نگاهی به خدمات اپلیکیشن همراه بانک ملت [به همراه بررسی ویدیویی]

نگاهی به خدمات اپلیکیشن همراه بانک ملت [به همراه بررسی ویدیویی]

از بین تمام اپلیکیشن‌هایی که آیکن‌شان روی صفحه خانه گوشی‌های ما جا خوش کرده «همراه بانک‌» ها جایگاه خاص و ویژه‌ای دارند. آن‌ها برنامه‌هایی هستند که نه از روی علاقه و تفنن بلکه معمولا از روی اجبار روی گوشی‌ نصب کرده‌ایم و همین مسئولیت سنگینی به دوش توسعه‌دهندگان آن‌ها انداخته؛ این که بستری بسازند تا در گذر زمان هم پاسخگوی نیازهای همه جانبه مخاطبین باشد و هم با روی کار آمدن رقبای جدید بتواند در چشم کاربر جذابیتش را حفظ کند.

با نگاهی گذرا به اپلیکیشن‌های همراه بانک کنونی، خوشبختانه بسیاری از این ویژگی‌ها را در آن‌ها مشاهده می‌کنیم، خصوصا این روزها که پر بیراه نیست اگر بگوییم بهره‌مندی از یک همراه بانک خوب و خدمات بانکداری الکترونیک قدرتمند می‌تواند دلیل محکمی برای وفاداری مشتری به یک بانک خاص هم باشد. تفاوت، صرفا در نحوه ارائه خدمات و همگام شدن با نیازهای بازار است که همین به بعضی همراه بانک‌ها برتری داده و برخی دیگر را به زیر سایه دیگران کشانده. با این دیدگاه، امروز به سراغ آخرین نسخه اپلیکیشن همراه بانک ملت (نسخه ۱.۲.۰) رفته‌ایم تا نگاهی به آخرین خدماتش داشته و پیشرفت آن در طول زمان را مورد بررسی قرار دهیم.

همراه بانک ملت

اگر از کاربران قدیمی اپلیکیشن‌های همراه بانک باشید، حتما یادتان نرفته که بانک ملت جزو پیشگامان ارائه یک همراه بانک مدرن و مطابق استانداردهای روز به مشتریان بود. در شرایطی که بسیاری از بانک‌های بزرگ دولتی و خصوصی با مشکلات همراه بانک‌های ناقص و رابط‌های کاربری نچسب‌شان کلنجار می‌رفتند، بانک ملت از همراه بانکی رونمایی کرد که هم به رابط کاربری آن توجه ویژه‌ای شده بود و هم از منظر امکانات (در شرایطی که هنوز اپ‌های خدمات پرداخت اینقدر مثل امروز پر و بال نگرفته بودند) ویترین کاملی از نیازهای مشتریان بود.

اما سؤال اینجاست که آیا این رویکرد صحیح و مناسب، با گذشت زمان همچنان حفظ شده و همچنان سلیقه و نیاز مشتریان بانک ملت را ارضا می‌کند؟ برای پاسخ باید جوانب مختلفی را در نظر بگیریم. شاید برای شروع بد نباشد از رابط کاربری آغاز کنیم. رابط کاربری، پاشنه آشیل اکثر همراه بانک‌های ایرانی، همواره نقطه قوت بانک ملت بوده و حتی با گذشت بیش از یک سال از آپدیت‌های بدون تغییرات ظاهری بزرگ هنوز هم هست. هر چند ممکن است نیاز به به‌روزرسانی‌هایی هم داشته باشد.

تمرکز بانک ملت در صفحه خانگی، روی حساب‌های فعال مشتری بوده. یعنی در واقع محور فعالیت‌های شما در این همراه بانک حساب‌های فعال شماست که جلوی دست قرار گرفته‌اند، و هر کاری که در این همراه بانک بخواهید انجام بدهید باید از این مسیر عبور کنید. به فراخور سلیقه، ممکن است افراد دیدگاه‌ متفاوتی به این سیستم کاری همراه بانک ملت داشته باشند اما اگر دلایل عمده مراجعه مردم به همراه بانک‌ها را در نظر بگیریم شاید بتوان اینطور گفت که دیگر این سیستم کیفیت و تأثیر سابق خودش را ندارد.

همراه بانک ملت

یکی از کاربردهای عمده همراه بانک‌ها، انجام کارهایی مثل کارت به کارت و خرید شارژ و پرداخت قبوض است. بانک ملت تمامی این خدمات را به شما ارائه می‌کند، اما رابط کاربری را طوری طراحی کرده که این موارد خیلی جلوی چشم نیستند، و این بر خلاف اپلیکیشن‌های خدمات پرداختی مثل آپ و ۷۲۴ است که این روزها به خاطر دسترسی سریع به این موارد محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند.

البته یک نوار کشویی به زیر صفحه خانگی اضافه شده که دسترسی سریع به این موارد را برایتان فراهم می‌کند، اما همه این‌ها می‌توانستند در یک منوی مجزا و کنار صفحه خانگی گردآوری شوند که شاهد محیط یکدست‌تری باشید اما در نسخه فعلی همراه بانک ملت اینطور نیست. محیط کاربری همراه بانک ملت، بیشتر از آنکه تصویر محور باشد به میزان زیادی متن محور طراحی شده.

به معنای دقیق‌تر برای راه‌یابی به بخش‌هایی که مد نظر دارید، باید راهتان را از منوهایی باز کنید که بیش از آیکن‌های تصویری (که راهنماهای بهتری هستند) پر از نوشته‌اند و این محیط کاربری اپلیکیشن را شلوغ و اندکی خشک کرده. این مورد را در کنار این نکته در نظر بگیرید که همراه بانک ملت دارای دو منوی کشویی در پایین و سمت راست صفحه هم هست که بسیاری از خدمات اپ در این قسمت‌ها جا خوش کرده‌ و بخش نسبتا زیادی از صفحه را اشغال کرده‌اند و این یعنی پیچیدگی بیشتر در کار با اپلیکیشن.

همراه بانک ملت

اگر چه می‌توان به چنین محیطی عادت کرد، اما حالا با وجود اپلیکیشن‌های خدمات پرداخت (به عنوان رقیب مستقیم همراه بانک‌ها) که عمده موفقیت‌شان را مدیون رابط‌های کاربری جذاب و عمدتا آیکن محور بوده‌اند، شاید وقت آن رسیده که همراه بانک ملت بعد از یکی دو سال آپدیت بدون تغییر ظاهری دستی به سر و روی این رابط کاربری کشیده و محیط خلوت‌تر و جذاب‌تری برای فعالیت کاربر بسازد.

البته بانک ملت کاملا به این موضوع بی توجه نبوده و با بخش همراه پلاس (خدمات بدون لاگین) تلاش کرده که به چیزی مشابه اپ‌های خدمات پرداخت برسد، اما این قسمت کاملا از بخش نیازمند لاگین جداست و سبک خاص خودش را در رابط کاربری دارد و یکپارچگی با بدنه اصلی اپلیکیشن در آن دیده نمی‌شود، انگار که با یک وصله متفاوت از یک تیم دیگر مواجه هستید. با این حساب بد نیست که بانک ملت در به‌روزرسانی‌های بعدی روی یکپارچگی بخش‌ها و خدمات و خروج از این حالت بخش بخش و منوهای تو در تو توجه بیشتری داشته باشد.

اما با خروج از بحث رابط کاربری، وقتی به مبحث مهم «امکانات» می‌رسیم اوضاع بهتر می‌شود. همراه بانک ملت بیشتر انتظارات‌تان از یک همراه بانک را برآورده می‌کند و از لحاظ تکنولوژی وضعیت نسبتا مطلوبی دارد. ورود با اثر انگشت و پشتیبانی از NFC، ارائه انواع نمودار و گزارش، امکان انجام انواع تراکنش‌ها با استفاده از شماره کارت‏‏ یا شماره حساب، وجود آیکن راهنما در تمام صفحات و دسترسی به جستجوی صوتی قابلیت‌هایی هستند که از همراه بانک ملت اپلیکیشن مفید و کارایی ساخته‌اند.

همراه بانک ملت

ضمن اینکه استفاده از روش‌های احراز هویت بیومتریک مثل تشخیص چهره (Face ID) و اسکن چشم در دیوایس‌های سامسونگ هم جزو خصوصیات امنیتی خوب همراه بانک ملت به شمار می‌آیند. با این سطح از امکانات و عملکرد فنی خوب، کم پیش می‌آید که در تراکنش‌های مالی به مشکل بربخورید، کما این که تجربه لذتبخشی هم خواهید داشت.

به عنوان مثال، گرفتن گزارش مالی که به صورت نمودار تصویری و خروجی PDF ارائه شده بسیار مفید و عالی ظاهر می‌شود. رسید تراکنش‌ها هم به شکلی مناسب و با جزئیات کامل قابل اشتراک‌گذاری هستند. با تکیه بر جستجوی صوتی که کمتر همراه بانکی به آن پرداخته هم می‌توانید مطمئن باشید که کارتان سریع و بی دردسر پیش خواهد رفت. ضمنا بانک ملت هر بار ورود به اپ را به شما با پیامک اطلاع‌رسانی می‌کند که از منظر امنیتی بسیار اهمیت دارد.

همراه بانک ملت

البته مواردی هم هست که می‌توانند در صورت اصلاح به تجربه کاربری بهتر همراه بانک ملت کمک کنند. به عنوان مثال یکی از این موارد نیاز به به‌روزرسانی دستی حساب‌ها در منوی اصلی است که حتی برای این کار یک دکمه مجزا هم در نظر گرفته شده که می‌شد با خودکارسازی، نیاز به وجود این دکمه و شلوغ کردن رابط کاربری را از میان برداشت.

اما فارغ از مشکلات ریز و درشت، همراه بانک ملت از نظر امکانات فنی اپلیکیشن خوب و قابل قبولی است و در برآورده کردن نیازهای مشتریان این بانک عمدتا عملکرد موفقیت‌آمیزی دارد، خصوصا وقتی آن را با سایر همراه بانک‌ها مقایسه می‌کنیم. با این حال شاید یک بازنگری اساسی در رابط کاربری و خلق یک تجربه کاربری بهتر و محیطی یکپارچه‌تر، بتواند سطح کمی و کیفی همراه بانک ملت را از چیزی که هست بالاتر کشیده و رضایت حداکثری مشتریان را به دنبال داشته باشد.

برای دانلود آخرین نسخه همراه بانک ملت می‌توانید به لینک‌های زیر مراجعه نمایید. نظر شما چیست؟ به عنوان کاربر همراه بانک ملت، چه انتظاراتی از این اپ دارید که برآورده شده و چه انتظاراتی در ذهنتان هست که خواستار برآورده شدن‌شان از سوی توسعه‌دهندگان هستید؟ در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

همراه بانک ملت
  • همراه بانک ملت
  • قیمت: رایگان
  • سازنده: همراه بانک ملت
  • سیستم عامل: iOS و اندروید
  • حجم: ۳۱ مگابایت
دانلود

کافه‌بازار

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato