با این سایت‌ها در دوران کرونا مدرک دانشگاهی بگیرید

به علت شیوع ویروس کرونا بسیاری از مراکز آموزشی بسته شده‌اند که این موضوع نیاز به آموزش مجازی و آنلاین را افزایش داده. علاوه بر این موضوع، شاید برای دسترسی به بهترین آموزش‌ها نتوانید به کشورهای مختلف سفر کنید و هزینه‌های آن‌ها را پرداخت کنید. ما در این مطلب شما را با بهترین سایت‌های آموزش آنلاین دروس دانشگاهی آشنا می‌کنیم.

اگرچه برای اکثر دروس دانشگاهی رایگان به شما مدرک داده نمی‌شود، اما می‌توانید توسط آن‌ها آموزش ببینید و دانش خود را در زمینه‌های مختلف افزایش دهید. علاوه بر این، یاد گرفتن مطالب جدید در هر زمان برای شما مزیت‌های زیادی دارد. اگر می‌خواهید با بهترین سایت‌های آموزش آنلاین دروس دانشگاهی آشنا شوید، در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

EdX

آموزش آنلاین دروس دانشگاهی

EdX یکی از بزرگترین تامین‌کنندگان کورس‌های آنلاین در جهان است که امکان دسترسی بیش از ۱۴ میلیون کاربر به دروس رایگان از دانشگاه‌های مختلف را فراهم می‌کند. این سایت توسط دانشگاه‌های هاروارد و MIT ایجاد شده و هم اکنون حاوی دروس از دانشگاه‌هایی مانند بوستون، Caltech و چندین دانشگاه مطرح دیگر در سراسر جهان است. شما می‌توانید در این سایت به دروس متنوعی دسترسی پیدا کنید.

MIT OpenCourseWare

آموزش آنلاین دروس دانشگاهی

موسسه فناوری ماساچوست (MIT) یکی از دانشگاه‌های پیشرو در زمینه ارائه کورس‌های دانشگاهی آنلاین است. شما می‌توانید توسط پلتفرم OpenCourseWare دروس آرشیو شده این دانشگاه را دانلود و دنبال کنید. یکی از مزیت‌های اصلی این پلتفرم، دسترسی به شمار بالایی از دروس ارائه شده توسط MIT در سال‌های گذشته است، البته متاسفانه برای دنبال کردن برنامه درسی باید کتاب‌ها را بخرید.

Coursera

آموزش آنلاین دروس دانشگاهی

کورسرا (Coursera) یکی دیگر از پلتفرم‌های آموزشی آنلاین است که بسیاری از دانشگاه‌ها و کمپانی‌ها دروس خود را درون آن قرار می‌دهند. مانند سایر سایت‌های موجود در این مطلب، در کورسرا می‌توانید به صورت رایگان به کورس‌های دانشگاهی دسترسی پیدا کنید، اما بدون پرداخت هزینه نمی‌توانید مدرک بگیرید. در این پلتفرم دروس دانشگاه‌های مطرحی مانند «کلمبیا» وجود دارد و همچنین می‌توانید به دروس آنلاین از گوگل، اینتل یا آمازون نیز دسترسی پیدا کنید.

Stanford Online

آموزش آنلاین دروس دانشگاهی

برای دوره‌‌های آنلاین دانشگاه استنفورد باید به این سایت سر بزنید. در حالی که برای دریافت تاییدیه یا مدرک باید هزینه پرداخت کنید، این دانشگاه تمام دوره‌های آموزشی آزاد خود را به صورت رایگان در اختیار افراد قرار می‌دهد. این کورس‌های آنلاین مربوط به دانشکده‌های مختلف آن مانند دانشکده پزشکی می‌شود.

FutureLearn

آموزش آنلاین دروس دانشگاهی

FutureLearn یکی دیگر از پلتفرم‌های ارائه دروس دانشگاهی آنلاین است که کورس‌های دانشگاه‌ها و سازمان‌های مختلف از سراسر جهان را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. همانند سایر پلتفرم‌های آموزش آزاد، FutureLearn نیز دروس را به صورت رایگان ارائه می‌کند اما برای دریافت مدرک باید هزینه پرداخت کنید. در این سایت به دروس مختلف در زمینه‌های متنوعی دسترسی دارید و می‌توانید دانش آکادمیک و مهارت‌های خود را بهبود دهید.

OpenLearn

در این پلتفرم به دروس دانشگاه آزاد، دانشگاهی که متعهد است دروس را به صورت رایگان در اختیار مردم قرار دهد، دسترسی دارید. اگرچه این دانشگاه در انگلستان کلاس‌های حضوری برگزار می‌کند، اما کورس‌های آن به صورت رایگان توسط سایت OpenLearn قابل دسترس است. این دروس رایگان بخش‌های متنوعی را پوشش می‌دهد. زمانی که یک درس را با موفقیت به پایان برسانید، یک حکم دریافت می‌کنید که اگرچه اعتبار آن از مدرک دانشگاهی کمتر است، اما نشان‌دهنده حضور شما در کلاس خواهد بود.

Harvard Online

آموزش آنلاین دروس دانشگاهی

اگر به کورس‌های دانشگاه هاروارد علاقه دارید، این موسسه بسیاری از دروس خود را به صورت آنلاین ارائه می‌کند. در حالی که تعدادی از این دروس پولی هستند، کورس‌های بی‌شماری به صورت رایگان در اختیارتان قرار می‌گیرد. توسعه اپلیکیشن، توسعه بازی و علم داده‌ها تعدادی از کورس‌های رایگان این پلتفرم هستند.

نمونه‌های ایرانی

آموزش آنلاین دروس دانشگاهی

در کشورمان چندین وب‌سایت آموزش آنلاین دروس دانشگاهی وجود دارد که از بهترین نمونه‌های آن می‌توان به «مکتب‌خونه» و «فرادرس» اشاره کرد که دروس بی‌شماری را به صورت رایگان ارائه می‌کنند. مکتب خونه بزرگترین رسانه دیجیتال آموزش مجازی در ایران محسوب می‌شود که در آن به دروس برخی دانشگاه‌ها مانند دانشگاه صنعتی شریف و تهران دسترسی پیدا می‌کنید. فرادرس منبعی برای انواع دروس به صورت ویدیویی است. در حالی که اکثر آموزش‌های این وب‌سایت به کاربران فروخته می‌شوند، برخی از آن‌ها به صورت رایگان قابل مشاهده هستند.

شما از کدام سایت آموزش آنلاین دروس دانشگاهی استفاده کرده‌اید؟ به نظر شما کدام یک از آن‌ها عملکرد بهتری دارد و دروس بیشتری را پوشش می‌دهند؟

مطالب مرتبط

توضیح رییس سازمان فناوری درباره چالش‌های اینترنت رایگان کلاس‌های دانشگاهی

رایگان شدن اینترنت کلاس‌های آنلاین از اولین وعده‌هایی بود که وزارت ارتباطات به دانشجویان و اساتید سراسر کشور که درگیر با آموزش از راه دور شده بودند، داد. پس از پایان یافتن تعطیلات و شروع کلاس‌های آنلاین اما این وعده در تمامی دانشگاه‌ها محقق نشد و به نظر می‌رسد عملیاتی شدن آن با مشکل مواجه... ادامه مطلب

حضور ۱۹ دانشگاه ایران میان هزار دانشگاه برتر جهان در رشته آمار و ریاضیات

پایگاه رتبه‌بندی و آمار گروه رسانه‌ای تایمز در بررسی خود بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته آمار و وریاضیات را معرفی کرد. این پایگاه یکی از مهمترین نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی است که دانشگاه‌های جهان را رتبه‌بندی می‌کند.مؤسسه تایمز با جمع‌آوری اطلاعات حاصل از بزرگ‌ترین بررسی جهانی بر اساس نقطه نظرات اعضای علمی و آکادمیک برجسته در دانشگاه‌ها، فهرست... ادامه مطلب

مرکز رشد و نوآوری دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات با همراهی پارادایس هاب افتتاح شد

مراسم افتتاح مرکز رشد و نوآوری واحد علوم و تحقیقات که به همت پارادایس هاب و دانشگاه آزاد اسلامی تاسیس شده، عصر امروز در کتابخانه مرکزی این واحد دانشگاهی برگزار شد. در این مراسم تاکید شد که این اولین گام دانشگاه آزاد برای تاسیس سلسله مراکز «سرای نوآوری» بوده و این مجموعه قصد دارد با... ادامه مطلب

رویداد چالش فناوری به منظور برقراری ارتباط دانشگاه و بازار کار برگزار شد

ایجاد ارتباط بین صنعت و دانشگاه،‌ چند سالی است که به یکی از کلیدواژه‌های فضای کسب‌وکار تبدیل شده است. به‌منظور برقرار ارتباط بین نیروهای دانشگاهی و بازار کار، رویداد «چالش فناوری» در باشگاه کسب‌وکار دانش‌بنیان دانشگاه شریف در روزهای ۱۶ و ۱۷ اسفند برگزار شد. این رویداد در قالب مجموعه مسابقاتی با هدف شناسایی افراد... ادامه مطلب

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام: باید درهای بیشتری را به روی نخبگان باز کرد

دبیر مجمع تشخیص مصلت نظام در دومین کنفرانس حکمرانی و سیاستگذاری عمومی درباره چالش‌های حکمرانی در کشور صحبت کرد و تاکید کرد که باید در تمام زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و... بیشتر از نخبگان جامعه استفاده کرد. «محسن رضایی» با اشاره به مبحث سیاست گذاری باز آن را برخاسته از ادبیات کارآفرینی دانست و معتقد است... ادامه مطلب

در IT Weekend پنجم دانشگاه شریف مطرح شد؛ چگونه کسب و کارمان به موفقیت برسد؟

پنجمین رویداد IT Weekend دانشگاه شریف به همت دانشگاه صنعتی شریف و با همکاری مرکز نوآوری فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه و حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، مرکز تحقیقات و مخابرات کشور، سازمان نظام صنفی رایانه ای برگزار شد و میزبان افرادی چون رییس سازمان فناوری اطلاعات و افراد موفقی در اکوسیستم استارت آپی... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟