فیسبوک به جاسوسی از کاربران اینستاگرام با دوربین گوشی متهم شد

فیسبوک دوباره به جاسوسی از کاربران اینستاگرام متهم شده و این بار برای دستیابی به هدف خود به صورت غیرمجاز از دوربین گوشی افراد استفاده کرده است.

اوایل ماه گذشته گزارش‌هایی در رسانه‌ها مبنی بر دسترسی غیرمجاز اینستاگرام به دوربین آیفون منتشر شد. طبق این گزارش‌ها، این شبکه اجتماعی حتی در زمان غیرفعال بودن دوربین نیز از آن استفاده می‌کرد و همین موضوع باعث شکایت جدیدی علیه این شرکت شده است.

فیسبوک این گزارش‌ها را در گذشته تکذیب و دلیل آن را یک باگ اعلام کرده بود که البته پس از مدتی برطرف شد. به گفته این شبکه اجتماعی، یک باگ موجود در اینستاگرام به اشتباه نوتیفیکیشنی مبنی بر دسترسی این برنامه به دوربین آیفون برای کاربران ارسال می‌کرد.

در شکایتی که اخیرا در دادگاه فدرال سانفرانسیسکو ثبت شده، کاربر اینستاگرام در نیوجرسی، «بریتانی کوندیتی» ادعا کرده که این برنامه از قصد با هدف جمع آوری اطلاعات سودآور و ارزشمند از کاربران خود به دوربین دسترسی پیدا کرده است و جز این روش، از راه دیگری نمی‌توانسته به آن‌ها دسترسی داشته باشد.

این کاربر در شکایت خود اعلام کرده:

«با جمع آوری اطلاعات بسیار شخصی افراد شامل حریم شخصی آن‌ها در خانه، اینستاگرام و فیسبوک قادر به جمع آوری بینش ارزشمند و همچنین تحقیق درباره بازار هستند.»

در حال حاضر فیسبوک درباره این شکایت اظهارنظری نکرده، با این حال این شرکت تا به امروز چندین بار به نقض حریم شخصی کاربران متهم شده است. ماه گذشته میلادی در شکایت دیگری فیسبوک به استفاده از فناوری تشخیص چهره برای جمع آوری غیرقانونی اطلاعات بیومتریک بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر اینستاگرام متهم شد، البته این کمپانی چنین ادعایی را تکذیب و اعلام کرد که اینستاگرام از فناوری تشخیص چهره استفاده نمی‌کند.

نزدیک به یک ماه پیش نیز مشخص شد که تصاویر و پیام‌ها حذف شده تا یکسال در اینستاگرام باقی می‌مانند و در حالی که باگ مربوطه برطرف شده، برخی اینستاگرام را به جمع آوری اطلاعات کاربران متهم کردند.

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟