شمارش معکوس برای پرتاب کاوشگر اماراتی به سوی مریخ

امارات متحده عربی کمتر از ۴۰ روز دیگر تبدیل به اولین کشور عربی می‌شود که ماموریت مریخ را آغاز می‌کند. این ماموریت بخشی از یک تلاش گسترده منطقه‌ای برای ایجاد دانش و فرصت به ویژه برای جوانان است.

«عمران شرف»، مدیر پروژه در مرکز فضایی «محمد بن رشید» (MBRSC) این ماموریت را نه فقط متعلق به امارات بلکه تلاش منطقه‌ای در راستای گسترش دانش و ایجاد فرصتی برای جوانان عنوان می‌کند. ماموریت «امید» روز ۲۴ تیر آغاز می‌شود و انتظار می‌رود بهمن ماه به سیاره سرخ برسد. این پروژه با بودجه سازمان فضایی امارات متحده عربی و توسط تیم اماراتی برنامه‌ریزی، مدیریت و اجرا می‌شود. MBRSC کاوشگر خود را با شرکای بین‌المللی شامل دانشگاه‌های «کلرادو»، «برکلی» و «آریزونا» توسعه داده است.

امارات متحده عربی

malltina

این کاوشگر به سه نوع سنسور مجهز شده که قادر به اندازه‌گیری اتمسفر پیچیده مریخ است. اولین نوع سنسور‌ها شامل دوربین‌های با رزولوشن بالا برای اندازه‌گیری گرد و غبار و ازون در سیاره سرخ می‌شود. نوع دوم، طیف‌سنج اینفرارد برای اندازه‌گیری بخش بالایی و پایینی اتمسفر مورد استفاده قرار می‌گیرد که توسط دانشگاه ایالتی آریزونا توسعه پیدا کرده. سنسور سوم طیف‌سنج فرابنفش است که برای اندازه‌گیری سطح اکسیژن و هیدروژن کارایی دارد.

وزیر علوم پیشرفته امارات متحده عربی، «ساره امیری» در یک وبینار از اهمیت این پروژه برای امارات سخن گفت:

«امروزه امارات متحده عربی اقتصادی مبتنی بر خدمات، لجستیک و نفت و گاز دارد و در منطقه به عنوان یک اقتصاد متنوع شناخته می‌شود، با این حال بخش‌های علمی از اهمیت بالایی برای کشور برخوردارند و باید سازمان‌های دانش بنیان جدیدی تاسیس شوند. پرورش استعداد، ایجاد فرصت برای مهندسان، دانشمندان و محققان فعال در علوم طبیعی از اقدامات مهم بعدی کشور است.

مریخ ما را به چالش‌های ضروری مواجه کرده تا بتوانیم استعدادها در علوم مهندسی را پرورش دهیم. همچنین این سیاره میل ما را به ریسک را افزایش داده و البته ما توانستیم این ریسک را دور بزنیم و به سراغ ماموریت برویم. این پروژه به ما امکان می‌دهد تا فرصت‌های جدیدی برای مهندسان در امارات متحده عربی و افرادی که در زمینه علوم طبیعی فعالیت دارند، ایجاد کنیم.»

امارات متحده عربی

از سال ۲۰۱۴ که این پروژه راه‌اندازی شده، تیم مسئول فضاپیمای موردنیاز را طراحی کرده، توسعه داده و به تولید رسانده است و در این مدت چندین بار آن را در شرایط سختی که در مریخ با آن‌ها روبه‌رو می‌شود، مورد آزمایش قرار داده است. از آنجایی که امارات متحده عربی محلی برای پرتاب کاوشگر خود ندارد، فضاپیمای این کشور دو ماه پیش راهی ژاپن شد که جلوتر از برنامه زمانی بود چرا که شیوع ویروس کرونا اعمال محدودیت‌ها را در پی داشت. برای پرتاب این کاوشگر از راکت ژاپنی نیز استفاده خواهد شد.

امیری در صحبت‌های خود خبر از این داده که اطلاعات این ماموریت دو ماه پس از شروع گردش فضاپیما به دور مریخ به صورت عمومی منتشر خواهد شد. تمام دانشمندان می‌توانند از این اطلاعات استفاده و آن‌ها را تحلیل کنند. تیم مدیریتی این پروژه شرایط آب و هوا در مریخ را به مدت یکسال مورد مطالعه قرار می‌دهد. در طی ۶۰ سال گذشته، تنها ۶ کشور موفق به ارسال کاوشگر به مریخ شده‌اند.

امارات متحده عربی

امارات متحده عربی تا به امروز دو ماهواره به فضا پرتاب کرده و یک فضانورد را روانه ایستگاه فضایی بین‌المللی کرده است. این کشور قصد دارد تا سال ۲۱۱۷ روی مریخ خانه بسازند.

در ماه‌های آینده شاهد سه ماموریت دیگر برای سیاره سرخ شامل کاوشگر استقامت ناسا، پروژه Tianwen-1 چین و ExoMars با همکاری سازمان فضایی اروپا و روسیه خواهیم بود.

hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

برای اولین بار سیاره‌ای در نزدیکی یک کوتوله سفید کشف شد

گروهی از ستاره شناسان برای اولین بار سیاره‌ای را کشف کرده‌اند که هر ۳۴ ساعت یکبار به دور یک «کوتوله سفید» گردش می‌کند. این کشف نشان می‌دهد سیارات می‌توانند وارد کمربند حیات (HZ) کوتوله‌های سفید شده و احتمالاً شرایط مناسب برای پشتیبانی از حیات را ایجاد کنند.این سیاره WD 1856 b نام داشته و جرمش... ادامه مطلب

اولین هوابند خصوصی اواخر ۲۰۲۰ راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌شود

راکت فالکن ۹ اسپیس‌اکس به زودی زمین را به مقصد ایستگاه فضایی بین المللی ترک می‌کند تا اولین هوابند (Airlock) ساخته شده توسط یک شرکت خصوصی را تحویل این ایستگاه دهد.این هوابند که Bishop نام دارد، توسط شرکت هوافضا Nanoracks ساخته شده و قرار است محموله‌ها از طریق آن از درون ایستگاه به فضای بیرون... ادامه مطلب

ماسک از پرتاب نمونه اولیه راکت استارشیپ تا ارتفاع ۱۸ هزار متری می‌گوید

مدیرعامل اسپیس ایکس، ایلان ماسک اطلاعات و جزئیات جدیدی درباره نمونه آزمایشی بعدی راکت استارشیپ یعنی SN8 به اشتراک گذاشته است.نمونه‌های اولیه راکت استارشیپ با نام‌های SN5 و SN6 تا به امروز توانسته‌اند دو بار تا ارتفاع ۱۵۰ متری پرواز کرده و فرود موفقی داشته باشند. نمونه بعدی، SN8 نام دارد که به گفته ماسک،... ادامه مطلب

استارتاپ Astra در اولین پرتاب راکت به مدار شکست خورد

استارتاپ پرتاب راکت «Astra» در نهایت توانست اولین ماموریت آزمایشی خود را در «آلاسکا» انجام دهد که البته «Rocket 3.1» به مدار نرسید.Astra از قبل اعلام کرده بود که انتظاری برای رسیدن این راکت به مدار ندارد و هدف نهایی آن، رسیدن به مدار پس از سه پرتاب آزمایشی است. هدف از انجام ماموریت اخیر،... ادامه مطلب

همکاری «ناسا» با شرکت های خصوصی برای نمونه برداری از خاک ماه

«ناسا» به عنوان بخشی از برنامه خود برای فرستادن نخستین زن فضانورد و یک مرد به ماه در سال 2024 و همچنین ادامه فعالیت تحقیقاتی خود، نیاز دارد تا خاک این کره اسرار آمیز را بیشتر مورد بررسی قرار دهد. در واقع لازم است پیش از آنکه فضانوردان به سطح ماه برسند، مطالعاتی بیشتری در... ادامه مطلب

ناسا کار ساخت کاوشگر «خوش بینی»، برادر دوقلوی «استقامت» را تمام کرد

مردادماه، جدیدترین مریخ نورد ناسا با نام «استقامت» (Perseverance) از ایالت فلوریدا به فضا پرتاب شد. این ربات خبرساز، مجهز به  شش چرخ است و در ابعادی هم‌اندازه‌ ماشین شاسی بلند قرار است رمز و رازهای سیاره مریخ را مورد مطالعه قرار دهد.اکنون ناسا برادر دوقلوی کاوشگر استقامت را به نام «Optimism» یا «خوش‌بینی» ساخته است.... ادامه مطلب

نظرات ۱۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟