گوگل برای اولین بار بزرگترین شبیه سازی شیمیایی را روی یک کامپیوتر کوانتومی انجام داد

گروهی از محققان با همراهی تیم کوانتوم هوش مصنوعی گوگل بزرگترین شبیه سازی شیمیایی را روی یک کامپیوتر کوانتومی انجام دادند.

در مقاله ای که پیرامون همین دستاورد در نشریه ساینس منتشر شده این محققان به ارائه توضیحاتی در خصوص روش کار خود پرداختند و شرح دادند که چرا این آزمایش گامی بزرگ در پیشرفت رایانش کوانتومی محسوب می شود.

شیائو یوآن از دانشگاه استنفورد نیز با انتشار دیدگاه خود در رابطه با این آزمایش از مزایای احتمالی کاربرد رایانش کوانتومی در انجام شبیه سازی های شیمیایی و همچنین آزمایش انجام شده توسط تیم کوانتوم هوش مصنوعی گوگل گفته است.

روشن است که امکان پیش بینی فرایندهای شیمیایی با کمک شبیه سازی آنها روی کامپیوترها مزایای فراوانی برای شیمیدانها دارد چراکه در حال حاضر این محققان بیشتر از طریق آزمون و خطا این کار را انجام می دهند.

در نتیجه، امکان پیش بینی فرایندهای شیمیایی درها برای توسعه طیف وسیعی از مواد با خواص ناشناخته را به روی دانشمندان می گشاید. متاسفانه کامپیوترهای معمولی از امکان مقیاس بندی نمایی که در این کار نیاز است بی بهره اند. به همین خاطر شیمیدانها همواره امیدوار بودند که روزی بالاخره کامپیوترهای کوانتومی وارد عمل می شوند و این کاستی را برطرف می کنند.

البته تکنولوژی فعلی کامپیوترهای کوانتومی هنوز برای پشت سرگذاشتن چنین چالشی آماده نیست اما محققان کامپیوتری امیدوارند که در آینده نزدیک این قابلیت را به آنها اضافه کنند. در عین حال شرکت های بزرگی نظیر گوگل نیز سرمایه گذاری های قابل توجهی در زمینه تحقیقات مرتبط با این موضوع کرده اند. تیم کوانتوم هوش مصنوعی این شرکت در تازه ترین تلاش خود اقدام به شبیه سازی یک فرایند ساده شیمیایی به نام هارتری کرده است؛ در این فرایند یک مولکول دیازن با اتم های هیدروژن واکنش می دهد و در نهایت ترکیب بندی تازه ای از آنها به دست می آید.

برنامه ریزی سیستم کوانتومی Sycamore گوگل برای این منظور کار چندان دشواری نبود و سخت ترین قسمت کار حصول اطمینان از دقت نتیجه کار بود چراکه احتمال خطا در کامپیوترهای کوانتومی وجود دارد.

بنابراین اعتبارسنجی این آزمایش اصلی ترین دستاورد تیم کوانتوم هوش مصنوعی گوگل به شمار می رود. آنها با متصل کردن سیستم کوانتومی خود به یک کامپیوتر معمولی این کار را انجام دادند؛ در واقع از این کامپیوتر برای تحلیل نتایجی استفاده شد که کامپیوتر Sycamore در اختیارشان قرار می داد و در ادامه پارامترهای تازه ای به سیستم داده می شد.

این فرایند آنقدر تکرار شد که کامپیوتر کوانتومی به یک مقدار کمینه دست پیدا کرد. تیم محققان علاوه بر این کامپیوتر معمولی از دو سیستم دیگر نیز برای چک کردن نتیجه کار استفاده کردند.

مطالب مرتبط

تشخیص زودهنگام زلزله 4.5 ریشتری توسط سیستم لرزه‌نگار اندروید

شب گذشته و در پی زلزله 4.5 ریشتری در کالیفرنیا «سیستم هشدار زلزله اندروید» گوگل عملکرد موفقیت آمیزی از خود نشان داد و توانست بر اساس لرزه‌های اولیه نواحی تحت تاثیر احتمالی را پیش‌بینی کرده و هشدارهایی را به کاربران اعلام کند.خرداد ماه امسال خبرهایی در مورد سیستم هشدار زلزله گوگل روی دستگاه‌‌های هوشمند اندرویدی... ادامه مطلب

گوگل می‌خواهد تا سال ۲۰۳۰ تماما از انرژی پاک استفاده کند

گوگل مدعی شد به عنوان اولین کمپانی بزرگ در دنیا تمام کربن دی اکسید تولید شده در طول تاریخ این شرکت را متوازن سازی (Offset) کرده است.گوگل می‌گوید با اتخاذ سیاست آفست کربن (carbon offset) مثل کاشت درخت تمام کربن دی اکسید تولید شده توسط دیتاسنترها و ساختمان‌های این شرکت در طول تاریخ را جبران... ادامه مطلب

گوگل و توسعه میکروسکوپ مجهز به هوش مصنوعی و واقعیت افزوده برای تشخیص سرطان

گوگل یک قرارداد با واحد نوآوری وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا (DIU) منعقد کرده که هدف آن، ساخت میکروسکوپ با هوش مصنوعی و واقعیت افزوده برای کمک به تشخیص سرطان است.گوگل می‌خواهد با استفاده از پلتفرم متن باز «Tensor Flow» یک هوش مصنوعی را آموزش دهد تا بتواند سلول‌های سرطانی درون تصاویر گرفته شده توسط... ادامه مطلب

گوگل گوشی‌های اندرویدی را به بزرگترین شبکه لرزه‌نگاری جهان تبدیل می‌کند

در رخداد بلایای طبیعی از جمله زلزله، هشداری حتی چند ثانیه زودتر می‌تواند جان خیلی‌ها را نجات دهد؛ به همین ترتیب گوگل قصد دارد به‌روزرسانی جدیدی را برای تمام گوشی‌های اندرویدی ارائه کند که طی آن هر موبایل به یک لرزه‌نگار کوچک تبدیل شده و شبکه‌ای جهانی و گسترده را جهت پیش‌بینی و تشخیص زلزله... ادامه مطلب

مدیر سابق گوگل و طراحی رباتی کارآمد برای انجام کارهای خانه [تماشا کنید]

طی سه سال گذشته، تیمی تحت هدایت مدیر سابق واحد رباتیک گوگل یعنی «آرون ادسینگر»، خیلی بی‌سروصدا مشغول کار روی رباتی دستیار بوده‌اند که حالا فرصت پیدا کرده روشنایی روز را ببیند. در همین راستا گروه «Hello Robot» از نسخه تحقیقاتی ربات «Stretch» (به معنای انعطاف‌پذیر) رونمایی کرده که در واقع اولین محصول آنها خواهد... ادامه مطلب

گوگل امکان دسترسی شرکت‌‌ها به کامپیوتر کوانتومی را فراهم می‌کند

گوگل بزودی سرویسی راه اندازی خواهد کرد تا از طریق آن همه به کامپیوتر کوانتومی آنها دسترسی داشته باشند. شرکت‌های مختلف می‌توانند از راه حل ارائه شده از سوی گوگل برای برطرف کردن مشکلات خودشان استفاده کنند.در حال حاضر در سراسر جهان تنها چند کامپیوتر کوانتومی کارا در دسترس و فعال است، که به کمک... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟