واکنش اپل به راه افتادن دومین پرونده ضد انحصار در اروپا: دنبال سواری رایگان هستند

کمپانی ژاپنی «Rakuten» که به واسطه سرویس استریم تلویزیونی و تبلیغ روی پیراهن تیم‌های فوتبال مشهور از جمله «بارسلونا» شناخته شده، با ثبت شکایتی در کمیسیون اروپا اپل را به اتخاذ سیاست‌های ضد رقابتی متهم کرده است.

Rakuten در دادخواست خود چندان به استریم نپرداخته و بیشتر روی کسب و کار کتاب الکترونیکی اپل تمرکز کرده است. این کمپانی مالک یک شرکت کتابخوان الکترونیکی به نام «کوبو» است که اپ ویژه آن در اپ استور منتشر شده است. همانطور که احتمالا می‌دانید تمام برنامه‌های روی اپ استور در صورت استفاده از سیستم پرداخت داخلی این مارکت تا ۳۰ درصد از پرداخت را به عنوان کارمزد به اپل می‌دهند. در نتیجه کوبو از فروش هر کتاب باید ۳۰ درصد را به اپل بدهد که چندان باب میلشان نیست.

این مساله باعث شده کوبو کاربران را به جای خرید مستقیم از اپ به سایت هدایت کند که ظاهرا به کسب و کارشان لطمه زده. کوبو مدعی است از آنجا که خود اپل هم سرویس مشابهی به نام اپل بوک دارد، دریافت مالیات ۳۰ درصدی نوعی سیاست ضد رقابتی محسوب می‌شود.

آگهی استخدام

حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از اپ‌استور اپل

اپل در واکنش با اظهار تاسف از پیگیری این پرونده آن را بی اساس خوانده است:

«پیگیری شکایت‌های بی اساس تعدادی شرکت که به وضوح به دنبال سواری رایگان هستند، در کمیسیون اروپا ناامید کننده است.»

این نخستین باری نیست که اپل به خاطر دریافت کارمزد ۳۰ درصدی به آنتی تراست متهم می‌شود. در مارس ۲۰۱۹ اسپاتیفای با تشکیل پرونده ای در کمیسیون اروپا سیاست اپل برای دریافت ۳۰ درصد از درآمدهای خود را مالیاتی غیرمنصفانه عنوان کرده و خواستار اصلاح آن شده بود. کمپانی کوپرتینویی اما با ارائه داده هایی به کمیسیون اروپا این ادعا را زیر سوال برده است. کمیسیون اروپا هنوز به نتیجه نهایی در این پرونده نرسیده است.

هرچند اپ استور به عنوان اکوسیستمی قدرتمند در سال گذشته بیش از نیم تریلیون دلار فروش داشته اما سازمان‌های قانونی رعایت رقابت منصفانه در آن را زیر ذره بین قرار داده‌اند و قرار است تیم کوک در کمیته قضایی مجلس آمریکا در این باره توضیحاتی ارائه ‌دهد.

آگهی استخدام

ویجیاتو

نظرات ۱۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟