واردات خودرو به ایران برای سرمایه گذاران خارجی مجاز شد

واردات خودرو به ایران برای سرمایه گذاران خارجی مجاز شد

واردات خودرو در سال ۱۳۹۷ به‌دلیل شرایط خاص ارزی متوقف و ممنوع شد که با توجه به کمبود عرضه و افزایش تقاضا، افزایش چشمگیر قیمت‌ها را رقم زد.

‫با آنکه در سال‌های گذشته ممنوعیتی برای ورود خودروهای خارجی وجود نداشت اما تعرفه‌‌های سنگین سبب شده بود تا کسی برای واردات خودرو اقدام نکند. از سه سال پیش به‌دلیل قیمت بالا و کیفیت پایین خودروهای داخلی، بارها بحث واردات خودرو مطرح و هر بار با مقاومت خودروسازان داخلی منتفی شد.‬

بر اساس مصوبه هیات وزیران در ۱۴ اردیبهشت ماه سال جاری و به پیشنهاد وزارت اقتصاد، سرمایه گذاران خارجی می‌توانند به ازای هر ۳۰۰ هزار دلار سرمایه گذاری در ایران، تا ۳ دستگاه خودروی سواری نو را بدون ارائه جواز عبور و پس از تشریفات گمرکی تا ۵ سال ورود موقت نمایند.

واردات خودرو

در این مصوبه که روز ۲۰ اردیبهشت ماه از سوی معاون اول رئیس‌جمهور ابلاغ شده است، یک متن جدید به عنوان تبصره ۳ به ماده ۱۴۲ آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی، موضوع تصویب نامه ۲۹ اسفند سال ۱۳۹۱ اضافه شده است.

مدت این مجوز ورود موقت یک ساله بوده اما با مجوز گمرک ایران با رعایت استانداردهای مربوط می‌تواند تا ۵ سال تمدید شود.

باتوجه به رقابتی بودن بازار خودرو، انجمن واردکنندگان خودرو معتقد بود تا زمانی که دولت صاحب بنگاه‌های بزرگ است، نگاه به بنگاه‌داران به‌صورت عدالت‌محور نخواهد بود و تنها شرکت‌های زیرمجموعه دولت در اولویت حمایت قرار خواهند گرفت؛ بنابراین لازم است دولت بنگاه‌داری را رها کرده و دست از این فضا بردارد. با آزادسازی واردات و قرار دادن این خودروها در کنار خودروهای تولید داخل، حق انتخاب برای مردم به وجود آورد.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato