آیا ناسا موفق به کشف جهان موازی شده است؟

در سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۴ میلادی پژوهشی با بودجه ناسا انجام شد که در آن یک بالون خورشید بر فراز قطب جنوب به حرکت درآمد و دو رویداد تقریبا غیر ممکن و به شدت غیرعادی را شناسایی کرد.

آنتن ناپایدار تکانشی قطب جنوب موسوم به آنیتا ذراتی با انرژی بالا به نام نوترینو را کشف کرد که ظاهرا در زمین سیر می کردند.

از آن زمان دانشمندان تلاش کردند که این پدیده عجیب را توضیح دهند و در این مسیر به فرضیات مختلفی هم رسیدند. براساس یکی از این فرضیات، شناسایی این نوترینوها احتمالا حکایت از کشف جهانی موازی داشت که آینه جهان ماست. مردم سراسر دنیا نیز از شنیدن این خبر بسیار هیجان زده شدند و طولی نکشید که ماجرای جهان موازی در شبکه های اجتماعی پرمخاطب شد؛ کاربران این خبر را مرتبا دست به دست می کردند که ناسا یک جهان موازی کشف کرده اما آن را از ما پنهان می کند.

البته در واقعیت احتمال وجود یک جهان موازی فراتر از دنیای محدود ما همچنان به قوت خود برقرار است اما دانشمندان هنوز به شواهد مستقیمی در اثبات آن نرسیده اند. در عوض ناهنجاری های کشف شده در قطب جنوب میتواند نشانه کشف یک ماده یا ذره جدید باشد.

در ادامه نگاهی خواهید داشت به کشف ناسا و ابعاد مختلف آن.

دانشمندان در قطب جنوب چه پیدا کردند؟

جهان موازی

آنیتا برای تشخیص پرتوهای کیهانی طراحی شده است. این بالون عظیم الجثه ۳۵ کیلومتر بالاتر از سطح قطب شمال با هوای سرد و خشکش پرواز می کند؛ یعنی جایی که کمترین آلودگی رادیویی وجود دارد و دانشمندان میتوانند در آن به دنبال ذرات رازآلودی به نام نوترینو بگردند. با برخورد نوترینوها با سطح یخ، آنها سیگنال های رادیویی کیهانی پرانرژی را تولید و از سطح یخ کمانه می کنند.

با این حال نوترینوهای کشف شده توسط آنیتا ظاهرا نه منشاء فضایی داشتند نه اینکه از سطح یخ کمانه کرده بودند و در عوض از درون زمین آمده بودند.

اگر این ذرات واقعا از دل زمین آمده و از توده آن عبور کرده باشند آنگاه اتفاقی غیرممکن رخ داده بود. و اگر به گفته دریک فاکس پروفسور اخترفیزیک دانشگاه پنسیلوانیا این اتفاق واقعا رخ داده باشد با دو ذره کاملا جدید روبرو هستیم که توانسته اند از دل زمین بگذرند.

تصور کنید نوترینوها با سرعت مشخصی در دل زمین در حرکت هستند، طبق قوانین فیزیک روشن است که آنها با ذرات موجود در زمین برخورد کرده و دیگر نمی توانند کل زمین را طی کنند. پس کشف این دو ذره نشان می دادند که دانشمندان با ماده ای جدید روبرو شده اند.

ذرات کشف شده چه بودند؟

این ذرات شاید غیرممکن به نظر برسند اما مساله واقعی چیز دیگری است. احتمالا این ذرات مدل استاندارد فیزیک ذره را نقض کرده اند؛ همان تئوری یا نظریه ای که نیروهای اصلی موجود در این عالم را توضیح می دهد.

دانشمندان در توضیحات خود اشاره کردند که الگوی مذکور ۵۰ سال است که تهیه شده و شاید وقت آن رسیده که به روز رسانی شود.

دانشمندانی نظیر فاکس فرضیه های  مختلفی را در مورد عبور نوترینوها از زمین مطرح کرده اند؛ مثلا شاید این ذرات متعلق به ماده تاریک باشند که دانشمندان از دهه ۱۹۳۰ میلادی تا به امروز به دنبال رمزگشایی از آن هستند و احتمالا در نتیجه فروپاشی این ماده در هسته زمین به سطح آن راه یافته اند.

طبق گفته او ذرات سنگین ماده تاریک میتوانند در هسته زمین جمع شوند و وقتی که این ماده از هم فرو می پاشد ذراتی پر انرژی تولید می کند که به نوعی از زمین فوران خواهند کرد و نوترینوهایی را تولید می کنند که توسط آنیتا رصد شده اند.

ایده جهان موازی از کجا آمد؟

جهان موازی

براساس این کشف غیرعادی رسانه ها خبر دادند که دانشمندان توانسته اند یک جهان موازی را پیدا کنند که در آن ذرات تغییر شکل می دهند و حرکت معکوس در زمان دارند.

اما رسانه ها در اخبار خود به کار پیتر گورهم اشاره می کردند؛ پروفسور فیزیک دانشگاه هاوایی که مقاله ای در مورد این کشف منتشر  کرده است. او در مقاله خود مدعی شده گروه جدیدی از ذرات زیراتمی در قطب جنوب کشف شده که خاصیت نفوذی بیشتری نسبت به کلیه ذرات عالم دارند.

با این حال نشریه دیلی استار ادعا کرد که این ذرات همان ذرات تغییر شکل دهنده نیستند که از وجود جهان موازی خبر می دهند.

گورهم نیز در توضیحات خود پیرامون این شایعه گفت:

کل ایده کشف جهان موازی از جانب ما نیامده بلکه به نحوی برچسب ما روی آن خورده؛ روزنامه نگاری آن را اشتباه متوجه شده سپس به ما نسبت داده و متاسفانه این خبر پربیننده شده. واقعیت این است که ما هیچ دیتایی در رابطه با جهان موازی در اختیار نداریم

مطالب مرتبط

استقبال بی نظیر مردم از دایناسوری که فضانوردان کرو دراگون را همراهی می کرد

در پرتاب روز شنبه اسپیس اکس یک دایناسور اسباب بازی هم فضانوردان را همراهی می کرد. این اسباب بازی در واقع شاخصی برای نشان دادن گرانش صفر بود تا با شناور شدن در محیط کپسول به فضانوردان اطلاع دهد که وارد فضای بدون جاذبه شده اند (علت هم این است که خود فضانوردان به صندلی... ادامه مطلب

فرودگر اینسایت سرانجام کاوشگر حرارتی را زیر سطح مریخ قرار داد

فرودگر «اینسایت» (InSight) سرانجام موفق شد کاوشگر حرارتی را با استفاده از بازوی رباتیک زیر سطح سیاره سرخ قرار دهد.فرودگر اینسایت تاکنون ماموریت‌های موفقیت آمیزی همچون ثبت اولین مریخ لرزه را انجام داده ولی نمی‌توانست کاوشگر حرارتی را با موفقیت زیر خاک این سیاره قرار دهد. این کاوشگر حرارتی برای حفر مریخ و اندازه گیری... ادامه مطلب

از لغو پرتاب تا ورود به ایستگاه؛ گلچینی از تصاویر مأموریت تاریخی ناسا و اسپیس‌اکس

اسپیس اکس سرانجام برای اولین بار فضانوردان ناسا را از خاک آمریکا با کپسول سرنشین دار کرو دراگون روانه ایستگاه فضایی بین المللی کرد. این مأموریت ابتدا قرار بود چهارشنبه هفته قبل انجام شود ولی به خاطر وضعیت نامناسب جوی به شنبه این هفته موکول شد.«داگلاس هرلی» و «باب بهنکن»، فضانوردان ناسا پس از سفری... ادامه مطلب

گزارشی از بزرگترین دستاورد اسپیس اکس؛ سفری که برای ایلان ماسک ۱۸ سال طول کشید

شنبه ۳۰ ماه مه ۲۰۲۰ روزی بود که ایلان ماسک از ۱۸ سال پیش انتظارش را می‌کشید. او سال ۲۰۰۲ کمپانی اسپیس اکس را تاسیس کرد تا بتواند هزینه سفرهای فضایی را کاهش داده و در نهایت کلونی انسان‌ها را روی مریخ بنا کند. در این مسیر کمپانی وی با ناسا نیز همراه شد و... ادامه مطلب

روسیه از واکنش «هیستریک» ترامپ به پرتاب موفق اسپیس ایکس انتقاد کرد

سازمان فضایی روسیه از رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، دونالد ترامپ به علت واکنش بیش از حد هیجانی خود به پرتاب موفق فضانوردان ناسا توسط اسپیس ایکس از خاک این کشور انتقاد کرد. این سازمان در کنار انتقاد از ترامپ، از ایجاد راه جدیدی برای سفر به فضا ابراز خرسندی کرده است.چهارشنبه هفته پیش ناسا... ادامه مطلب

پرتاب تاریخی ناسا و اسپیس اکس چطور آینده صنعت فضانوردی را به کل دگرگون می‌کند؟

کمپانی اسپیس اکس روز گذشته دو فضانورد ناسا را سوار فضاپیمای Crew Dragon کرد و با ارسال آن‌ها به فضا، موفقیتی شگرف هم برای خود و هم برای آژانس فضایی ایالات متحده رقم زد. در بنیادین‌ترین سطح، این اتفاق بدان معناست که ایالات متحده حالا دسترسی دائمی به ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد داشت و دیگر... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟