سامانه بیمه تامین اجتماعی برای شاغلین دورکار کسب‌وکارهای مجازی راه‌اندازی شد

موضوع بیمه افراد در فضای دورکار به بخش‌نامه‌ای برای سال ۱۳۹۷ برمی‌گردد و تا امروز اجرای این بخش‌نامه زمان برده است. قرار بود که این موضوع در سال گذشته عملیاتی شود اما ویروس کرونا باعث شد تا کمی تاخیر در اجرای نهایی پیش بیاید. از این سامانه در نهایت صبح امروز در نشستی خبری مشترک بین سازمان تامین اجتماعی و اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی رونمایی شد.

به گفته عضو اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی، «رضا الفت نسب» با راه‌اندازی این سامانه افرادی که با کسب‌وکارهای مجازی به صورت غیراستخدامی کار می‌کنند و از آنها دستمزدی نمی‌گیرند، می‌توانند از این سامانه استفاده کنند. او می‌گوید در حال حاضر در بخش وبسایت کسب‌وکار معرف و در مرحله اول؛ فقط کسب‌وکارهای که عضو اتحادیه هستند یعنی حدود ۱۷۰۰ مورد را مشمول این طرح کرده‌اند، هرچند در مراحل بعدی سایر کسب‌وکارها نیز به این موضوع اضافه خواهند شد: «افراد در همه نقاط کشور می‌توانند بعد از تاییدیه آنلاین اتحادیه، نامه صادر شده برای تایید به جریان افتادن خدمات تامین اجتماعی را دریافت می‌کند و می‌تواند با در دست داشتن این برگه، به شعبه‌ای که خودش تعیین کرده مراجعه کند و مشمول این بیمه شود.»

ثبت نام برای درخواست بیمه تامین اجتماعی از وبسایت اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی مراحل پیچیده‌ای ندارد و سعی شده تا به راحت‌ترین شکل ممکن این کار شدنی باشد. «ابراهیم شهابی» رییس اداره تعمیم بیمه های تامین اجتماعی درباره مراحل ثبت نام در این سامانه و مراحل آن می‌گوید: «بعد از اینکه افراد به سازمان بیمه تامین اجتماعی معرفی می‌شوند در واقع وارد پروسه‌ای می‌شوند که چرخ این ماجرا به جریان بیفتد. آنها با معرفی نامه و تاییدیه‌ای که از اتحادیه دریافت می‌کنند؛ کارشناسان ما یک احراز شرایط اولیه از شخص می‌گیرند.»

به گفته شهابی بعد از بررسی شرایطی چون سن و کار فرد، افراد برای گرفتن شماره بیمه و استارت بیمه‌پردازی معرفی می‌شوند و در نهایت به کمیسیون پزشکی ارجاع داده می‌شوند و با انجام معاینات، احراز شرایط به مرحله نهایی خواهد رسید.

او می‌گوید شرط سنی برای ورود به این سیستم وجود دارد و حداکثر سن افراد باید ۵۰ ساله باشد، هرچند او تاکید می‌کند اگر افراد سابقه بیمه داشته باشند، تعداد آن سالهای بیمه روی این سن می‌تواند اضافه شود: «به طور مثال افرادی که سه سال بیمه برایشان رد شده می‌توانند در سن ۵۳ سالگی نیز وارد سیستم شوند.»

شهابی می‌گوید نرخ حق بیمه در حال حاضر ۲۷ درصد در نظر گرفت شده و مبنای پرداخت آن حداقل ۱.۲ درصد پرداختی سال ۹۹ مصوب شورای عالی کار است، هرچند افراد می‌توانند به خواست خودشان رقم بیشتری پرداخت کنند تا از مزایای بیشتری در آينده بیمه تامین اجتماعی نیز برخوردار شوند: «در واقع رقم پرداختی افراد بین ۱.۲ حداقل یا حداکثر دستمزد می‌چرخد.»

ذکر این نکته گفتنیست این گروه از افراد چون فاقد مزد بگیری از کارفرما هستند و مرجع مربوطه در این میان در واقع یک کارگزار است که آنها را معرفی می‌کند، این افراد مشمول قانون کار نیستند و مزایای بیمه بیکاری را دریافت نخواهند کرد:

«هرچند مزایای دیگری در این نوع بیمه در نظر گرفته شده که آن پرداخت فرانشیز کمتر و پرداخت سرانه درمان کمتر و دیگر موارد است. ناگفته نماند کلیه حمایتهای مقرر در قانون تأمین اجتماعی به استثنای بند «ج» (غرامت دستمزد ایام بیماری و بارداری) با رعایت مقررات مربوطه و تغییرات بعدی به این گروه از متقاضیان ارائه خواهد شد: «بیمه شدگان مربوطه در صورت تمایل می توانند درهر مرحله نسبت به قطع بیمه پردازی بیمه های توافقی و ادامه پرداخت حق بیمه حسب ضوابط مقرر در چارچوب بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد، ادامه بیمه به طور اختیاری و … اقدام نمایند.»

در پایان این رونمایی الفت نسب در پاسخ به سوال دیجیاتو مبنی بر اینکه آیا تخفیفی برای پرداخت حق بیمه‌ها در نظر گرفته شده یا خیر، ضمن اعلام این نکته که آنها نتوانستند سوبسیدی در این طرح از سازمان تامین اجتماعی بگیرند، ابراز امیدواری کرد تا پرداخت حق بیمه‌ها برای این افراد با کمک خود شرکت‌ها کمتر شود: «شاید خود شرکت‌ها بتوانند به نیروهایی که با آنها همکاری بهتری دارند در این زمینه کمک کنند و درصدی از پرداختی حق بیمه آنها را تقبل کنند. مبلغ حق بیمه برای افراد تقریبا رقمی معادل ۶۳۰ هزار تومان خواهد بود که در این شرایط کمی بالا به نظر می‌رسد و با مساعدت شرکت‌ها می‌توان پرداخت این رقم را آسان‌تر کرد.»

malltina

مطالب مرتبط

ایرانسل برنده جایزه سال تحول دیجیتال ایران شد

ایرانسل «جایزۀ سال تحول دیجیتال ایران»، تندیس زرین رهبری دیجیتال، تندیس زرین زبدگی دیجیتال و تندیس برنزی نوآوری دیجیتال را در چهارمین دورۀ ارزیابی ملی تحول دیجیتال به دست آورد.در مراسم پایانی این ارزیابی که عصر سه‌شنبه، 14 مرداد ماه 1399 در دانشکدۀ مدیریت دانشگاه تهران به دلیل لزوم موازین بهداشتی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی... ادامه مطلب

جریمه وزارت ارتباطات برای اپراتورهای متخلف سنگین‌تر شد

کمیسیون تنظیم مقررات، در مصوبه‌ای که امروز در دولت تصویب شد، اپراتورها را ملزم به توجه به اخطار سازمان تنظیم و بازگرداندن وجوه بسته‌های اینترنت به کاربران کرد؛ نکته مهم این مصوبه اینجاست که حالا وزارت ارتباطات می‌تواند در ازای هر روز تاخیر تا سقف یک دهم درصد از درآمد ناخالص سالیانه‌ی اپراتورها، آن‌ها را... ادامه مطلب

هکرهای منتسب به ایران برای اولین بار در یک حمله سایبری از DoH استفاده کردند

یک گروه هک منتسب به ایران موسوم به Oilrig به اولین گروه هک شناخته شده‌ای تبدیل شد که از پروتکل DNS-over-HTTPS یا DoH در حملاتش استفاده می‌کند.«Vincente Diaz»، از تحلیلگران بدافزار برای آنتی ویروس کسپرسکی می‌گوید گروه هک Oilrig ماه می سال جاری میلادی ابزار جدیدی را به مجموعه ابزارهای خود اضافه کرده است. به... ادامه مطلب

مدیرعامل همراه اول: درآمد ما از اینترنت موبایل تغییری نداشته است

مدیرعامل همراه اول در نامه‌ای به رئیس اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، در خصوص تغییرات اخیر بسته‌های اینترنت همراه اول توضیحاتی داد و تاکید کرد در این تغييرات، هيچگونه نقض مصوبات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويی يا تخلفی صورت نپذيرفته و این تغییر حتی باعث افزایش درآمد همراه اول نیز نشده... ادامه مطلب

پلیس فتا: فعالیت لایکی در ایران ممنوع است؛ مسئولیت نظرات کاربران با صاحب اکانت است

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا اعلام کرده که فعالیت اپلیکیشن لایکی در ایران ممنوع است و مارکت‌های داخلی مجاز به ارائه این اپلیکیشن نیستند.اپلیکیشن لایکی یکی از جدیدترین شبکه‌های اجتماعی به شمار می‌رود که در همراستا با محبوبیت تیک تاک در دنیا محبوب شده و نوجوانان و جوانان بسیاری... ادامه مطلب

وزارت ارتباطات برای برخورد با اپراتورها اختیارات بیشتری از دولت می‌گیرد

وزیر ارتباطات پس از یک غیبت طولانی در شبکه‌های اجتماعی امروز در گفتگویی با صداوسیما از آخرین وضعیت پیگیری افزایش قیمت بسته‌های اینترنت موبایل گفت.امروز ۱۳ مرداد ماه درست یک ماه از افزایش قیمت و حذف برخی از بسته‌های دو اپراتور همراه اول و ایرانسل (در اپلیکیشن‌ها و نه سایت این اپراتورها) می‌گذرد و با وجود... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟