لردزتاون Endurance معرفی شد؛ رقیبی تازه برای وانت تسلا

لردزتاون Endurance معرفی شد؛ رقیبی تازه برای وانت تسلا

پس از یک کمپین تبلیغاتی گسترده و انتشار تیزرهای متعدد استارتاپ لردزتاون موتورز (Lordstown Motors) سرانجام از یک پیکاپ الکتریکی رونمایی کرد. این پیکاپ Endurance نام داشته و برای استفاده تجاری توسعه یافته است.

لردزتاون Endurance در دسته پیکاپ‌های چهار درب یا به قول ما ایرانی‌ها دوکابین قرار می‌گیرد. با وجود بهره‌گیری از پیشرانه تمام الکتریکی این خودرو ظاهری بسیار مشابه با همتایان بنزینی و دیزلی دارد و برخلاف تسلا سایبرتراک خبری از طراحی رادیکالی در آن نیست.

به دلیل عدم نیاز به رادیاتور، جلوپنجره مشبک رایج جای خود را به سطحی یکدست و صاف داده است. چراغ‌های اصلی این پیکاپ قاب بسیار باریک و کشیده‌ای دارند. در زیر هر کدام از چراغ‌ها شکاف‌هایی برای ورود هوا دیده می‌شود که احتمالا برای تهویه موتورها طراحی شده‌اند. کاپوت برجسته و قلاب‌های مخصوص بکسل کردن از دیگر ویژگی‌های قبل ذکر لردزتاون Endurance در نمای روبرو هستند.

در نمای جانبی کلا با پیکره‌ای ساده روبرو هستیم. در این بخش خطی که از چراغ‌های جلو شروع و به پشت کابین منتهی شده و همچنین خطی که از پایین درها شروع و تا چراغ‌های عقب امتداد پیدا کرده، کمی از شدت سادگی کاسته‌اند؛ ضمن اینکه محافظ‌های پلاستیکی لبه گلگیرها هم کنتراست خوبی را با رنگ روشن بدنه ایجاد ‌کرده‌اند.

مثل نمای جلو، چراغ‌های اصلی عقب نیز دارای ساختاری باریک هستند. این چراغ‌ها دو تکه بوده و بخشی از آن روی بدنه و بخشی دیگر روی درب قسمت بار قرار دارد. برای دسترسی بهتر به قسمت بار، روی سپر جاهای مخصوصی برای گذاشتن پا تعبیه شده است. مثل برخی مدل‌های شاسی‌بلند در انتهای سقف کابین Endurance یک اسپویلر به چشم می‌خورد.

پیشرانه لردزتاون Endurance متشکل از چهار موتور مستقل برقی است. به عبارت بهتر هر یک از چرخ‌ها نیرو را از یک موتور اختصاصی که درون خود دارند، دریافت می‌کنند. این پیشرانه در مجموع ۶۰۰ اسب بخار قدرت تولید کرده و در عرض ۵.۵ ثانیه سرعت خودرو را به ۶۰ مایل (۹۶ کیلومتر) در ساعت می‌رساند. با تکیه بر این پیشرانه، Endurance توانایی حمل باری به وزن ۲.۷ تن را دارا خواهد بود. مسافت قابل پیمایش این پیکاپ الکتریکی ۲۵۰ مایل (۴۰۲ کیلومتر) برآورد شده است.

پیکاپ لردزتاون Endurance به نوعی طراحی شده که می‌توان از آن به عنوان یک پاوربانک برای تامین نیروی ابزار آلات و تجهیزات کارگران حاضر در محل پروژه استفاده کرد.

مدلی که لردزتاون موتورز معرفی کرده، در حقیقت یک نمونه اولیه است و نسخه نهایی احتمالا تفاوت‌هایی را با این مدل خواهد داشت. به نظر می‌رسد شیوع ویروس کرونا این استارتاپ را از برنامه‌های خود عقب انداخته، چرا که تست‌ها جاده‌ای از اواخر تابستان شروع خواهد شد. نکته دیگر اینکه هنوز مراحل مهندسی و توسعه این پیکاپ به پایان نرسیده و تا سال آینده ادامه خواهد داشت. با توجه به این مسائل بعید است که لردزتاون موتورز بتواند وعده خود مبنی بر عرضه Endurance از ژانویه ۲۰۲۱ را عملی سازد.

و اما قیمت؛ لردزتاون موتورز Endurance بدون احتساب مشوق‌های مالیاتی ۵۲,۵۰۰ دلار قیمت خورده است. استارتاپ آمریکایی ادعا می‌کند تاکنون ۲۰ هزار سفارش و استعلام بها دریافت کرده است.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato