سرمایه‌گذاری «شناسا» در استارتاپ «جاروب»: تلاش برای مدیریت هوشمند پسماند

«حامد ساجدی» مدیرعامل مجموعه سرمایه‌گذاری خطر‌پذیر «شناسا» در گفتگو با دیجیاتو اعلام می‌کند که این شرکت در آخرین روزهای سال ۹۸ سرمایه‌گذاری چند میلیارد تومانی روی استارتاپ «جاروب» انجام داده است.

استارتاپ جاروب، یکی از کسب‌وکارهای نوآور و فعال در حوزه مدیریت پسماند شهری است؛ حوزه‌ای که به گفته ساجدی، دو سالی است زیر رادار سرمایه‌گذاری‌های آنها قرار دارد. او در رابطه با این سرمایه‌گذاری به دیجیاتو گفت: «ما با چند تیم فعال در این حوزه صحبت کردیم و در نهایت با تیم جاروب قرارداد را بستیم چرا که باور داریم اعضای این تیم تازه‌کار نیستند و در اکوسیستم توانستند موفق آمیز ظاهر شوند. به این مساله که جاروب بتواند به زودی به درآمد اقتصادی خوبی برسد باور داریم، هرچند اساسا فرایند کار این مجموعه و هدف اصلی ما یک مساله مالی نبوده است.»

«مهدی فیروزان» یکی از هم‌بنیانگذاران جاروب به شمار می‌رود که پیش‌تر مجموعه موفق «فیدیبو» را راه‌اندازی کرده است. به نظر می‌رسد پس از یک سال تحقیق و بررسی شناسا، در نهایت آنها تصمیم گرفتند با جاروب یک قرارداد چند میلیارد تومانی ببندند؛ رقمی که بیشتر از یک سرمایه‌گذاری معمولی روی استارتاپ‌های مرحله بذری (اولیه) است. ساجدی دلیل این امر را به دیجیاتو چنین توضیح می‌دهد:

«قرارداد ما اسفند انجام شد و برای تهیه یک سری کالا از جمله خودروهای لجستیک مورد نیاز جاروب، به گرانی شدید خودرو برخورد کردیم. با اینکه از اساس و از همان وهله اول، رقم سرمایه‌گذاری ما بیشتر از یک سرمایه‌گذاری معمولی در استارتاپ مرحله بذری بود، ولی بازهم با توجه به گرانی‌های پیش آمده بعد از سال نو، تقریبا ۶۰ درصد بیشتر از رقمی که قرار بود سرمایه‌گذاری کنیم هزینه کردیم و به موفقیت تیم ایمان داریم.»

ساجدی باور دارد که ویژگی های مطمئن و افق های روشن جاروب، توسعه فنی، زیر ساخت های لازم، رشد کسب و کار، نیروهای متخصص جاروب و از همه مهمتر اهداف محیط زیستی پایدار جاروب باعت شد تا مجموعه شناسا، جاروب را انتخاب کند و با تمام قدرت از آن پشتیبانی نماید. او به دیجیاتو می‌گوید آنها اولین سرمایه‌گذار مجموعه جاروب هستند اما بر اساس سیاست‌های همیشگی شناسا، امیدوار است که بتوانند به زودی شریک سرمایه‌گذاری پیدا کنند و جاروب را به نقطه‌های موفقیت خود برسانند: «تا کنون بیش از ۶۵ سرمایه‌گذاری در شناسا انجام دادیم که جملگی آنها این سیاست را پیش گرفته‌اند.»

او می‌گوید: «با بررسی روند سرمایه گذاری در کشورهای توسعه یافته، شاهد سرمایه گذاری در این حوزه هستیم و شرکت شناسا با توجه به روندهای جهانی و نیز در نظر گرفتن شرایط مختلف کشور ایران، برنامه جامع مدیریت پسماند را تدوین نمود.»

جاروب سامانه ای برای جمع آوری زباله خشک در شهر تهران است که در قالب اپلیکیشن و سایت، امکان ثبت درخواست شهروندان برای تحویل زباله‌های خشک را ایجاد می کند. جاروب با بهره گیری از تکنولوژی، لجستیک قدرتمند و نیروی انسانی مجرب و با انگیزه در جهت سامان بخشی به سیستم جمع‎آوری پسماند کشور فعالیت خواهد داشت.

بنیان‌گذاران جاروب مهدی فیروزان و  امیر نیک مرام هستند که حالا ۱۴ ماه از فعالیت استارتاپ‌شان می‌گذرد. فیروزان از دلایل انتخاب مجموعه شناسا برای جذب سرمایه با اشاره به تجربه همکاری شهر کتاب مجازی (bookcity online) با فناپ می گوید: «همین تجربه موفق و استراتژیک باعت شد که از پیشنهاد شناسا استقبال کنم. شناسا دارای ریشه های محکمی در گروه مالی پاسارگاد است که از طرفی تعامل سازنده اش با بازیگران جدی زیست بوم کارآفرینی و با تجارب ارزنده، ساختاری محکم، قابل اتکا و در عین حال روزآمد را برای یک شریک استراتژیک شکل داده است.»

آنطور که فیروزان می‌گوید اسفند ۹۷ اولین نسخه از اپلیکیشن جاروب آماده شد و طی سال ۹۸ جاروب به دنبال ایجاد مزیت رقابتی به مسئله فرهنگ‌سازی پرداخت: «جمع آوری زباله خشک مدارس تهران نخستین گام اجرایی جاروب و نتیجه آن تجربه موفق کار با نوجوانان بود. طی این مسیر نظرسنجی‌ها و کمپین های متنوعی برقرار شد که پرسونای مخاطبان جاروب را ساخت.»

مدیرعامل شناسا باور دارد که جاروب می‌تواند موفق آمیز ظاهر شود و بازیگر شماره یک در حوزه فعالیت پسماند شود؛ او ابراز امیدواری می‌کند که استارتاپ‌های فعال در این حوزه بیشتر شوند چرا که آن را حوزه‌ای بکر می‌داند. او می‌گوید مذاکرات با جاروب بسیار سریع پیش رفته و آنها بعد از اینکه به این نتیجه رسیده‌اند که جاروب می‌تواند یک تیم موفق باشد، مذاکرات را در چند ماه به مرحله عملیاتی رساندند.

مطالب مرتبط

مرکز «تماس» شبانه روزی کارگزاری فارابی آغاز به کار کرد؛ هوش مصنوعی در بازار بورس ایران

کارگزاری فارابی از مرکز پشتیبانی «تماس» خود رونمایی کرد، مرکزی که برای اولین بار در بین کارگزارهای بورسی ایرانی قصد ارائه خدمات ۲۴ ساعته در هفت روز هفته را به شهروندان دارد و از تمامی ابزارهای علمی و الکترونیکی نظیر هوش مصنوعی برای پاسخگویی به مشتریان استفاده می‌کند.به گزارش دیجیاتو «رحمان بابازاده» مدیرعامل کارگزاری فارابی... ادامه مطلب

سرمایه گذاری BMW روی فناوری تولید بنزین و گازوئیل از هوا

«BMW i Ventures»، که شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر زیرمجموعه BMW محسوب می‌شود، از سرمایه گذاری ۱۲.۵ میلیون دلاری در استارتاپی به نام Prometheus Fuels خبر داد. این استارتاپ اهل سیلیکون ولی در حال توسعه فناوری‌هایی برای استخراج دی اکسید کربن از جو و تبدیل آن به سوخت عاری از کربن است.استارتاپ «Prometheus Fuels» سال ۲۰۱۹... ادامه مطلب

جذب سرمایه توسط استارتاپ دکتر ساینا: «تا سه سال دیگر وارد بورس می‌شویم»

مدیرعامل دکتر ساینا در گفتگو با دیجیاتو از چهارمین راند جذب سرمایه این تیم استارتاپی خبر داد؛ دکتر ساینا قصد دارد با این جذب سرمایه میلیاردی که از سوی صندوق جسورانه ایده نوتک آشنا صورت گرفته به حوزه هوش مصنوعی ورود پیدا کند، مرکز پشتیبانی ۲۴ ساعته راه‌اندازی کند و همچنین به ایرانیان خارج از کشور... ادامه مطلب

گفتگوی دیجیاتو با مدیرعامل گروه فیروزه؛ اکوسیستم استارتاپی، بورس و داستان سرآوا

مدیر عامل گروه مالی فیروزه در گفتگو با برنامه «آنتک» (لایو اینستاگرام دیجیاتو) درباره مسیری که تا امروز در تجارت خود پیموده و چالش‌هایی که پیش رو داشته صحبت کرد و از آینده روشن اقتصاد ایران سخن گفت. او همچنین توضیحات مهمی در رابطه با همکاری با سرآوا، راه‌اندازی فیروزه پلت و صندوق خطرپذیر فیروزه ارائه داد و... ادامه مطلب

نگاهی به عملکرد و سرمایه‌گذاری‌های استارتاپی «اسمارت آپ ونچرز» در سال ۹۸

گزارش عملکرد سال گذشته «اسمارت آپ ونچرز» نشان می‌دهد این سرمایه گذار خطرپذیر استارتاپی، در سال ۹۸ در ۷ تیم استارتاپی سرمایه‌گذاری کرده است. حالا اسمارت آپ با گزارش خود نشان می‌دهد که رشد این تیم‌ها در سال گذشته چگونه بوده و در نهایت، از برنامه‌های آتی خود می‌گوید.اسمارت آپ در سال گذشته ۲۸۰ درخواست... ادامه مطلب

حرکت اول در استارتاپ «همراه مکانیک» سرمایه‌گذاری کرد

شنیده می‌شود که «همراه اول»، توسط واحد سرمایه­ گذاری خطرپذیر خود موسوم به «حرکت اول»، در استارتاپ «همراه مکانیک» سرمایه‌گذاری قابل توجهی انجام داده است. همراه مکانیک استارتاپی است که از سال ۱۳۹۲ کارشناسی خودرو را به شکل منظم و ساختار یافته به کاربران ارائه می‌دهد.به گزارش دیجیاتو، مذاکره‌ی میان همراه مکانیک و حرکت اول... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟