پیش‌بینی ناامید کننده سازمان بهداشت جهانی: اثرات کرونا تا دهه‌ها دست از سر ما برنمی‌دارد

هم اکنون در حال دست و پنجه نرم کردن با یکی از بزرگترین بحران‌های تاریخ بشریت هستیم و حالا مدیر سازمان بهداشت جهانی (WHO) از باقی ماندن اثرات ویروس کرونا در دهه‌های آینده خبر داده است.

کرونا، ویروسی که تا به امروز بیش از ۱۸ میلیون نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده و جان نزدیک به ۶۹۰ هزار نفر را گرفته، در آینده نزدیک، حداقل تا زمانی که واکسن به صورت گسترده در دسترس قرار نگیرد، ما را راحت نخواهد گذاشت. در حال حاضر نمی‌دانیم واکسن کرونا به چه اندازه از ما در برابر این بیماری محافظت می‌کند یا چند ماه یا سال مصون باقی می‌مانیم، این احتمال وجود دارد که هر ۶ یا ۱۲ ماه یکبار دوباره به آن مبتلا شویم.

روسیه ظاهرا تبدیل به اولین کشوری می‌شود که نزدیک به دو ماه دیگر واکسیناسیون گسترده را آغاز می‌کند، اما مردم در کشورهای مختلف به این زودی به واکسن ویروس کرونا دست پیدا نخواهند کرد، چرا که تقریبا به ۱۵ میلیارد دوز واکسن نیاز است. در صورتی که این میزان واکسن نیز به تولید برسد، همچنان برخی به آن دسترسی پیدا نخواهند کرد.

کرونا

اگر واکسن‌های در حال توسعه کارآمد باشند، سال‌ها طول می‌کشد تا جمعیت جهان در برابر این ویروس مصون شوند. با توجه به این موارد، نباید منتظر از بین رفتن این ویروس در آینده نزدیک باشیم و باید مانند اکثر بیماری‌های مسری زندگی با آن را یاد بگیریم. چنین موضوعی چند ماه پیش توسط سازمان بهداشت جهانی عنوان شده بود، اما اخیرا این سازمان بدترین پیش‌بینی خود را اعلام کرده است.

رئیس WHO، «تدروس ادهانوم» اخیرا با خبرنگاران صحبت و وضعیت جهان را ۶ ماه پس از اعلام وضعیت اضطراری اعلام کرده. تدروس گفته:

«نزدیک به شش ماه پیش که وضعیت اضطراری اعلام شد، کمتر از ۱۰۰ نفر در خارج از چین به ویروس کرونا مبتلا شده بودند و تلفاتی نیز وجود نداشت. این همه‌گیری بحرانی است که یکبار در قرن رخ می‌دهد و اثرات آن در دهه‌های آینده نیز حس خواهند شد.»

تدروس به تاثیرات گسترده این بیماری روی اقتصاد و سلامت بیماران اشاره می‌کند. در ماه‌های گذشته پزشکان و محققان با عوارض جانبی متفاوت کرونا روی بیماران روبه‌رو شده‌اند. پیامدهای این بیماری بسیار متنوع هستند و افراد با مشکلات متعددی از آسیب دائمی به قلب تا ریزش شدید مو مواجه می‌شوند.

سازمان بهداشت جهانی و تدروس در ماه‌های اخیر درباره نحوه مدیریت بحران کنونی و همچنین نزدیکی به چین با انتقادهای زیادی مواجه شده‌اند و ایالات متحده آمریکا نیز از این سازمان خارج شد، با این حال WHO همچنان رهبری مبارزه با این بیماری کشنده را برعهده دارد.

تدروس در ادامه صحبت‌های خود به احتمال ابتلای مردم به این بیماری در آینده نزدیک اشاره کرده:

«نتایج اولیه مطالعات سرولوژی نشان می‌دهد که اکثر مردم جهان حتی در مناطقی که با شیوع گسترده کرونا مواجه شده‌اند، همچنان مستعد ابتلا به این بیماری هستند. بسیاری از کشورها که باور داشتند از بدترین شرایط ممکن عبور کرده‌اند، هم اکنون با موج جدید شیوع آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

کشورهایی که ابتدا با شمار کم مبتلایان روبه‌رو شده بودند، هم اکنون شاهد موارد بالای ابتلا و مرگ و مرگ هستند، البته برخی کشورها توانسته‌اند وضعیت را کنترل کنند.»

در نهایت تدروس به این موضوع اشاره کرده که واکسن کرونا با یک سرعت تاریخی در حال توسعه است، با این حال باید نحوه زندگی با آن را یاد بگیریم و از ابزارهای کنونی خود برای مبارزه با آن استفاده کنیم. با توجه به عدم دسترسی به داروی مخصوصی برای درمان این بیماری، بهترین راه حل جلوگیری از ابتلا به آن با راهکارهایی مانند رعایت فاصله اجتماعی، شستشوی مداوم دستان و استفاده از ماسک است.

malltina

مطالب مرتبط

آزمایش داروی جدید برای مقاوم سازی بدن در برابر کرونا بدون نیاز به واکسن

یک شرکت داروسازی آمریکایی اعلام کرد که مرحله پایانی کارآزمایی بالینی یکی از داروهای مبتنی بر آنتی بادی خود را آغاز کرده تا از اثربخشی آن در جلوگیری از شیوع بیماری کووید-۱۹ در خانه‌های سالمندان مطلع شود.شرکت داروسازی Eli Lilly and Company روز دوشنبه اعلام کرد که داروی کووید-۱۹ مبتنی بر آنتی بادی خود را... ادامه مطلب

آیا ویروس کرونا در بدن پنهان می‌شود؟

همزمان با بهبودی بیماران مبتلا به ویروس کرونا، سوالی که ذهن بسیاری از افراد را درگیر کرده این است که این ویروس توانایی «پنهان شدن» در بدن افراد بهبودیافته را دارد؟ اگر پاسخ مثبت است آیا این موضوع می‌تواند دلیلی بر ماندگاری برخی از نشانه‌های کووید-۱۹ بوده و یا خطر انتقال ویروس به دیگران حتی... ادامه مطلب

داروی جدید RLF-100 بیماران مبتلا به نوع شدید کرونا را در ۷۲ ساعت درمان می‌کند

دو شرکت داروسازی روز یکشنبه اعلام کردند معالجه بیماران مبتلا به نوع شدید کووید-۱۹ با داروی RLF-100 به بهبودی سریع آنها پس از سه روز منجر خواهد شد.شرکت داروسازی سوییسی Relief در همکاری با شرکت آمریکایی NeuroRx دارویی به نام RLF-100 یا Aviptadil را توسعه داده‌اند که از ریه‌ها محافظت می‌کند. ماه ژوئن سال جاری... ادامه مطلب

کدام فعالیت‌ها شما را بیشتر در معرض ابتلا به کرونا قرار می‌دهند؟

روزبه‌روز بر شمار مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا افزوده می‌شود و دولت‌ها اقداماتی مانند حفظ فاصله اجتماعی را به مردم پیشنهاد می‌کنند. در این میان برخی فعالیت‌ها شما را بیشتر در معرض ابتلا به این ویروس قرار می‌دهند که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.اگر می‌خواهید از ابتلای خود به ویروس کرونا به صورت کامل... ادامه مطلب

هندی‌ها دستگاهی برای پاکسازی کرونا با الکترون توسعه دادند؛ تایید کارایی در آمریکا

بخش تحقیقاتی شرکت هندی « Organisation De Scalene» موفق به توسعه دستگاهی با نام «SHYCOCAN» شده که می‌تواند ویروس کرونا را خنثی کند. این وسیله توانسته از سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) و اتحادیه اروپا تاییدیه بگیرد.این دستگاه هندی قادر به از بین بردن باکتری یا قارچ نیست، اما کووید-۱۹ را خنثی می‌کند. به گزارش Republic... ادامه مطلب

روسیه تا دو ماه دیگر واکسیناسیون گسترده علیه کرونا را شروع می‌کند

روسیه می‌خواهد دو ماه دیگر عرضه عمومی واکسن کرونا را آغاز کند تا اولین کشوری باشد که به جنگ ویروسی با نزدیک به ۶۹۰ هزار قربانی در سراسر جهان می‌رود.شیوع ویروس کرونا به اقتصاد جهانی ضربه سنگینی وارد کرده و بسیاری از مردم همچنان در خانه‌های خود قرنطینه هستند. در این میان روسیه نیز با... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟