محققان با هوش مصنوعی احتمال ابتلای بیمار به نوع شدیدتر کووید-۱۹ را پیش بینی کردند

محققان با استفاده از داده‌های اپلیکیشن موبایل و هوش مصنوعی، نشانه‌های بیماری کووید-۱۹ را در شش گروه دسته بندی کردند. هدف آن‌ها از این تحقیق بررسی امکان پیش بینی مبتلا شدن فرد به نوع شدید این بیماری با استفاده از گروه بندی علایم آن بود.

«تیم اسپکتر»، استاد دانشگاه کینگز لندن و محقق اصلی می‌گوید: «هر کاری که بتوان برای جلوگیری از مراجعه دیرهنگام بیمار به بیمارستان انجام داد، شانس زنده ماندن را افزایش داده و از اشغال بی مورد تخت‌های بیمارستان جلوگیری می‌کند.»

محققان در این تحقیق داده‌های اپلیکیشن موبایل با بیش از چهار میلیون کاربر را بررسی کردند. آن‌ها از داده‌های ۱۶۵۳ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ استفاده کردند که به طور مرتب نشانه‌های بیماری و وضعیت سلامت خود را گزارش می‌کردند. از این تعداد، ۳۸۳ نفر حداقل یک مرتبه به بیمارستان مراجعه کرده و ۱۰۷ نفر به دستگاه تنفس مصنوعی احتیاج پیدا کردند.

hamrah-mechanic

محققان با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشینی، به دنبال خوشه بندی ۱۴ نشانه کووید-۱۹ بودند. آن‌ها شش گروه مختلف از بیماران را شناسایی کردند. هر خوشه به نوع خاصی از بیماری ربط داده شد و محققان خوشه‌هایی که فرد را به نوع شدید بیماری مبتلا می‌کنند را شناسایی کردند.

محققان نشانه‌های کووید-۱۹ را در شش گروه دسته بندی کردند:

خوشه ۱ (۴۶۲ بیمار): نشانه‌های مربوط به مجرای تنفسی بالایی مثل سرفه ممتد و درد عضلات. ۱.۵ درصد از بیماران به دستگاه تنفس مصنوعی احتیاج پیدا کردند و ۱۶ درصد از آن‌ها حداقل یک مرتبه به بیمارستان مراجعه کردند.

خوشه ۲ (۳۱۵ بیمار): نشانه‌های مربوط به مجرای تنفسی بالایی. کم اشتهایی و تب. ۴.۴ درصد از بیماران به دستگاه تنفس مصنوعی احتیاج پیدا کردند و ۱۷.۵ درصد حداقل یک مرتبه به بیمارستان رفتند.

خوشه ۳ (۲۱۶ بیمار): نشانه‌های مربوط به لوله گوارشی مثل اسهال و علایم دیگر. ۳.۷ درصد از بیماران این گروه به دستگاه تنفس مصنوعی پیدا کردند و ۲۴ درصد دستکم یک مرتبه به مراکز درمانی مراجعه کردند.

خوشه ۴ (۲۸۰ بیمار): نشانه‌های اولیه تب شدید، درد مداوم در قفسه سینه و سرفه. ۸.۶ درصد از بیماران این گروه به ونتیلاتور احتیاج پیدار کردند و ۲۳.۶ درصد به بیمارستان مراجعه کردند.

خوشه ۵ (۲۱۳ بیمار): سرگیجه، کم اشتهایی، خستگی. ۹.۹ درصد از بیماران این گروه به دستگاه تنفس مصنوعی احتیاح پیدا کردند و ۲۴.۶ درصد دستکم یک بار به بیمارستان رفتند.

خوشه ۶ (۱۶۷ بیمار): بیماری حاد دستگاه تنفسی، تنگی نفس، درد قفسه سینه، سرگیجه، خستگی، نشانه‌های لوله گوارش. ۲۰ درصد از بیماران این گروه به دستگاه تنفس مصنوعی نیاز داشتند و ۴۵.۵ درصد حداقل یک مرتبه به مراکز درمانی مراجعه کردند.

به گفته محققان خوشه ۱ و ۲ نوع ملایم تر بیماری کووید-۱۹ را نشان می‌دهند. محققان این آزمایش را با داده‌های ۱۰۴۷ نفر دیگر از کاربران اپلیکیشن انجام داده و سردرد و از بین رفتن حس چشایی و بویایی را به علایم اضافه کردند. از بین رفتن حس چشایی و بویایی در تمام خوشه‌ها دیده شد و دوام آن در نوع‌ ملایم تر بیماری بیشتر بود.

محققان می‌گویند با استفاده از داده‌های پنج روز اول مبتلا شدن فرد به کووید-۱۹ و اطلاعاتی همچون جنسیت، سن و سوابق پزشکی می‌توانند نیازمندی بیمار به دستگاه تنفس مصنوعی را در ۷۹ درصد از موارد پیش بینی کنند.

لازم به ذکر است که این تحقیق به مطالعات بیشتر برای تأیید نتایج نیاز داشته و در صورتی که دقت آن تأیید شود، به پزشکان کمک می‌کند تا بیمارانی که احتمال مبتلا شدن آن‌ها به نوع شدید کووید-۱۹ بیشتر است را پیش بینی کرده و جان بیماران بیشتری را نجات دهند.

بلیط هواپیما hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

نتیجه یک تحقیق: حیوانات خانگی در دوران قرنطینه سلامت ذهنی را بهبود می‌بخشند

همه گیری بیماری «کووید 19» در دنیا باعث شده، تحقیقات مختلف از جنبه‌های متفاوتی روی این بیماری انجام شود. آخرین بررسی‌های انجام شده توسط محققان دانشگاه «یورک» نشان می‌دهد، داشتن حیوان خانگی در شرایط پاندمی کرونا، به سلامت روان کمک شایانی می‌کند و باعث می‌شود فرد کمتر احساس تنهایی کند.در تحقیق انجام شده، 6000 شهروند... ادامه مطلب

دانشمندان سلول‌های سرطانی را بدون استفاده از دارو نابود کردند

دانشمندان در یکی از جدیدترین روش‌های درمان سرطان از حمله مخفیانه مانند اسب تروا استفاده و سلول‌های سرطانی را بدون استفاده از دارو تخریب کردند.کلید اصلی این تکنیک استفاده از نانو ذره‌ای پوشیده شده توسط یک اسید آمینه خاص به نام «ال فنیل‌آلانین» است. ال فنیل‌آلانین یکی از چندین اسید آمینه‌ای محسوب می‌شود که سلول‌های سرطانی... ادامه مطلب

تعداد قربانیان جهانی کرونا از مرز ۱ میلیون نفر عبور کرد

کرونا از چندین ماه پیش تبدیل به بزرگترین بحران بشر شده و روزبه‌روز بر شمار مبتلایان و قربانیان آن افزوده می‌شود. اکنون این ویروس جان بیش از ۱ میلیون نفر را گرفته است.با شیوع ویروس کرونا زندگی مردم در سراسر جهان مختل و اقتصاد جهانی نیز با شوک بزرگی مواجه شد. این بیماری صنعت گردشگری،... ادامه مطلب

ویروس کرونا احتمالا سیگنال‌های درد را مسدود می‌کند

تعداد قربانیان ویروس کرونا در حال نزدیک شدن به ۱ میلیون نفر است، با این حال هنوز اطلاعات کاملی از آن نداریم. در پژوهشی که اخیرا یافته‌های آن منتشر شده، به مسدودسازی سیگنال‌های درد توسط این بیماری کشنده اشاره شده است.زمانی که به یک بیماری مبتلا می‌شویم، دردهای مختلفی را تجربه می‌کنیم، اما اگر بیماری... ادامه مطلب

فنلاند از سگ‌ها برای شناسایی کووید ۱۹ استفاده می‌کند

همه ما سگ‌هایی دیده‌ایم که در ایست‌های بازرسی در مرز‌ها و فرودگاه‌ها مستقر می‌شوند تا با بو کشیدن، به پیدا کردن مواد مخدر و سایر مواد غیر قانونی که مردم نباید به کشور بیاورند کمک کنند؛ اما آیا می‌توان از سگ‌های موادیاب برای بو کشیدن بیماری‌هایی مانند کووید ۱۹ در مردم استفاده کرد؟ ظاهرا محققان... ادامه مطلب

جهش ویروس کرونا آن را مسری‌تر از گذشته کرده است

از چندین ماه پیش کرونا تبدیل به بزرگترین بحران بشر شده و تحقیقات زیادی درباره آن صورت گرفته. در یک پژوهش جدید، جزئیاتی درباره جهش این ویروس منتشر شده که آن را مسری‌تر از گذشته می‌کند.محققان در بیمارستان «متودیست» هیوستون بیش از ۵۰۰۰ نمونه ویروس کرونا از بیماران در این شهر را توالی‌یابی کردند که... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟