشخصی داشته باشد و اگر چنین باشد، من مطمئنم که سگ‌ها می‌توانند بوی آن را یاد بگیرند و بیماران را شناسایی کنند.»

ویروس کرونا

گفتنی است این اولین بار نیست که از سگ‌ها برای شناسایی بیماران استفاده می‌شود. پیش از این هم این حیوانات دوست‌داشتنی در شناسایی بیماری‌های پارکینسون و چندین مدل از سرطان استفاده شده بود. سازمان LSHTM هم برای شناسایی بیماران مالاریایی، دو نژاد سگ را آموزش داده و با نرخ قابل توجهی این بیماران را شناسایی کرده بود. جالب این جاست که موفقیت آ‌ن‌ها از انتظارات WHO نیز فراتر رفت.

با این حال اگر این روش جواب بدهد، می‌توان متصور شد که سگ‌ها در بیمارستان‌ها، فرودگاه‌ها و مکانهای بسیاری به کار گرفته شوند تا افرادی با شرایط کاملا عادی و سلامت ولی ناقل را به سرعت شناسایی و از پخش این ویروس خطرناک ممانعت کنند. در نتیجه به نظر می‌رسد این حیوانات بار دیگر وفاداری خود را به انسان ثابت کرده‌اند.

موبایلت

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟