برای اولین بار یک نسخه کامل از iOS پیش از انتشار افشا شده است

محققان امنیتی، هکرها و بلاگرها دستکم از بهمن ماه گذشته به نسخه اولیه iOS 14 دسترسی داشته و ویژگی های مختلف آنرا افشا کرده اند. طی ماه های گذشته شاهد افشای برخی ویژگی های  iOS 14 بودیم و احتمالا منبع تمامی آنها همین نسخه اولیه از سیستم عامل اپل بوده است.

سایت «Motherboard» به نقل از منابع آگاه مدعی شده که فردی در چین پس از خرید یک نسخه توسعه دهندگان آیفون ۱۱ به قیمت هزاران دلار، سیستم عامل را استخراج کرده و آنرا دستکم از بهمن ماه سال گذشته در اختیار محققان و هکرها قرار داده است.

افشای برخی ویژگی های جزئی از به‌روزرسانی های نرم افزاری اپل چند ماه پیش از انتشار مساله تازه ای نیست اما تا کنون سابقه نداشته یک بیلد کامل iOS قبل از نهایی شدن از سوی کمپانی در وب دست به دست شود. در واقع اپل همیشه به اجرای معیارهای امنیتی برای جلوگیری از درز اطلاعات معروف بوده و آنطور که سایت Vice می گوید این اولین بار است که نسخه ای کامل از سیستم عامل موبایل کوپرتینویی‌ها با این فاصله از ارائه رسمی افشا می شود.

بر اساس بررسی هایی که تا کنون روی iOS 14 صورت گرفته این نسخه شامل یک اپ سلامتی، PencilKit API برای پشتیانی از قلم دیجیتال، به روز رسانی iMessage، نمای تازه ای از صفحه هوم، قابلیت آزمایش اپ های دیگر از طریق اسکن کد QR و ویژگی های دیگری می شود. هرچند حتی اگر این اطلاعات مبتنی بر نسخه مذکور هم باشند، با توجه به بازه زمانی بین لو رفتن آن و تاریخ انتشار رسمی ممکن است اپل برخی از آنها را کنار بگذارد.

در سال های گذشته اپل نسخه بتای توسعه دهندگان iOS را در خرداد ماه و طی کنفرانس WWDC منتشر کرده و امسال هم همین روند را در پیش خواهد گرفت. این کمپانی در بیانیه ای اعلام کرده که WWDC20 در سی و یکمین سالگرد خود فرصتی برای توسعه دهندگان سراسر دنیا است تا پیش از سایرین به قابلیت های جدید iOS, iPadOS, macOS, tvOS و watchOS دسترسی پیدا کنند. نسخه نهایی iOS 14 احتمالا پاییز سال جاری در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟