ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

موفقیت محققان در تولید برق از رطوبت هوا؛ باتری‌های آینده با بخار آب شارژ می‌شوند

محققان در جدیدترین تحقیق خود به یک منبع جدید از انرژی‌های تجدیدپذیر دست پیدا کردند. این تیم طی تحقیقات آزمایشگاهی توانست تنها توسط آب و فلز، ولتاژ ایجاد کند که انتظار می‌رود منجر به شارژ ...

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۶:۰۰

محققان در جدیدترین تحقیق خود به یک منبع جدید از انرژی‌های تجدیدپذیر دست پیدا کردند. این تیم طی تحقیقات آزمایشگاهی توانست تنها توسط آب و فلز، ولتاژ ایجاد کند که انتظار می‌رود منجر به شارژ باتری‌ها توسط رطوبت موجود در هوا شود.

«کالین پرایس»، استاد دانشگاه تل آویو و سرپرست این تحقیق اعلام کرده:

«ما بدنبال تمرکز روی یک پدیده طبیعی یعنی تولید الکتریسیته از آب بودیم. الکتریسیته در رعد و برق تنها توسط آب در فازهای مختلف آن شامل بخار آب، قطرات آب و یخ تولید می‌شود. ۲۰ دقیقه فرایند توسعه ابر باعث می‌شود که قطرات آب یک تخلیه الکتریکی عظیم یا صاعقه ایجاد کنند.»

پرایس و تیمش روی پتانسیل قطرات آب برای شارژ الکتریکی تمرکز کردند. محققان در گذشته نشان داده بودند که از طریق اصطکاک می‌توان سطوح فلزی را با استفاده از قطرات آب شارژ کرد. مطالعات دیگری نیز مشخص کرده بودند که انواع خاص فلز با قرارگیری در معرض رطوبت موجود در هوا می‌توانند شارژ الکتریکی تولید کنند.

شارژ الکتریکی

آزمایش‌های این تیم با هدف دستیابی به پاسخ این سوال که چگونه ولتاژ میان دو فلز ایجاد می‌شود، طراحی شدند. زمانی که دو فلز در معرض هوای خشک قرار گرفتند، ولتاژی تولید نشد. با افزایش رطوبت به ۶۰ درصد، فرایند تولید ولتاژ آغاز شد که البته با کاهش دوباره رطوبت، این ولتاژ ناپدید شد.

پرایس درباره آزمایش‌های تیم خود اعلام کرده:

«ما تلاش کردیم که برق را در شرایط آزمایشگاهی دوباره تولید کنیم و به این موضوع پی بردیم که سطوح فلزی ایزوله شده مختلف میزان متفاوتی از شارژ را در هنگام قرارگیری در معرض رطوبت تولید می‌کنند. با این وجود تنها زمانی که رطوبت بالای ۶۰ درصد باشد، ولتاژ به وجود می‌آید. این پدیده تقریبا در تمام روزها در کشورهای گرمسیری رخ می‌دهد.»

به گفته محققان، آزمایش‌ها نشان می‌دهد که رطوبت موجود در هوا می‌تواند برای شارژ سطوح در حدود یک ولت کارایی داشته باشد اما همچنان نمی‌توان آن را در دنیای واقعی مورد استفاده قرار داد. به اعتقاد پرایس اگرچه باتری‌های قلمی ۱.۵ ولتی هستند، اما می‌توان در آینده باتری‌هایی تولید کرد که توسط بخار آب شارژ شوند. در سال‌های اخیر پیشرفت در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر افزایش چشمگیری داشته و چند روز پیش نیز محققان موفق به تولید برق از سایه شدند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
 • Ahmad.Eskati
  Ahmad.Eskati | ۲۲ خرداد ۱۳۹۹

  دیجیاتو چرا خبر از این مشرکین صهیونیست میذاری؟!
  اینا دشمنای قسم خورده ی اسلامن، اسلام به خطر میوفته...
  بجای تل آویو مینوشتی لبنان یا سوریه یا فلسطین?

 • Reza12022
  Reza12022 | ۲۱ خرداد ۱۳۹۹

  تل آویو !؟!؟!؟؟ دیجیاتو بپا که فیلتر نشی یک موقع،،، آخه خبر زدن از اسرائیل صهیونیست آخهههههه

مطالب پیشنهادی