۱۰ راه برای افزایش جذابیت و بازدهی جلسات آنلاین

ویروس کرونا فعلا میهمان جهان خواهد بود و به همین ترتیب شرایط دورکاری و جلسات آنلاین همچنان ادامه خواهد داشت. حالا دیگر اپلیکیشن‌هایی مانند اسکایپ و زوم بستر اصلی ملاقات‌های آنلاین و جلسات مهم اداری هستند، ولی شاید همیشه این سبک برای تمام طرفین جذابیت کافی نداشته باشد.

مدیران شرکت‌ها لازم است محیطی را در جلسات آنلاین فراهم کنند که در واقع قابلیت تعامل دوطرفه در آن وجود داشته باشد و البته زمانی که صرف این اتفاق می‌شود معنا و مفهومی خاص برای همه داشته باشد. بنابراین لازم است ۱۰ نکته مهم را رعایت و تمرین کرد تا بتوان نظر همه افراد از جمله مدیران و کارمندان را برای حضور در جلسه آنلاینی کارا و مفید جلب نمود.

سوالات را برای آخر جلسه نگذارید

hamrah-mechanic بلیط هواپیما

مدام در جریان جلسه آنلاین از حضار بخواهید سوالات خودشان را بپرسند. هدف اصلی از این دست ملاقات‌ها این است که راهی دوطرفه برای برقرار ارتباط فراهم باشد. خودتان را جای مخاطبان گذاشته و تفکر کنید در هر لحظه چگونه دوست دارید در مباحث مشارکت داشته باشید.

نظرات و بازخوردها را بگیرید

قبل از آنکه بحثی به اتمام برسد سعی کنید از سایر افراد بخواهید سوالاتی بپرسند، مثال‌هایی بزنند یا در مورد موضوعاتی مشابه نظر و بازخورد خودشان را اعلام کنند. این ترفند به شما اجازه می‌دهد پیام خود را بهتر به تمام حضار برسانید و همچنین سوالاتی خاص را در میان مکالمات خود ادغام کنید.

از نظرسنجی الکترونیکی استفاده کنید

چند سوال چند گزینه‌ای را به جلسات خود اضافه کنید. این موضوع به نوعی مشارکت تمام افراد را موجب شده و در عین حال بازخورد هر کدامشان را هم نشان می‌دهد. سعی کنید سوالاتی مناسب طرح کرده و از قبل آمادگی پیاده‌سازی آن در جریان مباحثات و جلسات را داشته باشید.

از مزایای اپلیکیشن‌های جلسه بهره ببرید

در مورد پلتفرمی که از آن برای برگزاری جلسات آنلاین استفاده می‌کنید آموزش‌هایی در اختیار افراد قرار دهید، چرا که شاید همه با آن اپلیکیشن آشنا نباشد. سعی کنید از مزایای استفاده از آن بستر مطلع بوده و آنها را به مخاطبان ارائه کنید تا بتوانند در جریان مکالمه مشارکت فنی داشته باشند و مثلا در مواقع لزوم خودشان را نشان دهند.

زمان را برای مشارکت دیگران مدیریت کنید

اگر ۲۰ دقیقه زمان برای جلسه آنلاین لحاظ کرده‌اید، سعی داشته باشید حداقل نیمی از آن را به سوالات و مباحثه بین افراد اختصاص دهید. اگر تمام زمان جلسه را صحبت کنید و در نهایت فرصت کوتاهی برای جواب دادن به سوالات اختصاص دهید، جلسه فایده خاصی نخواهد داشت. تعامل مهمترین نکته کلیدی جلسات آنلاین است.

از بیان عبارت «کسی سوالی دارد؟» خودداری نمایید

سعی کنید معمولا در مکالمه خود سوالاتی دقیق و با موضوعاتی مشخص بپرسید. گفت‌و‌گوی مداوم بدون اینکه چیزی از سایر افراد بشنوید و در نهایت بپرسید «کسی سوالی دارد؟» هیچ فایده‌ای نخواهد داشت. از حضار در مورد بزرگ‌ترین دغدغه‌هایشان بپرسید یا از آنها بخواهید که چگونه می‌توانید بهتر به آنها کنید.

قبل از شروع جلسه آمادگی داشته باشید

معمولا بیشتر جلسات با آماده‌سازی اسلایدهای پاورپوینت طولانی و متون رسمی شروع می‌شوند. این رویه را باید برعکس انجام داد، در واقع اول پیش‌بینی کنید ممکن است با توجه به موضوع چه سوالاتی پیش بیاید و برای آنها جوابی آماده داشته باشید، به خصوص برای سوالات چالش‌برانگیز و سخت. گاهی بهتر است هر کدام از افراد را با محول کردن برخی مطالعات یا تحقیقات، به مشارکت بهتر در جلسات تشویق نمایید.

اجازه ندهید بحث متوقف شود

سعی کنید تا جای ممکن اجازه ندهید مشارکت و مباحثه تمام افراد متوقف شود. شاید گاهی اوقات فردی سوالاتی متوالی بپرسد یا پاسخی مشروح برای درخواست‌هایش داشته باشد. در این شرایط به او وعده دهید در انتهای جلسه یا نهایت یک یا دو روز دیگر در جلسه‌ای خصوصی تمام توضیحات را ارائه خواهید داد. مشارکت در جلسات آنلاین باید همه جانبه باشد، نه محصور به دو یا چند نفر.

محتوای خود را بشناسید

هیچ چیزی نمی‌تواند جایگزین محتوای شما باشد. اگر کامل به موضوع مطرح شده اشراف داشته باشید و بدانید از چه می‌خواهید حرف بزنید، توقف موقتی در میان مباحثات و پاسخ دادن به سوالات و دخیل کردن بیشتر افراد آسان‌تر خواهد بود. هرگز از یک متن از پیش تعیین شده پیروی نکنید، چرا به سرعت جذابیت مباحثه و جلسه از بین می‌رود و تمایل افراد برای مشارکت نابود می‌شود.

هیچ جلسه خوبی با طرح یک سوال پایان نمی‌یابد

جلسات آنلاین را با پرسش و پاسخ جمع‌بندی نکنید. آخرین سوالی که می‌پرسید شاید خیلی مهم نباشد. بهتر است هر گردهم‌آیی با رساندن دو یا چند پیام که لازم است همه به خاطر بسپارند به اتمام برسد، نه سوالاتی نامانوس. شاید هم در شرایط دشوار کنونی و قرنطینه جملاتی الهام‌بخش و امیدوارکننده بتواند کمک شایانی به روحیه تیم و مشارکت بهتر در امور بکند.

مطالب مرتبط

آمازون با افزایش سفارش‌های آنلاین ۱۰۰ هزار نیروی جدید استخدام می‌کند

شرایط همه‌گیری کرونا باعث رونق گرفتن بازار فروشگاه‌های آنلاین شده است. آمازون نیز در شرایط فعلی، هر روز با حجم زیادی سفارش و خرید آنلاین روبرو است و حالا تصمیم گرفته برای آنکه بتواند از پس حجم بالای سفارش‌های آنلاین بربیاید، ۱۰۰ هزار نیروی کار نیمه وقت و تمام وقت استخدام کند. نیروی کار جدید قرار... ادامه مطلب

افزایش ۹۰۰ درصدی قیمت ماسک؛ آمازون به گران فروشی متهم شد

به دنبال افزایش ۹۰۰ درصدی قیمت ماسک و سایر اقلام بهداشتی مورد نیاز در شرایط همه گیری کرونا، آمازون به افزایش ناعادلانه قیمت‌ها و گران فروشی متهم شد. موسسه حامی حقوق مصرف کنندگان «Public Citizen» در ایالات متحده، در آخرین گزارش خود اعلام کرد طی دوره همه‌گیری ویروس کرونا، آمازون قیمت اقلام بهداشتی را به‌صورت ناعادلانه... ادامه مطلب

چگونه مهارت مدیریت زمان را در هنگام دورکاری بهبود دهیم؟

محققان دانشگاه «کالیفرنیا، ارواین» به این موضوع پی برده‌اند که کارکنان دفاتر هر ۳ دقیقه و ۵ ثانیه دست از کار می‌کشند و ۲۳ دقیقه و ۱۵ ثانیه طول می‌کشد تا دوباره کار خود را شروع کنند. این اختلالات باعث هدر رفتن سالانه ۲۸ میلیارد ساعت می‌شود و ۱ تریلیون دلار به اقتصاد آمریکا ضربه... ادامه مطلب

پلتفرم ایوند در دوران کرونا بیش از ۲۵۰۰ وبینار را میزبانی کرد

«حمیدرضا احمدی» مدیرعامل ایوند، در گفتگو با دیجیاتو خبر از میزبانی بیش از ۲۵۰۰ وبینار توسط این پلتفرم در دوران کرونا می‌دهد. او همچنین معتقد است که در دوران پساکرونا تمامی رویدادها به شکل «هیبریدی» برگزار خواهند شد؛ ادغامی از فناوری‌های برگزاری وبینار و رویداد فیزیکی. با شیوع کرونا از اسفند ماه و تعطیلی طبیعی رویدادهای... ادامه مطلب

فراگیر شدن دورکاری چگونه روش ارزیابی بازدهی را تغییر داد؟

از لحظه‌ای که شرکت‌های مختلف به خاطر شیوع ویروس کرونا نیروهای خودشان را دورکار کردند، افقی جدید و حقایقی تازه از وضعیت کار در جهان مدرن پیش روی کارفرمایان پدیدار شد. چراکه برای سال‌های زیاد اکثر کارفرمایان معتقد بودند «ضروری است که در دفتر کار حضور داشته باشید»، ولی حالا معلوم شده حضور افراد خیلی... ادامه مطلب

سرویس فکس اینترنتی FAX.IR به فعالیت خود پایان می‌دهد

سرویس ارسال و دریافت فکس اینترنتی FAX.IR تا پایان شهریور ماه به فعالیت خود پایان خواهد داد. این سرویس ضمن اعلام این خبر، به کاربران تاکید کرده تا فکس‌های خود را از روی این سرور دانلود کنند و مبالغ مشتریان نیز که در کیف پول الکترونیکی آنها باقی مانده عودت داده خواهد شد. برای ارسال و دریافت... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟