بانک مرکزی در حال لغو اقدامات خود برای مبارزه با شیوع کرونا

بانک مرکزی در حال لغو اقدامات خود برای مبارزه با شیوع کرونا

بانک مرکزی از اولین نهادهایی بود که تصمیم گرفت با اقداماتی، مراجعه حضوری به بانک‌ها را کاهش دهد تا شیوع ویروس کرونا نیز در جامعه کاهش پیدا کند. اما به نظر می‌رسد حالا این اقدامات یکی پس از دیگری در حال کنار گذاشته شدن هستند.

پس از تمدید خودکار کارت‌های بانکی منقضی شده تا پایان اردیبهشت ۹۹، حالا بانک مرکزی اعلام کرده که کارت‌های بانکی منقضی شده، باید به صورت حضوری در شعب تمدید شوند. این رگولاتور مالی همچنین اعلام کرده مشتریان می‌توانند کارت‌های خود را تا یک سال به صورت رایگان تمدید نمایند؛ اما در هر صورت مراجعه حضوری الزامی است.

«داود محمدبیگی»، مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی با اشاره به نحوه تمدید کارت‌های بانکی گفته که مشتریان باید با احراز هویت خود از طریق شعب کارت‌های بانکی منقضی شده خود را تمدید نمایند. به گفته او، در سیستم بانکی کشور تمدید کارت‌ها با کارمزد صورت می‌گرفته و حالا این موضوع برای یک سال به صورت رایگان برای مشتریان انجام می‌شود.

گفتنیست رایگان شدن تمدید یک ساله کارت‌های بانکی یعنی رایگان شدن یک خدمت بانکی که نهایتا بین هزار تا دو هزار تومان (بسته به بانک مشتری) هزینه دارد.

بانک مرکزی در اسفند ماه سال گذشته در راستای رعایت نکات بهداشتی به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا، به شبکه بانکی کشور اعلام کرد تا شهروندان با استفاده از ظرفیت خدمات غیرحضوری و بانکداری الکترونیک، خدمات بانکداری مورد نیاز خود را دریافت کنند و برای سلامت خود و کارمندان سیستم بانکی از مراجعه غیر ضرور به شعب بانک خودداری کنند.

از سوی دیگر  بانک مرکزی سایر اقداماتی که برای مقابله با شیوع ویروس کرونا آغاز کرده بود را نیز متوقف کرده است؛ برای مثال سقف انتقال کارت به کارت که از ۳ میلیون تومان به ۱۰ میلیون تومان افزایش داشت و حالا دوباره مانند قبل شده است.

در واقع باید گفت بانک مرکزی در بخشنامه‌ای سقف مجاز انتقال وجه کارت به کارت، تمدید کارت‌های بانکی و سقف برداشت نقدی از خودپردازها را از اول خرداد ماه سال جاری به حالت عادی بازگرداند و بر همین اساس نیز سقف انتقال وجه به شرایط قبل از کرونا بازگشت و تمدید کارت‌های بانکی نیز نیازمند احراز هویت حضوری است.

با سیاست‌های جدیدی که بانک مرکزی پیش گرفته و روال کاری را به حالت قبل در آورده، باید دید که سرنوشت پروژه پرداخت با Qr Code که قرار بود به صورت ضرب‌العجلی و در راستای مبارزه با شیوع ویروس کرونا، پس از سال‌ها خاک خوردگی به مرحله عملیاتی برسد چه خواهد شد.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato