ضرر هنگفت خودروسازان آلمانی در پی شیوع کرونا؛ 1200 دلار زیان به ازای تولید هر دستگاه ب ام و

ضرر هنگفت خودروسازان آلمانی در پی شیوع کرونا؛ 1200 دلار زیان به ازای تولید هر دستگاه ب ام و

سال ۲۰۲۰ به خاطر چالش‌های متعددی که ویروس کرونا پیش روی بشر قرار داده، برای همیشه در تاریخ ماندگار خواهد شد. از زمان شیوع این ویروس، حدود ۸۰۰ هزار نفر جان خود را از دست داده و کسب و کارهای کوچک و بزرگ زیادی به دلایل مختلف در معرض ورشکستگی قرار گرفته‌اند.

وب‌سایت آلمانی Handelsblatt اخیرا با انجام تحقیقی به وضعیت خودروسازان و تاثیر کرونا بر میزان سود و زیان آنها پرداخته است. در این تحقیق علاوه‌بر سود و زیان کلی، آمار مربوط به فروش هر خودرو نیز استخراج شده تا بتوان نگاهی دقیق‌تر به شرایط کنونی خودروسازان داشت.

بر اساس تحقیق Handelsblatt، از ابتدای امسال تاکنون میزان فروش شرکت فولکس واگن ۲۸ درصد کاهش پیدا کرده است. این رقم اگر چه نشان از وضعیتی نامساعد دارد، اما گویای همه چیز نیست، چرا که در آن نمی‌توان فاکتورهایی چون میزان تولید، راندمان شرکت و دیگر شیوه‌هایی را که خودروسازان کسب درآمد می‌کنند، مشاهده کرد.

فولکس واگن

اگر بخواهیم وارد جزئیات شویم، باید بگوییم فولکس واگن با فروش هر خودرو در سال ۲۰۲۰ متحمل ضرری ۴۱۵ یورویی (معادل ۴۸۹ دلار) شده است. ب‌ام‌و به عنوان دیگر خودروساز پیشتاز آلمانی به ازای فروش هر مدل ۱۱۰۰ یورو (معادل ۱۳۰۰ دلار) ضرر کرده، این رقم برای مرسدس بنز ۶۰۰ یورو (معادل ۷۰۰ دلار) محاسبه شده است.

با وجود متضرر شدن فولکس واگن، ب‌ام‌و و مرسدس بنز، اوضاع برای پورشه چندان بد نبوده و این کمپانی با فروش هر دستگاه از محصولات خود سودی ۱۰ هزار یورویی (معادل ۱۱۸۰۰ دلار) به جیب زده است.

در آن سوی دنیا و در ژاپن، با آنکه میزان فروش محصولات تویوتا ۲۹ درصد افت داشته، اما این شرکت با فروش هر خودرو ۵۳۳ یورو (۶۲۸ دلار) درآمد کسب کرده است. در ایالات متحده هم میزان درآمد تسلا از فروش هر خودرو ۳۰۰۰ یورو (معادل ۳۵۰۰ دلار) برآورد شده؛ ذکر این نکته ضروری است که بخشی از درآمدهای تسلا از طریق فروش گواهی‌های دی‌اکسید کربن به سایر خودروسازان حاصل می‌شود.

ناگفته نماند تحقیق سایت Handelsblatt توسط دکتر فردیناند دودنهوفر (Ferdinand Dudenhöffer) انجام شده است. آقای دودنهوفر از کارشناسان برجسته صنعت خودرو به شمار رفته و سابقه همکاری با خودروسازان متعددی را در کارنامه دارد.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato